Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 14 - 15) Przyjęcie koncepcji marketingu powoduje w konsekwencji dążenie do: 1) uzyskiwania odpowiednich informacji o rynku oraz o potrzebach, wymaganiach, percepcji, preferencjach i intencjach zakupu finalnych odbiorców; 2) stworzenia warunków ekonomicznych, organizacyjnych i technicznych, w których informacje te staną się jedną z podstawowych przesłanek podejmowania decyzji zarówno w skali mikro-, jak i makroekonomicznej; 3) prowadzenia taktyki i strategii skierowanej na pośrednich lub finalnych nabywców, umożliwiającej dostosowanie się do ich potrzeb, wymagań i preferencji, a także pobudzanie intencji zakupu; 4) zapewnienia środków umożliwiających zastosowanie kontroli i określenie efektywności działań będących praktyczną realizacją wspomnianych decyzji w odniesieniu do rynku.
(cytat, str. 18 - 19) Orientacje przedsiębiorstw: 1) Orientacja marketingowa, polega nie tylko na ustaleniu potrzeb i wymagań nabywców, ale na nastawieniu całej działalności danej organizacji na usatysfakcjonowanie tych nabywców bardziej, niż mogłaby to zrobić inna organizacja, nie działająca zgodnie z orientacją marketingową. 2) orientacji produkcyjna, zgodnie z którą przedsiębiorstwo jest nastawione wyłącznie na udoskonalenie efektywności produkcji i dystrybucji, a konsumenci dostosowują się do oferty rynkowej. Decyzje odnoszące się do ich wyboru opierają się głównie na analizie porównawczej cen podobnych produktów, a nie różnic jakościowych produktów. 3) orientacja na produkt. Przy tej koncepcji zakłada się, że konsumenci przy danej cenie dążą do zakupu dóbr i usług o najwyższej jakości. Stąd też podstawowy wysiłek powinien być położony na podniesienie jakości produkcji bez względu na to, jakie są aktualne i potencjalne potrzeby i preferencje ludności. Konsumenci bowiem większą wagę przywiązują do jakości produktu niż do zaspokojenia określonej potrzeby. 4) orientacja na sprzedaż, zakłada, iż jeżeli konsumenci nie będą motywowani przy zakupie, to będą nabywali znacznie mniej artykułów lub w ogóle nie będą dokonywali zakupu. Stąd też nasuwa się konieczność stosowania szczególnie aktywnych form sprzedaży wykorzystujących różne środki promocji.
Słowa kluczowe:orientacja przedsiębiorstwa Komentarze i źródła pierwotne: Nieco szerzej o orientacji "na sprzedaż" w książce.
(cytat, str. 18) Działalność marketingowa jest postępowaniem podmiotów gospodarczych oraz innych organizacji opartym na pewnych regułach. Ma ona na celu poznanie i dostosowanie się do rynku oraz oddziaływanie na popyt i podaż przy uwzględnieniu potrzeb, wymagań i preferencji finalnych odbiorców, a także społecznego oraz mikroekonomicznego punktu widzenia. Przestrzegając obopólnie korzystnej wymiany oraz uwzględniając postulaty planu centralnego, dany podmiot gospodarczy formułuje program postępowania, następnie stosuje go i sprawdza jego realizację. Powinna ona stanowić podstawę przy ustalaniu cech produktu, jego promocji, ceny, kontaktów rynkowych oraz dystrybucji.
