Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Łańcucki J., Podstawy Kompleksowego Zarządzania Jakością TQM,
Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Poznań 2001, ISBN: 83-89224-35-6
W Słowniku języka polskiego jakość jest określona jako właściwość, rodzaj, gatunek, wartość, zespół cech stanowiących o tym, że dany przedmiot jest tym przedmiotem, a nie innym.
( , s. 11)
Jako kategoria filozoficzna oznacza w sensie ogólnym - właściwość, rodzaj, gatunek, wartość danego przedmiotu (zjawiska), w znaczeniu zaś ściślejszym - cechę lub zespół cech odróżniających dany przedmiot od innych bądź też całokształt cech danego przedmiotu istotnych ze względu na jego strukturę wewnętrzną oraz ze względu na jego stosunki, oddziaływanie i związki z otoczeniem.
( , s. 11)
W normie ISO 9000 definiuje się jakoś jako stopień, w jakim zespół nieodłącznych cech spełnia wymagania
( , s. 12)
Do charakterystycznych wyróżników usług zalicza się: - niematerialny charakter (usługa jest czynnością lub procesem), - równoczesność produkcji, dystrybucji i konsumowania usługi, często przy aktywnym udziale klienta w świadczeniu usługi, - różnorodność, - nietrwałość i brak możliwości produkcji "na skład", - niemożliwość nabycia prawa własności usługi.
( , s. 13)
Ostateczny kształt usługi zależy bowiem zarówno do usługodawcy, jak i usługobiorcy oraz od materialnych warunków świadczenia usługi i otoczenia.
( , s. 14)
Ujmując rzecz najprościej, jakoś usługi to nic innego, jak wychodzenie naprzeciw wymaganiom klienta przez podmioty prowadzące dzialność usługową. Dokładniej, jakoś usługi można zdefiniować jako stopień, w jakim ogół nieodłącznych właściwości usługi spełnia wymagania klienta.
( , s. 15)
Kompleksowe sterowanie jakością TQM jako skuteczny sposób integrowania różnych inicjatyw w dziedzinie jakości, umożliwiający realizację procesu produkcyjnego i dostarczanie usług możliwie najtaniej przy pełnym zadowoleniu klientów.
( , s. 20)
Zarządzanie to, najogólniej rzecz ujmujący, proces planowania, organizowania, motywowania i kontrolowania pracy organizacji i jej uczestników oraz wszystkich dostępnych zasobów dla osiągnięcia celów organizacji.
( , s. 22)
Na kompetencje składają się trzy następujące elementy: -wiedza fachowa, - umiejętność komunikowania się, - wygląd i kondycja fizyczna.
( , s. 33)
Do najważniejszych barier można zaliczyć: - trudność związane z przełożeniem uczuć i myśli nadawcy na wypowiadane słowa, - interpretację usłyszanych słów przez odbiorcę i przełożenie ich na własne myśli oraz uczucia, - różnorodne zakłócenia, które mogą się pojawić w procesie komunikowania się.
( , s. 36)
Kontrargumentowanie ma na celu uświadomienie innego sposobu spojrzenia na dany problem.
( , s. 44)
Motywacja jest procesem regulującym zachowania człowieka tak, by można było osiągnąć z pewnym prawdopodobieństwem określony wynik uznany za użyteczny.
( , s. 54)
W teoriach motywacji wyróżnia się trzy podstawowe koncepcje: - teorię treści, wskazującą, co człowieka motywuje, - teorię procesu, koncentrującą się na tym , jak się motywuje, - teorię wzmocnienia, kładącą nacisk na sposoby uczenia się zachowań.
( , s. 55)
Sformułowana przez amerykańskiego psychologa pracy teoria hierarchii potrzeb jest najbardziej znanym sposobem rozpatrywania motywacji. Ujmuje ona podstawowe potrzeby człowieka w prostym schemacie, w którym zaspokojenie potrzeb niższych warunkuje rozwój i zaspokojenie potrzeb wyższych.
( , s. 56)
- potrzeby fizjologiczne, - potrzeby bezpieczeństwa, - potrzeby społeczne ( potrzeba przynależności), - potrzeby statusu ( uznania, szacunku), - potrzeby samorealizacji.
( , s. 56-57)
Równie znaną koncepcja motywowania, nawiązująca do potrzeb jako podstawowych motywów działania, jest dwuczynnikowa teoria F.Herzberga. Koncepcja ta zakłada istnienie dwóch grup czynników, które wpływają na poziom satysfakcji z wykonywanej pracy. Pierwsze z nich noszą nazwę czynników higieny i leżą u podstaw poczucia niezadowolenia z racy. Drugie to czynniki motywacyjne, wywołujące zadowolenie z wykonywanej pracy.
( , s. 57)
Innym modelem motywacji, który opiera się na koncepcji potrzeb pracowników, jest teoria D. McClellanda kładąca nacisk na analizę potrzeb wyższego rzędu. D. McClelland uważa, że każda osoba motywowana jest przez trzy typy podstawowych potrzeb: osiągnięć, władzy i afiliacji
( , s. 59)
Teoria procesu motywacji określa, w jaki sposób i przez jakie cele motywacyjne są poszczególne osoby. Jej podstawą jest teoria oczekiwań, badająca to czego dana osoba oczekuje w wyniku swego zachowania. Według tej teorii zachowanie ludzie zależy od wartości, które mogą dzięki pracy osiągnąć, które preferują bądź których brak odczuwają, a jednocześnie uznają, że ich osiągnięcie jest bardzo realne.
( , s. 60)
Komentarze i źródła pierwotne: J. Penc, op.cit., s.159
Teoria wzmocnienia motywacji, zwana też teorią modyfikacji zachowań, nie korzysta z koncepcji motywu lub procesu motywacji. Zajmuje się natomiast tym, w jaki sposób skutki poprzedniego działania wpłyną na zachowania człowieka w przyszłości w cyklicznym procesie nauki i pracy.
( , s. 63)
Normy ISO z serii 9000 nie są normami technicznymi, pisującymi parametry techniczne, jakie winien spełnić produkt lub usługa, regulują natomiast zasady organizacyjne przedsiębiorstwa, które mają zapewnić odpowiednią jakoś produktu lub usługi.
( , s. 96)