Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) W praktyce, aby przyjęta strategia stała się rzeczywistością, konieczne jest jej przekształcenie w pakiety robocze, które nazywamy projektami. Projekty to tymczasowe inicjatywy, które przedsiębiorstwa wdrążają niejako równolegle do prowadzonej działalności, aby osiągnąć określone cele. Są to ściśle zdefiniowane pakiety robocze, podlegające terminom realizacji i dysponujące niezbędnymi do ich wdrożenia środkami - budżetami, ludźmi i środkami.
(cytat, str. 13) Skuteczne wdrażanie strategii wymaga dokładnego dopasowania portfela projektów do strategii korporacyjnej. Nazywamy to domeną uruchomienia- dochodzi tutaj do konfrontacji między celami strategii a ograniczeniami zasobów.
(cytat, str. 14) Przedsiębiorstwo może wdrożyć przyjęta strategię w życie wyłącznie przez bieżącą weryfikacje portfela projektów, ostrożną alokację posiadanych zasobów i świadome przekształcanie organizacji. Jedynie skuteczne zaangażowanie w portfel projektów strategicznych gwarantuje, ze każda minuta czasu każdego pracownika, każda zainwestowana złotówka i każde podjęte działanie będą zastosowane na korzyść ogólnej strategii, a nie przeciw niej.
(cytat, str. 14) Wdrażanie strategii wynika z odpowiedniej realizacji właściwej grupy projektów strategicznych. Leży w punkcie styku zarządzania korporacyjnego i zarządzania portfelem projektów - w miejscu, gdzie cel, wizja i kultura organizacji są ujmowane w działania i wyniki. Nie ma po prostu innej drogi do realizacji strategii niż ta, która wiedzie przez zarządzanie portfelem projektów.
(cytat, str. 15) Zysk z zarządzania (return on management, ROM)-jest to potężna koncepcja, która wskazuje, w jaki sposób nieugięta koncentracja na właściwych projektach strategicznych generuje doskonałe wyniki, które utrzymują się rok po roku.
(cytat, str. 18) Język, w którym jest sformułowana strategia, obejmuje szczytne koncepcje, jak np. tożsamość przedsiębiorstwa, jego zmiany i cele. Łączy on zbiorowe "kto", "co" i "dlaczego" z kulturą korporacyjną i odpowiednią strukturą, a także z celami i danymi, które są stosowane do mierzenia sukcesu strategii. Język portfela projektów obejmuje informacje szczegółowe odnośnie realizacji-kto, jak, kiedy i z użyciem, jakich zasobow.
(cytat, str. 23) Inwestycje w dziedzinie zarządzania projektami strategicznymi musza być dostosowane do całościowej korporacyjnej idei celu, tożsamości i planów długoterminowych (koncepcja); do wizji, wyrażonej celami i parametrami stosowanymi do oceny postępu na drodze do ich osiągnięcia; oraz do samej jej natury bądź tez kultury i struktury, które definiują wewnętrzne środowisko przedsiębiorstwa,. Te trzy domeny nazywamy domenami tworzenia strategii, ponieważ ich dopasowanie tworzy postawę spójnej strategii, którą na kolejnym etapie przedsiębiorstwo może realizować.
(cytat, str. 24) Realizacja strategii wymaga połączenia sześciu domen realizacji strategii między sobą wzajemnie oraz z zewnętrznym środowiskiem. Należy tu zauważyć centralną rolę domeny uruchomienia. Łączy ona strategię, opracowaną w domenach tworzenia strategii - koncepcji, wizji i natury - z portfelem projektów przeznaczonych do realizacji w domenach syntezy i przejścia procesu realizacji strategii.
(cytat, str. 24) Uruchomienie stanowi kluczowe, dynamiczne połączenie między strategią a działaniem, łącząc działanie z zamiarami. Domena uruchomienia dynamicznie łączy bieżący portfel projektów i programów ze strategią przedsiębiorstwa, w miarę, gdy ta ostatnia ewoluuje, by spełnić stale zmieniające się wymogi środowiska zewnętrznego.
(cytat, str. 35) Imperatyw koncepcji wymaga określenia i dostosowania tożsamości przedsiębiorstwa, jego celu i zamiarów - zbiorowego "kto", "dlaczego" i "dokąd", które determinują podejmowane decyzje, określają inwestycje i dają pracownikom motywacje do uczestniczenia w życiu firmy każdego dnia. Imperatyw koncepcji wymaga od nas sprecyzowania i przekazania tożsamości, celu i zamiarów długoterminowych-aktualnej sytuacji i upragnionej przyszłości w równaniu strategii.