(cytat, str. 20) Można wymienić kilka społecznych skutków prowadzenia marketingu, określających jego rolę we współczesnym społeczeństwie. Do najważniejszych z nich należą: 1) przyczynianie się do lepszego niż dotychczas zaspokajania potrzeb konsumpcyjnych ludności; 2) wykorzystywanie w działalności marketingowej pracowników o różnej specjalizacji i zawodach, umożliwiające pobudzenie i spożytkowanie wielu talentów, a także lepsze zaspokojenie preferencji ludności w tej dziedzinie (wynika to z dużej specjalizacji oraz szerokiego zakresu czynności spełnianych przez marketing); 3) różnicowanie towarów i usług dostępnych dla konsumenta, dokonywane zazwyczaj przy uwzględnieniu preferencji ludności i wiążące się z wprowadzeniem - za pośrednictwem rynku - różnych rodzajów postępu innowacyjnego; 4) przyspieszenie zaspokajania potrzeb konsumpcyjnych ludności (głównie za pomocą kredytu konsumpcyjnego wykorzystywanego w strategii marketingowej); 5) zapewnianie - dzięki specjalizacji różnych czynności -lepszych warunków ochrony interesów konsumenta, a w każdym razie zwiększanie użyteczności dokonywanych przez niego zakupów.
(cytat, str. 22) Organizacja marketingu to wszystkie czynności wykonywane w ramach przedsiębiorstwa oraz w skali makroekonomicznej, których realizacja jest konieczna do stworzenia warunków umożliwiających praktyczną akceptację koncepcji marketingu oraz jogo taktyki i strategii. Wymaga to sporządzenia planów działalności marketingowej i kontroli ich realizacji. Ta ostatnia musi być oparta na rachunku efektywności ekonomicznej lub społecznej, z uwzględnieniem zarówno celu zdefiniowanego przez plan centralny, jak i szczegółowego celu danej organizacji.
1) rozwój asortymentu towarowego i podnoszenie się warunków bytowych ludności; 2) rozwój konkurencji wynikającej z różnicowania jakości wyrobów; 3) zmiany czynników należących do otoczenia przedsiębiorstwa; 4) rozszerzenie się zasięgu terytorialnego rynku i jego całościowy charakter; 5) procesy integracji powodujące rozwój instytucji nastawionych na działalność marketingową; 6) wykorzystanie marketingu przez instytucje pozagospodarcze, a także zapotrzebowanie na marketing w skali makroekonomicznej i społecznej.
(parafraza, str. 37 - 38) Podział rynku: 1) ze względu na przestrzeń: - lokalny, - regionalny, - krajowy, - zagraniczny, - międzynarodowy, - światowy. 2) ze względu na ogniwo kanału rynku: - zbytu, - skupu, - hurtowy, - detaliczny. 3) ze względu na przedmiot obrotu: - dóbr konsumpcyjnych, - dóbr produkcyjnych, - usług. 4) ze względu na przeznaczenie: - dóbr i usług (produktów) konsumpcyjnych, - dóbr i usług (produktów) przeznaczonych do produkcji.
(cytat, str. 37) Rynek obejmuje stosunki wymienne, zwykle znajdujące wyraz w transakcjach kupna-sprzedaży między dostawcami i odbiorcami, których decyzje kształtują podaż i popyt oraz ich wzajemne relacje.
(parafraza, str. 38) Rynek dóbr i usług (produktów) przeznaczonych do produkcji: - finalnymi odbiorcami przedsiębiorstwa i zakłady, które dokonują zakupów do celów produkcyjnych , a także instytucje, - odbiorców finalnych jest zazwyczaj niewielu, przy czym mają oni znacznie większą znajomość zakupywanych towarów niż konsumenci, - motywacja kupna opiera się głównie na przesłankach ekonomicznych - racjonalnych.
(parafraza, str. 38) Rynek dóbr i usług (produktów) konsumpcyjnych: - finalnymi odbiorcami są zazwyczaj konsumenci indywidualni lub zbiorowi (szpitale, żłobki, przedszkola itp.) - występuje wiele anonimowych odbiorców finalnych, - konsumenci kierują się często przesłankami pozaekonomicznymi - subiektywnymi.
