Encyklopedia Zarządzania :: Partnerstwo i przyw��dztwo w regionie turystycznym
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 8) "Partnerstwo i przywództwo są wzajemnie dopełniającymi się elementami w rozwoju turystyki w regionie-istnienie struktury partnerskiej jest platformą działalności przywódcy, z kolei przywództwo spaja, cementuje i podtrzymuje naturalnie kruchą sieć współdziałających ze sobą partnerów."
(cytat, str. 11) "Analiza turystycznych jednostek przestrzennych w kategoriach jednostek ekonomicznych pozwala traktować region turystyczny jako system powiązanych ze sobą podmiotów i obiektów, wyodrębnionych na podstawie funkcji turystycznej."
(cytat, str. 12) "Region turystyczny stanowi część przestrzeni turystycznej, składającej się zarówno z przestrzeni geograficznej, jak i społeczno-ekonomicznej, w której następują zjawiska turystyczne."
(cytat, str. 18) "Produkt regionu turystycznego to całość złożona z elementów materialnych i niematerialnych, stanowiących podstawę istniejącego w umyśle turysty wyobrażenia i oczekiwań związanych z pobytem w danym miejscu."
(cytat, str. 19) "Produkt regionu turystycznego obejmuje koszyk dóbr i usług wytwarzanych przez podmioty skoncentrowane w regionie turystycznym, zaspokajający kompleksowo potrzeby turystów w miejscu pobytu, a więc pomniejszony o koszty transportu i pośrednictwa."
(cytat, str. 20) "Turysta posiada bowiem swobodę wyboru poszczególnych składników ogólnego produktu turystycznego, co oznacza bezpośredni udział w jego tworzeniu."
(cytat, str. 21) "Przedsiębiorstwa turystyczne to jednostki służące zaspokojeniu potrzeb społecznych, tworzone w celu osiągania efektów ekonomicznych poprzez produkcję dóbr służących turystom i świadczenie usług turystycznych."
(cytat, str. 23) "Przedsiębiorstwa turystyczne w regionie cechuje duża różnorodność pod względem formy organizacyjno-prawnej, wielkości, przedmiotu i zasięgu przestrzennego działania oraz duże rozdrobnienie."
(parafraza, str. 28 - 29) W ramach instytucji otoczenia rynkowego mających wpływ na rozwój turystyki w regionie można wyodrębnić następujące ich rodzaje: -agencje i fundacje rozwoju regionalnego, -ośrodki innowacji i przedsiębiorczości, -organizacje samorządu gospodarczego, -stowarzyszenia i zrzeszenia o charakterze społecznym i gospodarczym.
(cytat, str. 30) "W Polsce rządową administrację tworzy Departament Turystyki we właściwym ministerstwie (od 2005 roku jest to Ministerstwo Gospodarki), zajmujący się formułowaniem polityki turystycznej w ramach ogólnej strategii gospodarczej państwa oraz podstawami legislacyjnymi działalności turystycznej."
(cytat, str. 32) "...pozytywna postawa mieszkańców wobec turystów i turystyki jest kluczowym czynnikiem rozwoju turystyki w regionie, dlatego wszelkie działania w tym zakresie powinny uzyskać ich ważną aprobatę, przy czym nie bez znaczenia jest prowadzenie specjalnych programów edukacyjnych."
(cytat, str. 36) "...istnienie turystycznego systemu geograficzno-gospodarczego jest warunkiem zakwalifikowania danego obszaru o funkcjach turystycznych jako region turystyczny."
(cytat, str. 37) "Można wyróżnić dwa rodzaje walorów turystycznych: walory naturalne, pozostające w ścisłej zależności od warunków środowiska naturalnego, oraz walory antropogeniczne, obejmujące elementy kultury materialnej i duchowej człowieka (zabytki, folklor, obiekty kultu narodowego oraz współczesne osiągnięcia społeczeństwa)."
(cytat, str. 39) "System turystyki w regionie ma charakter otwarty, co oznacza, że funkcjonuje na zasadzie bezpośredniej i stałej wymiany z otoczeniem i aby przetrwać, musi się znajdować w odpowiedniej z nim relacji."
(cytat, str. 46) "Konkurowanie jest normalnym atrybutem działalności gospodarczej niezależnie od jej specjalizacji, stanowi wyznacznik jej skuteczności oraz rozwoju."
(cytat, str. 47) "Współpraca to proces, w który angażują się indywidualne podmioty lub ich całe grupy (nazywani w języku angielskim stakeholders) zainteresowane rozwiązaniem wspólnie postrzeganej dziedziny (kwestii) rozwojowej, rozumianej w aspekcie pozytywnym lub negatywnym."
(parafraza, str. 49 - 50) Partnerstwo turystyczne określane jest jako wspólne wysiłki autonomicznych podmiotów zaangażowanych w rozwój turystyki, reprezentujących przynajmniej dwa sektory. które uzgodniwszy wspólne reguły, normy i stopień organizacji wzajemnych struktur, podejmują decyzje lub działania w dziedzinach związanych z rozwojem turystyki w określonym obszarze geograficznym.