(cytat, str. 44) W rzeczywistości tożsamość ma znaczenie wtedy, gdy połączyć ją z celem i dostosować ją do niego. Poczucie celu jest kluczowe dla stworzenia trwałej organizacji lub działalności. Daje ono ludziom istotny powód, by codziennie przychodzić do pracy i inwestować prywatne zasoby na rzecz wspólnego przedsięwzięcia.
(cytat, str. 46) Praca bez celu lub wyzbywanie się emocji przy drzwiach wejściowych do firmy stopniowo wysysa życie zarówno z ludzi, jak i z przedsiębiorstw. Z kolei kierownictwo, które podkreśla poczucie celu, formułuje wyższe cele przedsiębiorstwa i naprawdę ceni kondycję swoich pracowników, skandalizuje naturalną energię jednostek w ramach całej organizacji.
(cytat, str. 51) Zamiary długoterminowe stanowią podstawę tworzenia pożądanej strategii przyszłego działania. Wyznaczają one zarówno kierunek, jak i cel firmy, a przy tym są pierwszym krokiem na drodze do określenia celów strategicznych oraz planowych inwestycji koniecznych do ich osiągnięcia. Jedynym sposobem zdobycia informacji o istotności krótkoterminowych transakcji kupna lub inwestycji jest rozważanie, czy pomogą one w realizacji zamiarów długoterminowych czy tez do utrudnienia.
(cytat, str. 53) Mapowanie wizualne to jeden z najskuteczniejszych w naszym doświadczeniu sposobów na opracowanie, udoskonalenie i wyjaśnienie celu, tożsamości i zamiarów długoterminowych firmy. Mapowanie wizualne tworzy w czytelnej i wizualnie stymulującej prezentacji ogólny obraz sposobu, w jaki przedsiębiorstwo decyduje się działać w swoim środowisku. Projekty mapowania wizualnego mogą być szczególnie pomocne w czasach transformacji korporacyjnej, zmian wewnętrznych i środowiskowych.
(cytat, str. 56) Silna marka to jedno z najcenniejszych aktywów, jakie firma może wykształcić. Służy ona nie tylko wyróżnieniu danego przedsiębiorstwa spośród konkurencji, ale także pomaga klientom i innym interesariuszom nawiązać więź z firmą i jej ofertą produktowa. Jest medium budującym lojalność i przyczynia się do trwałości każdej organizacji.
(cytat, str. 66) Koncentracja na imperatywie wizji prowadzi do jasności celów i zapewnia spójność wyborów inwestycyjnych, które pomogą te cele osiągnąć. Oznacza to, ze firma musi obrać sobie jasne i dobrze wyjaśnione cele, a następnie znaleźć najlepszy sposób na zastosowanie dostępnych środków, aby je osiągnąć. Obranie celów, ustalenie standardów ich osiągnięcia (parametry) oraz opracowanie sposobów dotarcia do nich (strategia) to elementy procesu twórczego.
(cytat, str. 67) Cele SMART określają efekty, które są wystarczająco konkretne by je uznać. Obejmują one wymierne wskaźniki-materialne lub niematerialne - dzięki którym możliwa jest ocena relatywnego poziomu realizacji i sukcesu. Przedsiębiorstwo musi uznać je za wykonalne, a przy tym należy im przypisać niezbędne zasoby, aby możliwa była ich realizacja w określonych ramach czasowych.
(cytat, str. 76) Opracowywanie wielopoziomowych celów i parametrów, aby osiągnąć rezultat służący klientom, stanowi kluczowa umiejętność w dziedzinie realizacji strategii. Kiedy parametry te są dopasowane między sobą i względem celów strategicznych, wtedy pracownicy na wszystkich poziomach hierarchii dokładnie wiedzą, w jaki sposób ich sukcesy przyczyniają się do ogólnego sukcesu firmy.
(cytat, str. 79) Świadomość celu to umiejętność identyfikacji szukanego rezultatu. Świadomość parametru to umiejętność oceny drogi prowadzącej do celu oraz poziomu jej osiągnięcia.
(cytat, str. 91) Domena natury łączy strategię, strukturę i kulturę - elementy stanowiące istotne aspekty wewnętrznego środowiska przedsiębiorstwa. Z nich trzech najtrudniej jest zmienić element kultury, dlatego tez kluczowym zadaniem jest rozważyć zarówno istniejącą, jak i docelową kulturę przy opracowywaniu strategii i struktury. Najbardziej przenikliwi członkowie kierownictwa zdają sobie sprawę z dwóch możliwości - albo wybiorą strategię zgodną z istniejącą kulturą, albo muszą się przygotować na spore inwestycje, by zmodyfikować istniejącą kulturę lub stworzyć nową.