Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) Dystrybucja oznacza zorientowana na osiąganie zysku działalność obejmująca planowanie, organizowanie i kontrolowanie sposobu przemieszczania gotowych produktów z miejsc ich wytworzenia do miejsc sprzedaży nabywca finalnym(1).
Słowa kluczowe:dystrybucja Komentarze i źródła pierwotne: Por. Ph. Kotler, Marketing. Analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola, Gobethner & Ska, Warszawa 1994, s. 536.
(cytat, str. 21) W definicjach akcentujących podmiotowa strukturę kanału przyjmuje się , że kanał dystrybucji jest to "zbiór wzajemnie zależnych od siebie organizacji, współuczestniczących w procesie dostarczania produktu lub usługi do użytkownika lub konsumenta"(1).
Słowa kluczowe:kanały dystrybucji Komentarze i źródła pierwotne: (1) Ph. Kotler, Marketing, analiza, planowanie i kontrola, Gebethner & Ska, Warszawa 1994, s. 480.
(cytat, str. 22) W definicjach akcentujących funkcjonalny aspekt kanału przyjmuje się, że kanał dystrybucji jest to "sposób połączeń i kolejność, w jakiej występują agencje i instytucje pośredniczące , przez które przepływa jeden lub więcej strumieni"(2).
Słowa kluczowe:kanały dystrybucji Komentarze i źródła pierwotne: (2) L.Garbarski, I. Rutkowski, W. Wrzosek, Marketing. Punkt zwrotny nowoczesnej Firmy, PWE, Warszawa 2000, s. 408.
(cytat, str. 30) Kanał bezpośredni składa się z dwóch szczebli - producenta i finalnych nabywców jego produktu. W kanale takim nie występują podmioty pośredniczące. producent sam , na własny koszt i własne ryzyko , dociera ze swoimi produktami do nabywców finalnych. nawiązuje z nimi kontakty handlowe bezpośrednio , przez pracowników własnych , wewnętrznych i zewnętrznych służb handlowych(biur sprzedaży, biur handlowych , własnych sklepów , biur akwizycji), lub /i pośrednio , korzystając z mediów ( przesyłki pocztowe , katalogi , telewizja , radio , komputery).
(cytat, str. 35) Kanał pośredni składa się z producenta , pośrednika (-ów) i nabywców finalnych (indywidualnych, instytucjonalnych). Pośrednikiem w kanale dystrybucji jest osoba fizyczna lub prawna przejmująca prawo własności do produktu na jego drodze od producenta do nabywcy finalnego albo pomagająca w przesuwaniu tego prawa.
(cytat, str. 45) Działalność hurtowa polega na zakupie dużych , jednorodnych partii produktów w celu dalszej ich odsprzedaży z zyskiem nabywcom instytucjonalnym (detalistom, usługodawcom, producentom i innym hurtownikom), rzadko nabywcom indywidualnym.
(cytat, str. 58) Agent jest osobą fizyczną lub prawną zobowiązaną umową do negocjowania warunków kupna-sprzedaży określonych produktów lub do zawierania transakcji w czyimś imieniu i na cudzy rachunek. W kanałach dystrybucji agenci występują jako niezależni pośrednicy handlowi miedzy producentami a instytucjonalnymi nabywcami ich produktów (hurtownikami, detalistami, producentami) oraz miedzy hurtownikami a detalistami.
(cytat, str. 66) Detalistą jest osoba fizyczna lub prawna, której podstawowym rodzajem działalności jest sprzedaż towarów i usług bezpośrednio nabywcy finalnemu dla jego osobistego, niekomercyjnego użytku.
(cytat, str. 81) Wspólna cecha pozasklepowych form handlu detalicznego jest nawiązywanie kontaktów z nabywcą poza sklepem - w miejscu jego zamieszkania , pracy , na ulicy. Formy te tworzą system domowych zakupów obejmujący sprzedaż wysyłkową , sprzedaż bezpośrednią oraz sprzedaż z automatów.
