Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 27) Jakość to: dostarczenie klientowi tego, czego on dziś potrzebuje, za cenę, którą on z chęcią zapłaci, przy koszcie, który możemy utrzymać, nieprzerwanie jeszcze i jeszcze raz, oraz dostarczenie mu czegoś jeszcze lepszego jutro. Jakość to: stopień zgodności między oczekiwaniem a realizacją. Lub, by wyrazić to prościej: porównanie tego, czego chciałeś, z tym, co otrzymałeś, oczekiwanie a spełnienie. Jakość jest: niewidoczna, gdy jest dobra, niemożliwa do niezauważenia, gdy jest zła, niewidzialnym wynikiem. Jakość NIE jest: statystyką matematyczną, Jakość to: stosowanie prostych metod statystycznych. Jakość NIE jest stanem, gatunkiem, klasą.
(cytat, str. 32 - 33) Jakość wyrobu ma dwa różne, lecz wzajemnie powiązane aspekty. 1. Jakość projektu. Jest to stopień, w jakim produkt lub usługę zaprojektowano pod kątem sprostania zamierzonemu celowi. Jeśli jest niski, wyrób lub usługa nie zaspokoi potrzeb. 2. Jakość wykonania zgodnie z projektem. Otrzymany przez klienta produkt powinien być zgodny z projektem. Jakość wykonania wiąże się głównie z jakością działania służb wykonawczych. W tym aspekcie znaczną rolą odgrywa zapisywanie i analizowanie danych, skąd wynika konieczność skutecznego stosowania narzędzi statystycznej kontroli procesów.
(cytat, str. 34) Kompleksowe zarządzanie jakością (TQM od słów Total Quality Management) jest sposobem zarządzania, mającym na celu poprawy, efektywności, skuteczności, elastyczności i konkurencyjności prowadzenia interesów jako całości. Jest to całkowite odejście od tradycyjnej drogi koncentrowania się wyłącznie na inspekcji i testach, służących wykryciu i usuwaniu wad. Zamiast tego wywołuje ono działania, zmierzające do zorganizowania pod kątem jakości całej firmy i zaangażowania w sprawy jakości każdego działu, każdej działalności i każdej osoby na każdym szczeblu. TQM opiera się na założeniu, że do osiągnięcia rzeczywistej efektywności organizacji, każda jej część musi ściśle współdziałać z innymi, gdyż każda działalność i każda osoba wpływa na inne i odwrotnie, poddana jest oddziaływaniu ze strony innych.
(cytat, str. 34) TQM jest także metodą usuwania strat poprzez włączanie wszystkich osób do poprawy sposobu, w jaki wykonuje się zadania. Techniki TQM mogą być wykorzystane w przekroju całej firmy, a więc osoby z różnych działów o różnych priorytetach i umiejętnościach mogą porozumiewać się i wzajemnie sobie pomagać. Techniki te są równie przydatne w finansach, sprzedaży, marketingu, projektowaniu, rachunkowości, badaniach i pracach rozwojowych, zaopatrzeniu, sprawach pracowniczych, usługach komputerowych, dystrybucji, magazynowaniu i produkcji.
(cytat, str. 37) Proces jest transformacją zestawu produktów wejściowych, która można obejmować działania, metody i operacje, w produkt wyjściowy w postaci wyrobów, informacji, usług lub ogólniej, rezultatów. Istnieje wiele procesów zachodzących w każdym obszarze lub każdym dziale organizacji. Cała praca wykonywana jest dzięki procesom przekształcającym produkt wejściowy w produkt wyjściowy.
(cytat, str. 40) Trzy materialne składowe TQM: - udokumentowany system zarządzania jakością, - narzędzia i techniki zarządzania jakością, - praca zespołowa i ludzie.
(cytat, str. 41) System zarządzania jakością zawsze musi być wdrażany w sposób uwzględniający specyficzne wymagania organizacji, wyrobu lub usługi. System wymaga audytu i przeglądu, zapewniającego, że: 1) objęci nim ludzie działają zgodnie z udokumentowanym systemem (audyt systemu), 2) system nadal spełnia wymagania (przegląd systemu).
