Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Urban S., Zorganizowane rynki towarowe,
Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Wrocław 1998, ISBN: 83-7011-323-0
Handel dużymi partiami towaru, na dużą skalę, nazywa się handlem hurtowym.
( , s. 9)
Sprzedaż mniejszych partii towaru ostatecznemu odbiorcy, którym jest konsument luz użytkownik dóbr produkcyjnych, nazywa się handlem detalicznym.
( , s. 9)
Głównym zadaniem hurtu jest zaopatrywanie handlu detalicznego w masę towarową.
( , s. 9)
Działalność handlu hurtowego uożliwia znaczne obniżenie kosztów zakupu, przemieszczania towarów i ich magazynowania, usprawnienie obrotu towarowego, a także ułatwienie i ożywianie kontaktów sfery produkcji ze sferą obrotu towarowego.
( , s. 10)
Możemy wyróżnić hurt uniwersalny, obejmujący wiele branż, oraz hurt wyspecjalizowany, ograniczony do jednej branży, a nawet do pojedynczych artykułów.
( , s. 11)
...sprzedaż półhurtową, tj. mniejszych partii towarów, przewyższających jednak jednorazowe zakupydokonywane przez konsumentów w sklepach detalicznych.
( , s. 13)
Rynku hurtowe mogą być organizowane nie tylko przez producentów i ich związki, ale też przez właścicieli gruntów, firmy przetwórcze i transportowe oraz firmy świadczące usługi gastronomiczne, hotelarskie, przez detalistów lub grupujące ich organizacje itd.
( , s. 15)
W zależności od kierunku specjalizacjimożna wyróżnić: a) hurt skupiony, specjalizujący się w bezpośrednim zakupie towaru od producentów w celu dalszej odsprzedaży odbiorcom krajowym lub zagranicznym. Ta tradycyjna odmiana hurtu (tzw. skup stacjonarny) zajmuje się nie tylko skupem produktów rolnych od producentów, ale zaopatrzeniem wytwórców w środki produkcyjne, b) hurt specjalizujący się w transakcjach eksportowych, c) hurt dystrybucyjny (uniwersalny) prowadzący skup produktów rolnych od dostawców krajowych oraz z importu, a także ich sprzedaż przede wszystkim do placówek handlu detalicznego, d) hurt specjalizujący się w handlu towarami importowanymi (np. owocami południowymi) e) hurt specjalizujący się w handlu produktami przemysłu spożywczego, np. przetworami owocowo-warzywnymi, wędlinami, konserwami rybnymi, alkoholem itp.
( , s. 16)
Giełda towarowa jest rynkiem zorganizowanym formalnym. Handel odbywa się na niej w określonym czasie. Przedmiotem obrotu są ujednolicone pod względem jakościowym (standaryzowane) partie towaru. Handel na giełdach towarowych odbywa się zgodnie z precyzyjnymi regułami ustalonymi w statucie i regulaminie giełdy.
( , s. 18)
Aukcja jest formą handlu towarami, organizowaną jako przetarg publiczny, który ma umożliwić kupującym i sprzedającym uzyskanie najkorzystniejszych cen (w danym miejscu i czasie). Przedmiotem handlu aukcyjnego są towary, które trudno jest ujednolicić i wystandaryzować, Nie można więc ocenić ich wartości bez bezpośredniego obejrzenia.
( , s. 19)
Wystawy, będące również formą spotkań handlowych, są organizowane najczęściej regularnie, w tym samym miejscu i czasie. Wyróżnia się wystawy wielobranżowe i specjalistyczne, a także krajowe i międzynarodowe.
( , s. 19)
Targi jako miejsce spotkań handlowych są organizowane regularnie, zawsze w tym samym miejscu, w ustalonych odstępach czasu i w ograniczonym z góry czasie trwania. Zadaniem targów jest umożliwienie uczestnikom zaprezentowania wzorów ich wytwórczości w celu dokonania transakcji handlowym.
( , s. 19)
Targi i wystawy, stanowiące formę ryku zorganizowanego, umożliwiają kontakt wielu sprzedających z wieloma potencjalnymi kupującymi. Sprzedający przedstawiają swoje oferty poparte wystawionymi na widok puliczny towarami lub ich próbkami. Wystawcami towarów są najczęściej producenci, reprezentujące ich firmy lub hurtownicy.
( , s. 19)
...kluby marketingowe. Ich zadaniem jest wyrobienie u członków umiejętności jednoczesnego stosowania i kontrolowania wszystkich elementów marketngowych, czyli stosowania marketingu-mix.
( , s. 21)
Kluby informacji rynkowej są miejscem, w którym członkowie mają stały dostęp do informacji o rynku, cenach, kosztachprodukcji, możliwościach zabezpieczeń oraz warunkach kupna i sprzedaży.
( , s. 23)
Grupy producenckie prowadzą wspólne działania marketingowe, których celem jest zdobycie większego udziału w zaspokajaniu potrzeb rynku, w efekcie zaś większych zysków członków grupy.
( , s. 24)
Źródłem kapitału giełd są emitowane akcje, kredyty bankowe i ewentualne dotacje budżetowe z budżetu państwowego lub budżetu samorządowego.
( , s. 27)
Rynek, rozumiany jako ogół stosunków wymiennych między osobami i instytucjami sprzedającymi towary, po stronie podaży, a osobami i instytucjami nabwającymi towary, po stronie popytu 43, jest skomplikowany, gdyż składa się z wielu instrumentów.
( , s. 31)
...giełda towarowa jest to rynek formalny, na którym handel towarami ujednoliconymi, pod względem jakościowym i ilościowym, odbywa się w określonym czasie, według precyzyjnie określonych reguł, zgodnie z którymi wszyscy uczestnicy giełdy mają prawo do równego dostępu do publicznie ogłaszanych ofert.
( , s. 38)
Fiełdy terminowe nie tylko mają udział w kształtowaniu cen rnkowych, ale także decydują o standaryzacji i jakości towarów będących przedmiotem handlu, szczególnie międzynarodowego.
( , s. 39)