Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. ) Decyzje strategiczne związane są głównie z otoczeniem układu. Cechuje je duża niepewność co do przedmiotu decyzji, długi horyzont czasu i na ogół bezstrukturalny charakter problemów wymagających rozwiązań. Dane opisujące problemy czerpiemy głównie z otoczenia, w którym warunki są niepowtarzalne, niecykliczne, a relacje pomiędzy poszczególnymi wielkościami nie są pewne i całkiem oczywiste. Zasób wiedzy o przedmiocie decyzji jest skromny. Proces podejmowania decyzji i ustalania planu jest procesem formułowania hipotez, a w obecnym stanie techniki obliczeniowej testowanie hipotez można realizować za pomocą eksperymentowania, analizy czułości, itd. Dane planu strategicznego wyrażane są za pomocą metajęzyka.
(cytat, str. 9) Teoria organizacji powstawała na przełomie XIX i XX w. jako odpowiedź na określone zapotrzebowanie społeczne, wynikające z bardzo dużego przyśpieszenia procesów industrializacji w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych A. Pn. Rozwój produkcji wielkofabrycznej i masowe przechodzenie od manufaktury do produkcji seryjnej, o coraz większym specjalistycznym podziale pracy, stały się źródłem tego zapotrzebowania.
(cytat, str. 13) Teoria badań operacyjnych, jest niewątpliwie kontynuacją założeń teorii organizacji naukowej. Powstała ona w latach czterdziestych, a więc w momencie narodzin maszyn matematycznych. Jest to zrozumiałe, gdyż abstrakcyjne modele i procedury matematyczne wymagają takich właśnie narzędzi, jeśli mają się stać modelami i procedurami stosowanymi w praktyce przemysłowej.
(cytat, str. 21) System informacyjny tworzą, oprócz projektanta i analityka systemu, programista i operator elektronicznej maszyny cyfrowej, i to niezależnie od tego, czy dana organizacja ma własne urządzenie do przetwarzania danych, czy korzysta z usług obcego urządzenia.
(cytat, str. 29) Cel - jest to stan układu, jaki chce się osiągnąć w dłuższym okresie czasu (strategiczny) i w krótszych okresach czasu (operacyjny), wyrażany za pomocą pojęć ekonomicznych i technicznych i mierzony za pomocą przyjętych jednostek.
(cytat, str. 29) Zbiór żądań informacyjnych - jest to zestawienie wymagań w zakresie informacji (tabulogramów), określony przez kierownictwo każdego podukładu w zależności od ustalonego zadania i kompetencji w dziedzinie decyzji, opracowany w formie spisu (listy) określającego treść, formę i częstotliwość.
(cytat, str. 29) Zadanie - jest to cel lokalny i cząstkowy, sformułowany przez wyższy szczebel kierownictwa dla szczebla niższego, określający w przyjętych jednostkach miary i w czasie stan podukładu, wymagany przez przełożonych, i wynikające stąd obowiązki otrzymującego zadanie.
(cytat, str. 30) Jednostka przetwarzania danych - jest to zbiór zagadnień, silnie z sobą związanych, bazy danych informacyjnych ułożonych w taki sposób, aby ułatwiały one obsługę procesu decyzyjnego i stanowiły standardy wykorzystywane wielokrotnie w różnych przekrojach i układach sprawozdawczych.
(parafraza, str. 32) Niezbędnym elementem projektowania systemu jest automatyczne przetwarzanie danych za pomocą elektronicznej maszyny cyfrowej. Uważamy bowiem, że jedynie włączenie maszyny cyfrowej do systemu na zasadzie linii (on-line system) może zapewnić skuteczne działanie kierownictwa we współczesnych warunkach wytwórczych i ekonomicznych.
(cytat, str. 34) Ograniczenia w bazie technicznej dla automatycznego przetwarzania danych muszą być respektowane przez projektanta systemu, jeśli projekt ma być realny. Istnieją jednak bardzo szerokie możliwości wprowadzania systemów w wielu przedsiębiorstwach przy istniejącej już bazie. Koniecznym warunkiem szerszego zastosowania jest, obok zmiany dotychczasowej polityki inwestycyjnej w dziedzinie maszyn i polityki ich wykorzystywania, należyta selekcja zagadnień decyzyjnych (lub funkcji kierowniczych), które mają być włączone do systemu.
(cytat, str. 37) System informacyjny musi być pochodną systemu zarządzania. Przez system zarządzania zaś rozumiemy strukturę procesu podejmowania decyzji.
(cytat, str. 39) Teoria systemów zawiera obok elementów teorii informacji i cybernetyki także wszystkie ważne elementy podstawowe wcześniejszych teorii zarządzania, co pozwala kreować logiczny, pełny i ultrazłożony system. Są w niej elementy zachowania się, układów społecznych o celach produkcyjnych. Są też metody badań operacyjnych i problemy stosunków międzyludzkich, wpływających decydująco na skuteczność działania każdego układu przemysłowego.
(cytat, str. 40) Praktycznie przez system (układ) można rozumieć każdą część wyodrębnioną z całości gospodarczej, traktowanej jako otoczenie interesującego nas układu.
(cytat, str. 43) Każda branża, a także każde przedsiębiorstwo ma swoje, właściwe dla danej struktury cele, sprzężone z celami innych podukładów ekonomicznych.
(cytat, str. 44) Złożoność współczesnych organizacji i relacji pomiędzy jednostkami i grupami jednostek produkcyjnych, usługowych, administracji rządowej oraz organizacji społecznych i naukowych stworzyła konieczność posługiwania się metodami analizy, za pomocą których jesteśmy w stanie projektować racjonalnie funkcjonujące sprzężone z otoczeniem jednostki wytwórcze. Są one organizmami otwartymi dla dużej liczby wejść z otoczenia układu. A otoczenie zmienia się stale dyktując każdemu układowi, coraz to nowe zadania i zmuszając układ do szybkiego dostosowania się do nowych warunków.
(cytat, str. 44) Organizacja przemysłowa jest układem otwartym. Oznacza to z jednej strony, że importuje ona z otoczenia informacje i zasilenia umożliwiające jej działanie zgodnie z preferencjami zewnętrznymi, a więc preferencjami zarządzających na wyższym szczeblu i preferencjami rynku (odbiorców i konsumentów). Jest ona układem otwartym z innego jeszcze punktu widzenia, a mianowicie jej wewnętrznej struktury.
(cytat, str. 44 - 45) Struktura otwarta jest postulatem, realizowanym przez najsprawniejsze jednostki przemysłowe. Obydwa jej elementy podstawowe muszą się znajdować w ciągłym przekształcaniu. Przez obydwa elementy podstawowe rozumiemy tutaj: (a) strukturę organizacyjną, a więc podział układu na podukłady i sieć powiązań wszystkich podukładów, lub inaczej strukturę sieci komunikacyjnej przedsiębiorstwa. (b) strukturę programów, za pomocą których transformuje się wejścia informacyjne i zasileniowe na wejścia informacji i zasilań.
(cytat, str. 47) Przedsiębiorstwo przemysłowe jest układem cybernetycznym. Oznacza to zgodnie z definicją układu cybernetycznego, że jest ono: (a) układem szczególnie złożonym, (b) układem probabilistycznym, (c) homeostatem.
(cytat, str. 48) Układem nazywamy spójną (zorganizowaną) całość składającą się z podukładów wzajemnie powiązanych, realizujących cele cząstkowe zgodne z celami całości.