(cytat, str. 42) Pracownicy nie będą mieli motywacji do ciągłego doskonalenia się, jeśli brakuje: - zaangażowania w problematykę jakości ze strony kierownictwa, - organizacyjnego klimatu dla jakości, - zespołowego podejścia do rozwiązywania problemów jakości.
(cytat, str. 42) Złożoność większości procesów wykonywanych w przemyśle, handlu i usługach sytuuje je poza kontrolą ze strony pojedynczej osoby. Jedyną drogą do radzenia sobie z takimi procesami są jakieś formy pracy zespołowej. Wykorzystanie podejścia zespołowego do rozwiązywania problemów ma wiele cech przewagi nad podejściem opartym na oddzielnej pracy osób lub izolowanych wydziałów. Problemy poddawane są szerszemu rozkładowi wiedzy umiejętności i doświadczeń, podejście to stwarza więcej satysfakcji członkom zespołu i tworzy zaangażowanie, rozwiązywanie problemów ponad podziałami wydziałów lub służb staje się łatwiejsze, można zaradzać problemom o dużej różnorodności, w tym również i takim, które leżą poza możliwościami pojedynczych osób lub wydziałów, zalecenia zespołów mają większe szanse na wprowadzenie ich w życie niż wnioski składane przez indywidualne osoby.
(cytat, str. 43) Celem TQM jest osiągnięcie aktywnego uczestnictwa każdej osoby w poprawie jakości i spełnianiu wymagań klientów. Wymagania ciągle ulęgają zmianie, gdyż oczekiwania klientów rosną z upływem czasu. Składowe TQM muszą się więc rozwijać, jeśli mają trafić w ruchomy cel. Narzędzia i techniki nie są zapisane na kamiennych tablicach i same muszą podlegać procesowi nigdy nie kończącego się doskonalenia.
(cytat, str. 44) Włączenie do ISO 9000 systemu zapewnienia jakości marketingu (MQA - Marketing Quality Assurance) otworzyło również nowe pole do dyskusji. MQA wytworzył system zapewnienia jakości specyficzny dla marketingu, sprzedaży i pozyskiwania zadowolenia klientów. Skoro ISO 9000 stosuje się w tak odmiennych organizacjach, jak instytucje oświatowe lub firmy pośredniczące, po co wprowadzać oddzielny system dla marketingu? Kryteria MQA są bardziej zorientowane na klienta i bardziej zwarte niż ISO 9000. W zamyśle dwa systemy powinny się uzupełniać, lecz perspektywicznie myślący specjalista z dziedziny jakości będzie poszukiwał sposobów, jak rozwinąć i połączyć systemy ISO 9000 z MQA w jeden skuteczny system TQM.
Zrozumienie jakości Zaangażowanie w sprawy jakości Polityka jakości Organizacja jakości Pomiar kosztów jakości Planowanie jakości Projektowanie jakości Systemy jakości Zdolność osiągnięcia jakości Kontrola jakości Praca zespołowa na rzecz jakości Szkolenie w zakresie jakości Wdrożenie TQM
(cytat, str. 48) Czym więc jest kultura korporacji? Istnieje wiele definicji. Wydaje się, że każdy, kto mówi lub pisze na ten temat, ma własną jej definicję. Dwie z nich określają kulturę korporacji jako: - sposób, w jaki działa się wokół nas, - predyspozycje do działania pewnymi sposobami.
(cytat, str. 50) Odwzorowanie kultury dostarcza obrazu elementów, które kształtują obecną kulturę, tak by można było stwierdzić, które elementy można skutecznie, wydajnie i z najmniejszym ryzykiem naruszenia pozostałych poruszyć, mając na celu zmiany kultury. Mapa kultury umożliwia wyjście poza ogólniki, by zrozumieć i inteligentnie wykorzystywać kulturę organizacji dla konkurencyjności korzyści.
