Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 21) Rzeczywistość jest taka, że branże przemysłu nigdy nie pozostają niezmienne. Nieustannie ewoluują. Działania operacyjne są doskonalone, rynki rozszerzają się, ich gracze przychodzą i odchodzą.
(cytat, str. 23) Za rosnącą koniecznością tworzenia błękitnych oceanów stoi kilka sił napędowych. Coraz szybszy postęp technologiczny istotnie poprawił produktywność w przemyśle i umożliwił dostawcom oferowanie niespotykanego dotąd wyboru produktów i usług. W konsekwencji w coraz większej liczbie branż podaż przewyższa popyt. Trend podążający ku globalizacji dodatkowo komplikuje sytuację.
(cytat, str. 27) Jeśli zatem nie istnieje firma nieustannie odnotowująca najwyższe osiągnięcia i jeśli ta sama firma może być w jednej chwili olśniewająca, a w innej bardzo mizerna, wydaje się, że firma nie jest właściwą jednostką analityczną w badaniu korzeni wysokich osiągnięć i błękitnych oceanów.
(cytat, str. 30) To, co zawsze oddzielało zwycięzców od przegranych w tworzeniu błękitnych oceanów, to podejście do strategii. Firmy uwięzione w czerwonym oceanie reprezentowały podejście konwencjonalne, wyścig w zwalczaniu konkurencji przez budowę pozycji obronnej w istniejącym porządku w branży.
Innowacja wartości jest kamieniem węgielnym strategii błękitnego oceanu. Określamy ją tym mianem, ponieważ zamiast koncentrować się na pokonaniu konkurencji, stawia na koncentrację na tym, by konkurencja przestała być istotna, co jest możliwe przez stworzenie nowej wartości dla nabywców i własnej firmy, a tym samym otwarcie nowej, wolnej przestrzeni rynkowej.
(cytat, str. 36) Innowacja wartości jest tworzona w obszarze, w którym działania firmy korzystnie wpływają zarówno na strukturę kosztów, jak i wartość oferowaną nabywcom. Oszczędności kosztowe są czynione przez eliminację i ograniczanie tych czynników, ze względu na które nasila się konkurencja w branży. Wartość dla nabywcy jest podnoszona poprzez wnoszenie i tworzenie elementów, których branża wcześniej nie oferowała. Z upływem czasu następuje dalsza redukcja kosztów dzięki efektowi ekonomii skali osiąganemu w miarę jak rośnie skala wolumenu sprzedaży tego, co generuje najwyższą wartość.
(cytat, str. 47 - 48) Kanwa strategii to zarówno schemat diagnostyczny, jak i schemat działań zmierzających do zbudowania silnej strategii błękitnego oceanu. Służy ona dwom celom. Po pierwsze, pozwala uchwycić aktualną sytuację w znanej przestrzeni rynkowej. Dzięki temu można zrozumieć, w co obecnie inwestuje konkurencja, jakie są najważniejsze czynniki konkurencji w branży ze względu na produkty, usługi i dostawy oraz co otrzymują klienci w ramach konkurencyjnej oferty na rynku.
(cytat, str. 51) Fundamentalna zmiana kanwy strategii branży wymaga w pierwszej kolejności reorientacji kierunku własnej strategii z konkurentów na alternatywy i z klientów na nie-klientów branży.
(cytat, str. 53) Istnieją cztery kluczowe pytania kwestionujące logikę i model biznesowy branży, które pozwalają na znalezienie kompromisu między zróżnicowaniem i niskim kosztem: - Który z czynników uważanych w branży za pewnik można wyeliminować? - Które z czynników można zredukować znacznie poniżej standardów branży? - Które z czynników należy wzmocnić znacznie powyżej standardów branży? - Jakie czynniki nigdy dotychczas nie oferowane przez branże należy stworzyć?
(cytat, str. 70) Jeśli krzywa wartości firmy lub jej konkurentów spełnia trzy kryteria definiujące dobrą strategię błękitnego oceanu - punkty koncentracji, rozbieżność i przykuwającą uwagę puentę - firma jest na właściwej drodze.
(cytat, str. 77) Pierwszą regułą strategii błękitnego oceanu jest rekonstrukcja granic rynku, pozwalająca oderwać się od konkurencji i stworzyć błękitne oceany.
(cytat, str. 79) W szerszym sensie firma konkuruje nie tylko z innymi firmami we własnej branży, ale również z firmami z innych branż, oferującymi alternatywne produkty lub usługi. Alternatywa to pojęcie szersze niż substytut. Produkty lub usługi przyjmujące różne formy, ale oferujące to samo pod względem funkcjonalnym lub pod względem podstawowej użyteczności, są często dla siebie substytutami. Z kolei alternatywy obejmują produkty lub usługi różne pod względem funkcjonalności i formy, ale oferowane w tym samym celu.
(cytat, str. 89) Kluczem do stworzenia błękitnego oceanu ponad istniejącymi grupami strategicznymi jest przełamywanie tej zamkniętej w wąskim tunelu wizji dzięki zrozumieniu, jakie czynniki wpływają na decyzję klientów przy przechodzeniu z jednej grupy do innej.
(cytat, str. 97) W większości branż konkurenci skupiają się na wspólnej definicji docelowych nabywców. W rzeczywistości jednak istnieje cały łańcuch nabywców bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych w decyzje o zakupie.
(cytat, str. 109) Niektóre branże konkurują głównie w obszarze cen, działając na podstawie własnych ocen użyteczności. Ich działania mają zatem charakter racjonalny. Inne branże konkurują, odwołując się do uczuć - ich działanie ma charakter emocjonalny.
(cytat, str. 117) Wszystkie branże podlegają zewnętrznym trendom, przez cały czas wpływającym na ich działalność. Większość firm przystosowuje się małymi krokami i niejako pasywnie do pojawiających się okoliczności.