Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Outsourcing definiowany bywa zazwyczaj jako przedsięwzięcie, polegające na wydzieleniu struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa macierzystego realizowanych przez nie funkcji i przekazanie ich do realizacji innym podmiotom gospodarczym.
(cytat, str. 14) Partnering natomiast to sytuacja, w której funkcje wykonywane w ramach przedsiębiorstwa macierzystego utrzymywane są w jego strukturze organizacyjnej.
(cytat, str. 14) Insourcing jest przedsięwzięciem przeciwnym do outsourcingu. Polega on na włączeniu do struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa macierzystego funkcji realizowanych dotychczas przez inne podmioty gospodarcze.
(cytat, str. 16) Ogólnie przez pojęcie funkcji w teorii organizacji i zarządzania rozumiane są powtarzalne działania, tzn. działalność wykonywana na rzecz organizacji w ramach przyjętego podziału pracy.
(cytat, str. 21 - 22) Relacje między funkcjami działalności gospodarczej generują różne powiązania systemów działania realizujących te funkcje (nośników funkcji): - zadaniowe, - personalne, - majątkowe, - organizacyjne, - zarządcze.
(cytat, str. 21) Struktura funkcji wynika z analizy celów i zadań działalności gospodarczej, natomiast struktura nośników funkcji - z syntezy celów i zadań działalności gospodarczej.
(cytat, str. 25) Zakres i forma wydzieleń składających się na poszczególne przedsięwzięcia outsourcingowe mogą różnić się od siebie w zależności od konkretnych okoliczności outsourcingu: - rodzaju wydzielanej działalności, - warunków realizacji wydzielanej działalności, - formy wydzielania, - siły powiązań wydzielanej działalności z innymi działalnościami przedsiębiorstwa macierzystego.
(cytat, str. 27) Podmiotami działalności gospodarczej mogą być jednostki i zespoły ludzkie mające zdolność organizacyjno-prawną do prowadzenia działalności gospodarczej , a więc osoby fizyczne, zespoły tworzące komórki i jednostki organizacyjne, przedsiębiorcy indywidualne, spółki osobowe i handlowe, przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie itd.
(cytat, str. 27) Relacje podporządkowania określają pionowy podział zadań podmiotów gospodarczych włączonych do danej działalności gospodarczej, tzn. określają, który podmiot gospodarczy jest podmiotem nadrzędnym, a który podrzędnym.
(cytat, str. 30) Funkcjonowanie przedsiębiorstw regulują bowiem umowy spółki, a związek pracowników przedsiębiorstwa z przedsiębiorstwem jako pracodawcą regulują umowy o pracę lub umowy zlecenia.
(cytat, str. 34) Struktura działalności gospodarczej powinna stanowić optymalną konfigurację struktur organizacyjnych, kapitałowych i kontraktowych, zapewniającą minimalizację kosztów działalności gospodarczej zależnych od jej form strukturalnych oraz maksymalizację skuteczności działania, czyli maksymalnie ograniczenie wad i wykorzystanie zalet poszczególnych struktur.
(cytat, str. 37) Insourcing kapitałowy (włączenie) jest przedsięwzięciem restrukturyzacyjnym przeciwnym do outsourcingu kapitałowego. Polega on na włączeniu działalności gospodarczej realizowanej przez spółkę-córkę wraz z jej pracownikami i potencjałem materialnym do struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa macierzystego.
(cytat, str. 37) Outsourcing kapitałowy jest przedsięwzięciem restrukturyzacyjnym polegającym na wydzieleniu ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa macierzystego części jego działalności gospodarczej wraz z realizującym ją zespołem pracowników i potencjałem materialnym i utworzeniu na jej bazie spółki zależnej kapitałowo od przedsiębiorstwa macierzystego (spółki-córki).
(cytat, str. 38) Fuzje to przedsięwzięcia restrukturyzacyjne polegające na połączeniu działalności gospodarczej i realizujących jej struktur dwóch prawnie niezależnych podmiotów gospodarczych poprzez włączenie struktury jednego z nich do struktury drugiego lub poprzez utworzenie nowego podmiotu, którego struktura stanowi połączenie struktur podmiotów podlegających fuzji.
(cytat, str. 38) Outsourcing kontraktowy jest przedsięwzięciem restrukturyzacyjnym polegającym na wydzieleniu ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa macierzystego części jego działalności gospodarczej i przekazaniu jej po wykonania niezależnemu podmiotowi gospodarczemu na podstawie kontraktu.
(cytat, str. 39) Dezinwestowanie (dywestowanie)jest to przedsięwzięcie restrukturyzacyjne, polegające na eliminacji ze struktury kapitałowej podmiotów gospodarczych (spółek-córek)poprzez odsprzedaż ich udziałów i akcji.
(cytat, str. 50) Głównym celem strategicznym outsourcingu jest skoncentrowanie się przedsiębiorstwa macierzystego na działalności kluczowej, decydującej o jego perspektywach rozwojowych.
(cytat, str. 53) Podstawowym warunkiem outsourcingu, który musi spełnić przedsiębiorstwo macierzyste, jest akceptacja wydzielenia ze strony jego właścicieli i kierownictwa. Wydzielenie powinno doprowadzić do poprawy skuteczności działania przedsiębiorstwa macierzystego w aspektach: strategicznym, rynkowym, ekonomicznym, organizacyjnym i motywacyjnym.
(cytat, str. 55) Wydzielenie działalności oznacza nie tylko zmianę zasad funkcjonowania wydzielanej działalności, lecz również przedsiębiorstwa macierzystego. Konsekwencją wydzielenia musi w związku z tym być reorganizacja przedsiębiorstwa macierzystego.
(cytat, str. 55 - 56) Wydzielenia, jako przedsięwzięcia restrukturyzacyjne, są podejmowane w celu naprawy (tzn. sanacji)sytuacji przedsiębiorstwa, jego dostosowania do zmiany warunków i wymagań otoczenia, zapewnienia warunków do przyszłego rozwoju przedsiębiorstwa.