(cytat, str. 50) Można podobnie popatrzeć, jakie wartości pielęgnuje wasz system wyróżnień, system szkolenia i doskonalenia zawodowego, sposób interpretacji historii waszej firmy i jej wykorzystania do celów obecnych, system komunikowania się itd. W taki właśnie sposób można przeprowadzić audyt kultury.
(cytat, str. 51) Każda mapa kultury wykrywa różnice kulturowe wewnątrz organizacji. Różne szczeble hierarchii w firmie mają swe własne różnice kulturowe, wyrażające się np. zmianami kodeksu ubioru. Różne wydziały wewnątrz organizacji mogą również mieć własne subkultury; na przykład dział badań i prac rozwojowych może mieć inne nastawienie niż służba sprzedaży i marketingu, dział rachunkowości może działać przy całkowicie odmiennych kryteriach w porównaniu z pionem produkcji. Również różne lokalizacje w firmie mogą wytwarzać różne kultury, podobnie jak różne filie lub nabyte oddziały. Poszczególni kierownicy świadomie lub podświadomie wyczuwają różnice kulturowe i dostosowują się do nich bardziej lub mniej pomyślnie i z większym lub mniejszym komfortem.
(cytat, str. 52) Można zapewnić koordynację przez wykorzenienie różnic między grupami pracowników, lecz słuszniejszą drogą jest rozpoznanie różnic i budowanie na mocnych stronach załogi. Na różnice można popatrzeć tak, jak na aktywa lub na rodzaj przewagi. Każda część organizacji działa na swój sposób, gdyż ten sposób w przeszłości okazał się najlepszy lub sprawił najmniej trudności. Wszystkie subkultury ucieleśniają jakieś unikalne wartości, nawet jeśli mogą również mieć pewne unikalne słabości.
(cytat, str. 52) Rozwój kulturowy, który jest następnym stadium po odwzorowaniu kultury, obejmuje skupienie razem wszystkich subkultur w taki sposób, by doprowadzić do wzajemnego wzbogacenia i korzyści. Można to osiągnąć mając od początku na względzie specyficzne cele, takie jak podwyższenie świadomości świadczonych usług w organizacji: można również zastosować to do każdego obszaru w sposób systematyczny dla całościowego zestrojenia (lub radykalnego zbadania) organizacji.
(cytat, str. 55 - 56) Benchmarking, jako racjonalna i zorganizowana metoda ciągłego usprawniania kluczowych procesów i działań w biznesie, oparta na najlepszej praktyce - niezależnie od branży lub usytuowania - jest potencjalnie najpotężniejszym narzędziem obrony strategii. Elastyczność tej metody i możliwość jej stosowania w odniesieniu do różnych procesów gospodarczych doprowadziła do tego, że stała się ona normą działania wielu przodujących w świecie organizacji. Podczas gdy analiza konkurencji pomagała firmom określić i umocnić ich względną pozycję w branży, to studia porównawcze idą dalej, umożliwiając firmom wzorowanie się na najlepszych, bez względu na sektor lub położenie i uzyskiwać w ten sposób przodownictwo w kluczowych obszarach, będących imperatywem dla ich sukcesu.
(cytat, str. 55) Benchmarking (studium porównawcze) jest procesem ciągłego pomiaru i poprawy produktów oraz usług względem najlepszych wzorców światowych, mającym na celu osiągnięcie doskonałości rynkowej i zdolności konkurencyjnej. W odróżnieniu od tradycyjnych analiz konkurencji, koncentrujących się na rezultatach końcowych, benchmarking bada i porównuje kluczowe procesy działalności gospodarczej. Polega on na określaniu w przekroju organizacji czynników krytycznych dla powodzenia działań. W badaniach tych analizuje się procesy wpływające na te czynniki i dla każdego z kluczowych ustala się najlepsze wzorce. Służą one jako cel w procesie doskonalenia. Tylko dogłębne zrozumienie własnych procesów stwarza możliwość wykrycia różnic względem organizacji mających najlepsze osiągnięcia oraz zintegrowania procesów poprawy i innowacji.