Encyklopedia Zarządzania :: Metody zarządzania informacją w przedsiębiorstwie
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 17 - 18) W wąskim znaczeniu natomiast informacja oznacza wiadomość uzyskiwaną przez człowieka poprzez obserwację lub czynność umysłową, podlegającą przekazowi w układzie nadawca(człowiek)-odbiorca(człowiek).
(cytat, str. 18) Informacja w znaczeniu rzeczy jest produktem określonego procesu, mającym wykonawcę (źródło informacji) oraz użytkownika (odbiorcę, adresata), i jako taka może być poddawana rozmaitym operacjom, takim jak wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, przetwarzanie, wymiana, kupno, sprzedaż, itp.
Słowa kluczowe:informacja, znaczenie Komentarze i źródła pierwotne: C.Berman, Informacja i aspekty komunikacji, "Zagadnienie Naukoznawstwa" nr 3-4 ,1991, str.427
(cytat, str. 19) Zmiana stanu odbiorcy przez informację dokonuję się w różny sposób; bezpośrednio, przez jej odniesienie do zamierzonej zmiany, w postaci zalecenia instrukcji, ostrzeżenia itp., tak jak to ma miejsce w procesach kierowania, lub pośrednio- przez jej odniesienie do stanu rzeczy będącego przedmiotem poznawania czy opisu, co wiąże się z podnoszeniem poziomu wiedzy i tworzeniem podstaw do racjonalnego działania. Informacja ma więc związek z komunikacją, którą można traktować jako szczególny przypadek informowania, zorientowanego na wywołanie określonej zmiany.
(cytat, str. 22 - 23) Wewnętrzne informacje działalności umożliwiają planowanie, realizację oraz kontrolę działalności przedsiębiorstwa. Same też podlegają kontroli, lecz mimo to ich przepływy wykazują szereg nieprawidłowości, takich jak dystorsja informacji, ich zaleganie czy opóźnienia w przesyłaniu do odbiorców.
(cytat, str. 23) Informacje działalności to także informacje tworzone w przedsiębiorstwie z przeznaczeniem dla otoczenia oraz informacje pochodzące z otoczenia i wykorzystywane w przedsiębiorstwie.
(cytat, str. 24) Obieg informacji działalności zwykle łatwo dostępnych, w zasadzie ilościowych, pewnych i dokładnych, w dużym stopniu powtarzalnych. Zorientowanych na teraźniejszość lub nieodległą przyszłość, sformalizowanych, pisemnych, dobrze strukturalizowanych, programowalnych, jest pochodną rozwiązań hierarchicznych lub funkcjonalnych.
(cytat, str. 25 - 26) Uwzględniając przeprowadzone rozważania proponuje się, aby przez informowanie rozumieć proces pozyskiwania i upowszechniania informacji, jego zaś szczególny przypadek, polegający na wymianie informacji między nadawcą a odbiorcą, przy której zachodzi sprzężenie zwrotne, nazywać komunikowaniem. Informowanie służy zaspokajaniu potrzeb informacyjnych, koordynacji działalności i zapewnia sprawne funkcjonowanie organizacji, celem komunikowania natomiast jest interaktywna wymiana informacji, umożliwiająca kształtowanie postaw i zachowań pracowniczych, oddziaływanie na jednostki otoczenia oraz stymulowanie rozwoju danej organizacji.
(cytat, str. 29) Funkcja informacyjna, podobnie jak funkcje przedsiębiorstwa, może być rozpatrywana jako rezultat społeczno-ekonomicznego podziału pracy oraz rozwoju organizacji, które doprowadziły do powstania rzemiosła, przemysłu i instytucji administracyjnych.
(cytat, str. 29) Zarządzanie informacją polega na planowaniu, organizowaniu, koordynacji i kontroli cząstkowych funkcji informacyjnych, przebiegających na płaszczyźnie operacyjnej i strategicznej oraz obejmujących wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 30) Organizacja procesów informacyjnych (zbieranie, przechowywanie, aktualizacja i przesyłanie danych) zorientowana jest przede wszystkim na zarządzanie operatywne, strumienie informacyjne charakteryzuje duża intensywność wejść i wyjść, dokładność danych, szczegółowość komunikatów, znaczny stopień formalizacji.
(cytat, str. 39) Informacja jest zawsze w jakiś sposób wyrażona, zwykle za pomocą kodu, i może być dzielona na mniejsze fragmenty, zwane wiadomościami lub komunikatami, tworzącymi tzw. Abstrakcyjne nośniki informacji.
(cytat, str. 42) Zasadnicze znaczenie przy ocenie informacji jako produktu czy towaru rynkowego ma jej użyteczność i koszt, a rozwinięcie tej kwestii wymaga z kolei odwołania się do teorii systemów informacyjnych, w szczególności zaś uwzględnienia jakościowego aspektu informacji.
(cytat, str. 43) W praktyce zarządzania informacją pojawia się szereg niesprawności odnoszonych do informacji zarówno jako produktu, jak i procesu. Ich występowanie ogólnie rzecz biorąc powoduje obniżenie wartości informacji i zwiększenie kosztów realizacji funkcji informacyjnej przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 43) Zjawiska niesprawności w tym zakresie badacz ten rozpatruje w trzech aspektach, a mianowicie: ilości, jakości i dyfuzji informacji, odnosząc je do produktu i procesu. Do podstawowych niesprawności informacji jako produktu zalicza się: przeciążenie informacyjne, dwuznaczność, ściślej wieloznaczność informacji oraz anemię informacyjną(osłabienie "pola widzenia"). Natomiast za główne niesprawności procesu informacyjnego uważa zaleganie informacji, jej "dystorsję" i opóźnienia w przekazie informacyjnym.
(cytat, str. 48) Z terminem "wartość" spotkać się można na gruncie wielu dyscyplin, takich jak ekonomia, prakseologia, psychologia, socjologia czy filozofia. Jest on również przedmiotem rozważań w ogólnej teorii informacji, na płaszczyźnie której próbuje się wyjaśnić istotę wartości informacji. Źródeł pojęcia wartości należy upatrywać w filozofii, a zwłaszcza w aksjologii, zwanej często teorią wartości.
(cytat, str. 50) Gdy jednak spojrzymy na proces tworzenia wartości, to dojdziemy do wniosku, ze istotnymi nośnikami wartości są te czynności (zdarzenia kinetyczne), które kształtują właściwości przedmiotów lub stanów rzeczy gwarantujące im zdolność zaspokajania danych potrzeb użytkowników w określonym miejscu i czasie. Można je uznać na dynamiczne nośniki wartości.
(parafraza, str. 55) Klasyfikacja nośników wartości informacji: Zbieranie informacji Przetwarzanie informacji Opracowywanie nośników informacji: -Transformacja informacji -Przesyłanie informacji -Składowanie informacji -Archiwizacja informacji -Wyszukiwanie informacji -Kontrola informacji -Uzgadnianie informacji -Zaleganie informacji -Przygotowawczo-wdrożeniowe czynności umysłowe
(cytat, str. 56) Podział czynności procesu informacyjnego na te, które zwiększają wartość, oraz te, które są źródłem kosztów, ułatwia wyznaczenie wartości informacji zgodnie z przyjętą formułą. Pozwala również na określenie działań umożliwiających uzyskanie wartości dodanej informacji.