(cytat, str. 103) Istota dystrybucji fizycznej - zwanej też logistyką dystrybucji - jest przepływ gotowych produktów z miejsc ich wytworzenia do miejsc zakupu przez nabywców finalnych.
(cytat, str. 110) Koszt całkowity dystrybucji fizycznej jest sumą kosztów realizacji wszystkich czynności składających się na fizyczny przepływ produktu od wytwórcy do nabywcy finalnego (tj. obsługi zamówień , transportu , użytkowania magazynów , utrzymywania zapasów), powiększona o szacunek utraconych możliwości sprzedaży z powodu źle funkcjonującego systemu dystrybucji.
(cytat, str. 116) Cykl obsługi zamówień obejmuje przekazanie zamówienia przez kupującego, przyjęcie zamówienia, sprawdzenie wiarygodności zamawiającego, wysyłkę towaru i faktury oraz otrzymanie zapłaty. Im krótszy jest cykl realizacji zamówień, czyli czas upływający między złożeniem zamówienia a zapłatą, tym wyższy jest poziom obsługi dystrybucyjnej klientów.
(cytat, str. 117) Transport obejmuje czynności niezbędne do fizycznego przemieszczania produktów w przestrzeni, tj. z miejsca wysyłki do miejsca odbioru. Głównym zadaniem transportu jest dostarczenie towarów do wskazanego miejsca we właściwym czasie w dobrym stanie i po akceptowalnym koszcie.
(cytat, str. 122) Zapas oznacza stan fizycznego nagromadzenia produktów w celu zachowania ciągłości sprzedaży i umożliwienia nabywcy swobody wyboru. Potrzeba gromadzenia zapasów wynika z : trudności pełnej synchronizacji w czasie popytu i podaży określonych produktów, sezonowości i specjalizacji produkcji, cykliczności dostaw, dążenia do zapewnienia nabywcom pożądanego poziomu usług, a przede wszystkim dostępu do produktów w dogodnym dla nich miejscu i czasie.
(cytat, str. 123) Sprawą zasadniczą jest zatem ustalenie optymalnej wielkości zapasów, tj. takiej która zapewniałaby ciągłość sprzedaży i odpowiedni poziom usług przy jednoczesnej minimalizacji łącznych kosztów zakupu i utrzymania zapasu.
(cytat, str. 127) Metoda ABC pozwala na zakwalifikowanie każdej grupy towarów do jednej z trzech grup zapasu: grupa A obejmuje produkty o największym udziale w sprzedaży i jednocześnie najmniejszym udziale w asortymencie, grupa B - o średnich udziałach w obu tych wielkościach, grupa C - o najmniejszym udziale w sprzedaży i największym udziale w asortymencie.
(cytat, str. 127) W metodzie XYZ za kryterium podziału zapasów przyjmuje się regularność zapotrzebowania (zamawiania) na produkty. Grupa X obejmuje zapasy na które zapotrzebowanie jest regularne, grupa Y - zapasy o zapotrzebowaniu sezonowym, grupa Z - zapasy o zapotrzebowaniu nieregularnym.
(cytat, str. 129) Koszty utraconych możliwości sprzedaży ( zwane też kosztami utraconych korzyści, kosztami utraconych potencjalnych przychodów, kosztami ukrytymi) powstają w wyniku niesprawności obsługi dystrybucyjnej. Nie znajdują one odzwierciedlenia w rachunku kosztów i wyników uczestników kanału dystrybucji, chociaż niekiedy znacznie determinują ich wielkość.
(cytat, str. 132) Centra obsługi logistycznej (centra dystrybucji) są to ośrodki koncentracji i koordynacji usług logistycznych; powinny one zapewniać zintegrowaną, minimalizującą czas i koszty organizację fizycznego przepływu produktów od wytwórców do użytkowników. Do ich podstawowych zadań należy: planowanie i efektywna realizacja połączeń transportowych miedzy kontrahentami, zapewnienie właściwej techniki i technologii przeładunków, zagwarantowanie właściwego magazynowania, formowanie jednostek ładunkowych, zapewnienie informacji i łączności, oferowanie usług konsultacyjnych.