Encyklopedia Zarządzania :: Zawieranie kontrakt��w w handlu zagranicznym
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 6) Najczęściej popełnianym błędem polskich kupców jest zbytnia łatwowierność w stosunku do partnerów. Zdarza się, że polski kupiec nawet nie próbuje uzyskać opinie o swoim partnerze.
(cytat, str. 7) Skutecznym sposobem stworzenia sobie sposobności większej liczby kontaktów osobistych jest udział w międzynarodowych targach lub wystawach. Gromadzą one w jednym miejscu i w jednym czasie większą liczbę firm, z różnych państw, poszukujących sposobności do zawarcia jednorazowej transakcji lub możliwości nawiązania długoterminowej współpracy.
(cytat, str. 8) Informacje bardziej ogólne, które nieraz trzeba umieć odczytać "między wierszami", są do uzyskania w zaprzyjaźnionym banku lub we właściwej branżowej lub regionalnej organizacji zrzeszającej przemysłowców i/lub handlowców.
(cytat, str. 9) Informacje o partnerach handlowych należy zbierać na bieżąco, podejmując co najmniej od czasu do czasu próbę ich zweryfikowania. Należy podkreślić, że przezorny kupiec zbiera i analizuje informacje także o wielkich koncernach.
(cytat, str. 11) Dlatego warto jeszcze raz przypomnieć zasadę, że w handlu zagranicznym nie istnieje ryzyko niewłaściwego doboru partnera. Zły dobór jest z reguły wynikiem nieumiejętnego lub niestarannego działania.
(cytat, str. 13) W przeszłości zdarzały się operacje "dobijane" przez podanie rąk. Ale realizowali je rzeczywiście dżentelmeni handlu. Dobrze się znali i wiedzieli, jaka będzie reakcja ich profesjonalnego środowiska, z którym się bardzo liczyli. Dziś nie ma zbyt wielu dżentelmenów-kupców i nie ma na razie środowiska, które by wymuszało "dobre prowadzenie się". Trzeba więc być w posiadaniu poprawnie zawartego pisemnego kontraktu.
(cytat, str. 14) "Praktyczny i zrozumiały kontrakt może oszczędzić całych lat prowadzenia sporu i znacznych kosztów prawniczych, jeśli jego strony podejmą wysiłek przede wszystkim po to aby go poprawnie zredagować".
(cytat, str. 24) Ważną sprawą, na którą trzeba zwracać uwagę przy formułowaniu opisu towaru są różnorodne certyfikaty, zaświadczenia, świadectwa jakościowe itp. Można tu przykładowo wymienić świadectwo homologacji, świadectwo fumigacji, (dezynfekcja dymem), świadectwa standaryzacyjne, świadectwa sanitarne itd. wymagane najczęściej w oparciu o przepisy kraju dostawcy lub kraju odbiorcy.
(cytat, str. 25) Polski eksport, zwłaszcza elementów kooperacyjnych np. na rynek USA może napotkać postulaty odbiorcy, aby zgodził się ponosić materialną odpowiedzialność z tytułu "wszelkiej wyrządzonej szkody w majątku osób trzecich, spowodowania śmierci, choroby lub uszkodzenie ciał, jeśli powstały one skutkiem użycia dostarczonego przez sprzedawcę towaru jako elementu inkorporowanego przez nabywcę do produktu".
(cytat, str. 27) Zastosowanie tzw. "raty gwarancyjnej" przez dostawcę. Oznacza to, że uzgodniona część ceny towaru (z reguły od 5% do 15%) będzie zapłacona dostawcy, bądź po stwierdzeniu przez nabywcę, że towar jest w pełni zgodny z jakościowymi wymaganiami kontraktu, bądź po upływie okresu gwarancyjnego. Ta druga formuła jest jednak rzadko stosowane z praktyce.
(cytat, str. 29 - 30) Uzgadniając w kontrakcie ilości nie można przeoczyć - jeżeli obowiązują odpowiednie zwyczaje branżowe lub gdy wskazują na to właściwości towaru - "tolerancji ilościowych" takich jak "decalo" (bonifikata przy towarach w płynie za nieużyteczną część towaru), "nawaga" (wynagrodzenie za stratę na wadze towaru skutkiem przepakowania, przesortowania), "bezemszon" (wynagrodzenie z część towaru, która nie daje się oddzielić od opakowania) itd.
(cytat, str. 37) Przy rozpoznaniu polityki cenowej konkurentów należy liczyć się z trudnościami przy zbieraniu informacji wiarygodnych. Jako wiarygodny materiał porównawczy można traktować dokumentację orginalną(rachunki za dostawę, kontrakty, oficjalne cenniki z listami rabatowymi, oferty indywidualne, notowania giełdowe, publikacje fachowe itp.).
(cytat, str. 39) Wysokość ceny należy uzależnić od terminu dostawy i rodzaju transportu, od formy płatności, od waluty płatności oraz od formy transakcji (np. kompensacyjna, wiązana), od rodzaju opakowania itd.
(cytat, str. 40) Oferty należy dokładnie porównywać, wychodząc przy tym z założenia, że każdą ceną należy negocjować. Jeżeli oferty pochodzą z różnych krajów, należy dowiedzieć się jaka jest koniunktura na interesujący towar na danym rynku. Pozwoli to ocenić, który z potencjalnych dostawców będzie skłonny przyjąć najkorzystniejsze dla nas warunki transakcji.
(cytat, str. 42 - 43) Zanim przystąpi się do negocjowania ceny (jak i pozostałych elementów kontraktu) z dostawcą, trzeba zorientować się, kto jest w lepszym położeniu. Czy nabywca musi u niego kupić, czy też nabywca ma szeroką swobodę wyboru? Czy dostawca jest, np. w danym momencie faktycznym monopolistą, który ma więcej chętnych do nabycia większej ilości tego towaru niż go posiada.
(cytat, str. 44) W przypadku zakupu importowego należy dążyć do możliwie jak najpóźniejszego dokonania zapłaty, najlepiej po otrzymaniu i dokonanym odbiorze towaru lub wykonanej usłudze.
(cytat, str. 52) Agent (ajent) w handlu zagranicznym osoba prawna lub fizyczna, która w cudzym imieniu i na rachunek zleceniodawcy podejmuje się pośredniczenia i zawierania transakcji handlowych. Za swoją działalność otrzymuje prowizję... Może być agent generalny z prawem wyłączności, lub zwykły bez prawa wyłączności.
(cytat, str. 57) "Klauzula siły wyższej" ma ochraniać w sposób obiektywny interesy obu stron, kiedy zachodzą przypadki, które w normalnych warunkach prowadzenia działalności gospodarczej nie były do przewidzenia.