Encyklopedia Zarządzania :: Instrukcja kancelaryjna dla informacji niejawnych
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 17 z 17)
(cytat, str. 6) 1. "INSTRUKCJA KANCELARYJNA DLA OCHRONY INFORMACJI NIEJAWNYCH", zwana dalej "Insrukcją", określa tryb i zasady postępowania z dokumentami stanowiącymi tajemnicę państwową (ŚCIŚLE TAJNE i TAJNE) lub służbową (POUFNE i ZASTRZEŻONE), niezależnie od formy i sposobu czynności kancelaryjne w kancelarii tajnej, będącej komórką organizacyjną jednostki organizacyjnej. 2. Instrukcja ma na celu zapewnienie jednolitego sposobu wytwarzania, ewidencjonowania, przechowywania, przetwarzania i udostępniania informacji niejawnych oraz ochronę przed ich ujawnieniem, uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą. 3. Informacje niejawne - zgodnie z zasadą ograniczonego dostępu - mogą być udostępniane wyłącznie pracownikowi jednostki organizacyjnej posiadającemu stosowne poświadczenie bezpieczeństwa i tylko w zakresie niezbędnym do wykonywania przez niego pracy na zajmowanym stanowisku lub innej pracy zleconej
(cytat, str. 8) 1. Za ochronę informacji niejawnych odpowiada kierownik jednostki organizacyjnej, któremu podlega bezpośrednio pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych, zwany dalej "pełnomocnikiem ochrony". 2. Pełnomocnik ochrony zobowiązany jest do: 1) zapewnienia przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych przez wszystkich pracowników jednostki organizacyjnej mających dostęp do informacji niejawnych, w zakresie wyszczególnionym poświadczeniu bezpieczeństwa; 2) Organizowania stałej działalności profilaktyczno - szkoleniowej w celu rozwinięcia u pracowników nawyku przezorności oraz właściwego postępowania z dokumentami i wiadomościami niejawnymi; 3) Bieżącego nadzoru nad stosowaniem środków ochrony fizycznej; 4) Opracowania planu ochrony jednostki organizacyjnej i nadzorowanie jego realizacji oraz planu postępowania z materiałami zawierającymi informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego; 5) Przeprowadzenia zwykłych postępowań sprawdzających wobec pracowników mających dostęp do informacji niejawnych o klauzuli "poufne" i "zastrzeżone" - na pisemne polecenie kierownika jednostki organizacyjnej. 6) Prowadzenie szkoleń z zakresu ochrony informacji niejawnych w jednostce organizacyjnej; 7) Podejmowanie działań zmierzających do wyjaśnienia okoliczności naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych, zawiadamiających o tym kierownika jednostki organizacyjnej, a w przypadku naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych, oznaczonych klauzulą "poufne" i wyższą, również właściwą służę ochrony państwa. 3. Pełnomocnik ochrony, oprócz ustawowych obowiązków, powinien raz w roku dokonać analizy i oceny stanu ochrony tajemnicy służbowej w jednostce organizacyjnej. Opracowany dokument przedstawia kierownikowi jednostki organizacyjnej.
(cytat, str. 9) 2. Klasyfikowanie informacji niejawnej oznacza przyznanie tej informacji, w sposób wyraźny i w pełnym brzmieniu, jednej z klauzul tajności, tj. ŚCIŚLE TAJNE, TAJNE, POUFNE i ZASTRZEŻONE, przy czym: 1) ŚCIŚLE TAJNE i TAJNE - dla wiadomości stanowiących tajemnicę państwową; 2) POUFNE i ZASTRZEŻONE - dla wiadomości stanowiących tajemnicę służbową;
(cytat, str. 10) 1. Kierownik jednostki organizacyjnej określa wykaz stanowisk lub rodzajów prac zleconych, z którymi może łączyć się dostęp do informacji niejawnych - odrębnie dla każdej klauzuli tajności
(cytat, str. 10) 3. Do pracy na stanowisku albo do wykonywania pracy zleconej, z którymi łączy się dostęp do informacji niejawnych, stanowiących tajemnicę państwową nie może być dopuszczona osoba, która: 1) nie posiada obywatelstwa polskiego z wyjątkiem określonym w art.. 67 ust. 4 ustawy; 2) była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego; 3) nie posiada poświadczenia bezpieczeństwa z wyjątkiem osób określonych w art.. 27 ust. 2,3, 6 i 8 ustawy
(cytat, str. 11) 1. Na podstawie pisemnej zgody kierownika jednostki organizacyjnej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, można udostępnić określonej osobie lub instytucji, informacje niejawne stanowiące tajemnicę służbową, wytworzone w tej jednostce.
(cytat, str. 13) 1. Osobami upoważnionymi do przyjmowania niejawnej korespondencji otrzymywanej (wchodzącej) w formie listów lub paczek są: 1) kierownik kancelariitajnej; 2) pracownicy kancelarii tajnej.
(cytat, str. 13) 1. Osobami upoważnionymi do przyjmowania niejawnej korespondencji otrzymywanej (wchodzącej) w formie listów lub paczek są: 1) kierownik kancelarii tajnej; 2) pracownicy kancelarii tajnej.
