Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 14) Zarządzanie, to wysoko kwalifikowana działalność kierownicza, posługująca się bieżącym i strategicznym planowaniem, odpowiednią strukturą organizacyjną, rozwiniętym, a nawet wyrafinowanym motywowaniem, a także niezbędnym minimum kontroli.
(cytat, str. 18) Przywódcy charyzmatyczni (transformacyjni) mają wysoki poziom tak zwanej władzy odniesienia - to jest władzy opartej na autentycznej chęci podporządkowania się i naśladowania ze strony innych osób. Przywódcy charyzmatyczni odczuwają silną potrzebę spełnienia określonej misji i wpływania na działania i zachowania innych osób.
(cytat, str. 19) Przywódca transakcyjny koncentruje się głównie na działaniach pragmatycznych. Określa cele, dobiera ludzi, przydziela zadania, ustala poziom wymagań i kryteria ocen, pomaga podwładnym w rozwoju zawodowym i usamodzielnianiu się, dba o ich interesy.
(cytat, str. 19) W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że lider to przywódca określonego jednak typu, łączący cechy przywódcy transakcyjnego z pewnymi cechami przywódcy transformacyjnego. Jest to więc profesjonalista i pragmatyk umiejący rozwiązywać problemy i prowadzić do pozytywnych zmian, który jednocześnie ma jasno określoną wizję celu, wie o co chodzi i czego chce oraz umie wywierać wpływ na ludzi. Współczesny lider przede wszystkim inspiruje i animuje niezbędne działania.
(cytat, str. 20) Kultura (organizacji, postępowania, zachowań) jest - obok profesjonalizmu, efektywności i etycznego postępowania - czwartą najważniejszą cechą we współczesnej gospodarce rynkowej.
(cytat, str. 23) Rola organizacyjna - to zarówno zespół funkcji, jakie pełni się w danej organizacji (firmie), jak i miejsce w strukturze i relacje z innymi ludźmi w środowisku pracy.
(cytat, str. 26 - 27) Zdolność do możliwie szybkiego podejmowania trafnych decyzji jest jedną z najważniejszych kompetencji menedżerskich - aczkolwiek coraz ważniejszą staje się również zdolność do racjonalnego delegowania uprawnień decyzyjnych w dół.
(cytat, str. 29) Celami Assessment Centre są ocena i rozwój kadr w pożądanych kierunkach, a także dobór ludzi do stanowisk - po wcześniejszym zdefiniowaniu istoty ról organizacyjnych. W sesji uczestniczy od kilku do kilkunastu osób, których odpowiedzi i zachowania są oceniane przez również kilkuosobową grupę obserwatorów-ekspertów, zwanych też asesorami.
(cytat, str. 33) Od II poziomu kierowania obowiązuje zawodowstwo w zarządzaniu, gdyż funkcje ściśle kierownicze wypełniają większą część dnia pracy, a jakość ich realizacji ma silny wpływ na funkcjonowanie struktury i - często - całego zakładu pracy.
(cytat, str. 43) Zarządzanie czasem opiera się na uniwersalnych funkcjach zarządzania. Tutaj również potrzebne są kompetentne planowanie, sprawne organizowanie, efektywne kierowanie ludźmi oraz skuteczna kontrola.
(cytat, str. 44) Metoda PERT (Program Evaluation and Review Technique - Technika oceny i kontroli programu) została stworzona w USA w latach 1957 - 1958 dla celów koordynacji w czasie złożonego programu produkcji rakiety podwodnej Polaris. Jak oceniono, metoda PERT skróciła czas tego przedsięwzięcia o dwa lata. Z sektora militarnego metoda PERT przeniknęła po pewnym czasie do cywilnego zarządzania. Jest ona z powodzeniem stosowana do dziś w dwóch wersjach: PERT-TIME, gdzie koordynowany jest czas różnych prac, składających się na dane przedsięwzięcie, oraz PERT-COST, gdzie dodatkowo planuje się koszty poszczególnych faz praz i rezerw oraz koszty całości.
(cytat, str. 79) Każdy kierownik powinien, studiując literaturę przedmiotu, zastanowić się, na ile jego technika zarządzania jest adekwatna do wymogów współczesności i efektywna.
(cytat, str. 79) Dobór określonej techniki zarządzania ma swoje konsekwencje w zakresie zarówno sposobu postępowania menedżera, jak i preferowanych grup pracowniczych. Dla przykładu, zarządzanie przez cele preferuje kadrę kierowniczą: zarządzanie przez wyniki "stawia" na liderów centrów kosztów i centrów zysków, a także na organizatorów, finansistów i informatyków; zarządzanie przez wyjątki i przez animację powinno być korzystne, szczególnie dla (autentycznych) specjalistów itd.
(cytat, str. 91) Na ile to możliwe (bariera osobowości!) należy być elastycznym w doborze stylu kierowania, uwzględniając w sposób zindywidualizowany cechy pracowników oraz sytuacje. Postępowanie takie jest zgodne z zaleceniami tzw. sytuacyjnego stylu kierowania. Przy radykalnych zmianach sytuacji i uwarunkowań można (i trzeba) dostosowywać przywódców do typu sytuacji, a niekiedy także organizację do typu przywódcy.
(cytat, str. 92) Doświadczony i dojrzały przywódca unika przyjmowania postawy i nadużywania pozycji "jednostki dominującej". Postępuje w taki sposób i w takim stylu, aby osoby mające z nim kontakt - a tym bardziej osoby współpracujące - nie były spięte i onieśmielone, gdyż odbijałoby to się źle na kreatywności i efektywności pracy firmy.
(cytat, str. 97) Przedmiotem pewnych kontrowersji są homogeniczność i heterogeniczność zespołów. Zespoły homogeniczne to takie, których członkowie są do siebie podobni pod względem określonych cech - na przykład wieku, hierarchii wartości, motywacji i celów. Zespoły heterogeniczne to takie, których członkowie bardziej różnią się między sobą.
(cytat, str. 102) Asertywność jest zespołem umiejętności o charakterze kompetencji osobistych, wyznaczających zachowanie w sytuacjach interpersonalnych, których celem jest realizacja cenionych wartości, rozwój i obrona pozytywnego obrazu własnej osoby i samoakceptacja.
(cytat, str. 106) Transformacja polskiej gospodarki, a także szybki postęp naukowo-techniczny, duże tempo zmian i ciśnienie konkurencji sprawiają, że sztywne struktury organizacyjne, stabilne plany zatrudnienia i długotrwałe związanie pracowników z określonym miejscem w organizacji coraz częściej nie służą przetrwaniu i rozwojowi firmy.
(cytat, str. 112) Zespoły pracownicze trzeba nie tylko budować, ale również odbudowywać, a także moderować ich strukturę stosownie do bieżących i przyszłych potrzeb.