Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 17) Konfrontacja konkurencyjna. Polega ona na tym, że firma decyduje się na taką obsługę rynku, która prowadzi do bezpośredniej konkurencji z dostawcami identycznych lub podobnych wyrobów i usług. ().
(cytat, str. 18) Budowa niszy rynkowej. Budowa niszy rynkowej oznacza koncentrację i świadomy wybór istotnego dla odbiorców aspektu jakości lub sposobu obsługi, w którym firma chce być najlepsza na rynku. ().
(cytat, str. 19) Strategia unikania konkurencji. Jest to najbardziej wyrafinowana i wszechstronna strategia, której celem jest uniknięcie każdej konkurencji: bezpośredniej, substytucyjnej i potencjalnej. Musi ona płynnie łączyć jakość dostarczanych produktów/usług oraz sposób obsługi z wyraźnym podziałem (segmentacją) rynku. ().
(cytat, str. 20) Kooperacja. W dzisiejszym świecie firmy coraz częściej chronią swoją pozycję poprzez kooperację i wspólne przedsięwzięcia z potencjalnymi konkurentami, czyli poprzez tzw. strategiczne alianse. ().
(cytat, str. 33) Rozumienie strategii jako długookresowego planu działania (planu strategicznego) jest nieomal naturalne i ma wieloletnie tradycje zarówno w teorii jak i w praktyce. Podwaliny planowania strategicznego zostały stworzone w latach sześdziesiątych, głównie przez H.I. Ansoffa, R.L. Ackoffa i grupę z Harvardu: K.R. Andrewsa, C.R. Christiansena, E.P. Learneda, W.S. Gutha i J.L. Bowera. Fundamentalną przesłanką tego podejścia było założenia, że organizacje dzięki budowaniu planów strategicznych mogą i powinny swoją przyszłość kształtować w racjonalny i uporządkowany sposób.
(cytat, str. 38) Modele Ansoffa, Ackoffa, Lorange'a, Steinera jak i wiele innych modeli ze szkoły planistycznej mają co najmniej jeden element wspólny. Typowa jest dla nich analiza SWOT (skrót angielskich wyrazów: Strengths - siły, Weaknesses - słabości, Opportunities - szanse i Threats - zagrożenia). ().
(cytat, str. 45) (). Praktyczny problem, z którym naprawdę trzeba się zmierzyć, tworząc strategię w organizacji większej niż warsztat gancraski, polega na tym, jak wypracować taki system przetwarzania informacji w instrukcje działania, aby nieunikniona (i pożądana!) formalizacja i standaryzacja tworzona przez plan nie wyparła kompletnie myślenia i elastyczności.
(cytat, str. 67) Fundamentem szkoły pozycyjnej jest przyjęcie założenia, że istotą strategii jest osiąganie przewagi konkurencyjnej (copetetive advantage).
(parafraza, str. 69 - 72) Na stronach 69-72 zostały opisane trzy najbardziej istotne przesłanki, które zaintrygowały szkołę pozycyjną: 1. Punktem wyjścia do budowy i analizy strategii jest otoczenie firmy, 2. Istotą strategii jest walka z konkurencją, 3. Trzecią przesłanką szkoły pozycyjnej jest założenie, iż istnieją dwie fundamentalne strategie prowadzące do sukcesu firmy: minimalizacja kosztów i zróżnicowanie.
(parafraza, str. 85 - 93) Na stronach 85-93 zostały opisane trzy najbardziej istotne przesłanki, które zaintrygowały szkołę zasobów: 1. Fundamentalną przesłanką szkoły zasobów jest założenie, że aby zrozumieć źródła sukcesu organizacji, trzeba zrozumieć konfigurację jej unikalnych zasobów i umiejętności, 2. Druga przesłanka szkoły zasobów próbuje dać odpowiedź na pytanie, co powoduje, że dane zasoby i umiejętności są szczególnie cenne, 3. Trzecią i ostatnią ogólną przesłanką szkoły zasobów jest założenie, iż między zasobami oraz zamierzeniami firmy musi istnieć dynamiczne napięcie (dynamic fit, stretch).
Słowa kluczowe:zasób, strategia, szkoła Komentarze i źródła pierwotne: H. Itami, T.W. Rouhl, jw.; R.M. Grant, jw.; G. Hamel, C.K. Prahalad, Strategy as Stretch and Leverage, "Harvard Business Review" 1993, March April; K. Obłój, Strategia sukcesu firmy, PWE, Warszawa 1997.
(cytat, str. 103) Środowisko to skomplikowany system wielu trendów, zdarzeń, rynków, które tworzą kontekst działania firmy.
(cytat, str. 104) W teorii i praktyce zarządzania zdefiniowane terytorium i granic środowiska organizacji oraz decyzje o sposobach poruszania się po nim są testem wiedzy i wyobraźni naukowców i strategów.
(cytat, str. 107) Celem analizy środowiska firmy jest zrozumienie konfiguracji zjawisk i trendów, które są dla firmy istotne, ale których wpływ nie jest oczywisty.
(cytat, str. 108) Analizę środowiska firmy należy przeprowadzać na trzech poziomach: (1) identyfikacji otoczenia dalszego i bliższego, (2) segmentacji otoczenia lub zbudowania map strategicznych kibiców, (3) analizy szans i zagrożeń. ().
(cytat, str. 111) Strategiczni kibice to grupy, instytucje i organizacje, które spełniają dwa warunki: po pierwsze, mają swoją "stawkę" w działaniu firmy, w jej decyzjach i ich efektach; po drugie, są w stanie wywrzeć efektywną presję na organizację.