(cytat, str. 14) 7. przed potwierdzeniem odbioru przesyłek stanowiących zarówno tajemnicę służbową i państwową, osoba odbierająca przesyłki niejawne sprawdza: 1) prawidłowość adresu; 2) stan pieczęci i opakowania przesyłki (czy nie są naruszone lub uszkodzone); 3) zgodność odcisku pieczęci tuszowych lub lakowych z nazwą nadawcy; 4) zgodność numerów ewidencyjnych dokumentów uwidocznionych na opakowaniu przesyłki z numerami dokumentów wyszczególnionymi w "Wykazie przesyłek".
(cytat, str. 16) 5. Rejestracja korespondencji niejawnej wysyłanej polega na wpisaniu przez kierownika kancelarii tajnej pod kolejną pozycją odpowiedniego do klauzuli tajności "Dziennika korespondencji" danych dot. adresata, treści dokumentu, liczby załączników i arkuszy załącznika, wykonawcy oraz odciśnięciu pieczęci z nazwą jednostki organizacyjnej na pierwszej stronie dokumentu, wpisaniu numeru pozycji z dziennika i daty.
(cytat, str. 16) 1. Kierownik kancelarii tajnej po otrzymaniu dokumentu niejawnego do wysłania sprawdza, jaką posiada klauzulę tajności i rejestruje w odpowiednim "Dzienniku korespondencji", a ponadto sprawdza czy dokument: 1) odpowiada wymogom formalnym; 2) wytworzono go w takiej ilości egzemplarzy jak podano w rozdzielniku (dotyczy również załączników); 3) zawiera dane określające faktyczną ilość załączników i ich arkuszy; 4) podpisała go osoba upoważniona. 2. w razie niedopełnienia jednego z warunków opisanych wyżej, kierownik kancelarii tajnej zwraca dokument wykonawcy celem uzupełnienia lub poprawienia.
(cytat, str. 20) 1. Przez oznaczenia materiałów klauzulami tajności należy rozumieć umieszczenie tych klauzul na materiałach i dokumentach. 2. Nadaną klauzulę tajności nanosi się w sposób wyraźny i w pełnym brzmieniu 3. zmiany klauzuli dokumentu lub przedmiotu należy dokonać w odpowiednich dziennikach ewidencyjnych lub rejestrach materiałów niejawnych z podaniem przyczyny ich zmiany. 4. zmiany klauzuli tajności dokonuje się poprzez jej skreślenie i wpisanie obok nowej oraz złożenie czytelnego podpisu i daty przez dokonującego wpis. 5. Wycieranie, wywabianie lub zamazywanie klauzuli, która podlega zmianie, jest niedozwolone.
(cytat, str. 24) 1. Wpisanie dekretacji na dokumencie (dekretowanie) polega na wymienieniu osoby funkcyjnej, do której należy skierować dokument, postanowieniu jej zdania w formie krótkiej dyspozycji, potwierdzeniu decyzji własnoręcznym podpisem i umieszczeniu daty. Jeżeli dekretujący nie ustali terminu wykonania, to powinien on być zgodny z treścią dokumentu.
3. Dekretacji dokonuje się na nie zapisanej części pierwszej strony dokumentu e taki sposób, aby po wszyciu dokumentu do akt treść dekretacji byłą widoczna. W razie braku miejsca na pierwszej stronie dokumentu dekretację zamieszcza się na ostatniej stronie poniżej podpisu lub na odwrocie pierwszej strony.
(cytat, str. 25) 1. Dokumentacja niejawna wytworzona w wyniku działalności jednostki organizacyjnej dzieli się na archiwalną i nie archiwalną.
2. Dokumentację archiwalną stanowią dokumenty (materiały) niejawne o wartości historycznej i oznacza się je symbolem literowym "A". 3. Dokumentację nie archiwalną stanowią wszelkiego rodzaju dokumenty (materiały) niejawne wymagające czasowego przechowywania i oznacza się je symbolem literowym "B". 4. Załatwione (wykorzystane) dokumenty otrzymane lub wytworzone na potrzeby wewnętrznej jednostki organizacyjnej, nie mające wartości historycznej lub praktycznej, podlegają bieżącemu zniszczeniu "BC". 5. Akta spraw niejawnych ostatecznie załatwionych, przekazuje się kompletnymi rocznikami do archiwum zakładowego jednostki organizacyjnej. 6. kierownik kancelarii tajnej ponosi merytoryczną odpowiedzialność za stan i prawidłowe funkcjonowanie archiwum z dokumentacją niejawną.
(cytat, str. 26) 4. Każde korzystanie z zestawu komputerowego polegające na próbie dostępu lub otwarciu zbiorów niejawnych, inicjowaniu bądź wykonywaniu wydruków, rysunków itp. Zawierających informacje niejawne, musi być automatycznie rejestrowane w formie umożliwiającej analizę i kontrole poprzez Pełnomocnika ds. Ochrony Informacji Niejawnych.
(cytat, str. 27) 1. Osoba, która stwierdziła fakt naruszenia lub ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej w jednostce organizacyjnej zobowiązana jest poinformować o tym swojego przełożonego, a ten Pełnomocnika ds. Ochrony Informacji Niejawnych. 2. Osoba winna naruszenia lub ujawnienia tajemnicy państwowej bądź służbowej, a także naruszenia przepisów niniejszej instrukcji, ponosi odpowiedzialność karną lub dyscyplinarną.