(cytat, str. 41 - 42) Tych dostawców i odbiorców, którzy wchodzą we wzajemne kontakty, których rezultatem jest transakcja wymienna nazywać będziemy podmiotami rynku. Można podzielić na podmioty gospodarcze (przedsiębiorstwa), gospodarstwa domowe (konsumentów) oraz instytucje pozaekonomiczne. 1) Gospodarstwa domowe - konsumenci pełnią na rynku wyłącznie rolę kupujących i to ostatecznych, czyli finalnych nabywców. 2) Przedsiębiorstwa jako podmioty występują na rynku zawsze w podwójnej roli - jako kupujący i sprzedający. Sprzedają wytworzono przez siebie dobra i usługi. Nabywają natomiast dobra i usługi niezbędne do wytworzenia produktów (dóbr i usług) stanowiących ich przedmiot sprzedaży. Jeśli przedsiębiorstwa sprzedają dobra i usługi bezpośrednio gospodarstwom domowym - konsumentom lub pośredniczą w ich sprzedaży (handel hurtowy), mówimy, iż działają one na rynku dóbr i usług (produktów) konsumpcyjnych. Jeśli natomiast kupują lub sprzedają dobra i usługi w celu wykorzystania ich w dalszym procesie produkcji (przerobu) lub w procesie inwestycyjnym, mówimy o rynku dóbr i usług (produktów) produkcyjnych. 3) Trzecim rodzajem podmiotów rynku są różne instytucje pozaekonomiczne. Do instytucji tego typu można zaliczyć niektóre przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, jak: służbę zdrowia, organa administracji, sądownictwa, organizacje polityczne i społeczne, organizacje sportowe.
Słowa kluczowe:podmioty rynku Komentarze i źródła pierwotne: Nieco szerzej o przedsiębiorstwach w książce.
(cytat, str. 42) Popytem pośrednim nazwiemy natomiast zapotrzebowanie na te wszystkie dobra i usługi, które są niezbędne w procesie wytwarzania dóbr i usług finalnych zarówno produkcyjnych, jak i konsumpcyjnych.
(cytat, str. 42) Popyt konsumpcyjny ma zawsze charakter popytu ostatecznego (finalnego). Popyt produkcyjny natomiast ujawnia się na rynku zarówno w postaci popytu finalnego, jak i pośredniego.
(cytat, str. 42) Finalny popyt produkcyjny obejmuje zapotrzebowanie na dobra i usługi służące do ostatecznego wytworzenia finalnych dóbr konsumpcyjnych i produkcyjnych, w tym także inwestycji (np. nowa hala fabryczna, maszyna do wytwarzania innych dóbr).
(cytat, str. 44) Kontakty poziome i pionowe między podmiotami rynku a) kontakty poziome Bezpośrednie kontakty między przedsiębiorstwami należącymi często do różnych branż i dziedzin gospodarki, a nawet działów środków produkcji (dział I) lub konsumpcji (dział II). Stanowią wyraz samodzielności podmiotu gospodarczego (przedsiębiorstwa) w nawiązywaniu stosunków wymiennych z innymi podmiotami gospodarczymi (przedsiębiorstwami) bez względu na ich formę własności oraz przynależność organizacyjną, instytucjonalną (resort gospodarczy - ministerstwo) czy branżową. b) kontakty pionowe Wyrażają one hierarchiczne podporządkowanie przedsiębiorstwa nadrzędnym organom o charakterze administracyjnym (np. ministerstwo danej gałęzi lub dawne zjednoczenia przedsiębiorstw, a obecnie niekiedy ich zrzeszenia). Za ich pośrednictwem lub z ich polecenia przedsiębiorstwo nawiązuje bezpośrednie stosunki wymienne ze swoim partnerem rynkowym (innym przedsiębiorstwem).
(cytat, str. 45 - 46) Na negocjacje doprowadzające do zawarcia umowy, a w jej konsekwencji do transakcji kupna-sprzedaży wpływa wiele czynników. Są to: 1) Sytuacja rynkowa, a więc głównie relacje między podażą i popytem. 2) Stopień swobody, jaki ma w nawiązywaniu kontaktów poziomych z innymi podmiotami gospodarczymi dane przedsiębiorstwo. 3) Pozycja przedsiębiorstwa na rynku, wynikająca nie tylko z sytuacji rynkowej i jego wielkości, ale także zakresu konkurencji, jaką napotyka na rynku. 4) Techniczne i organizacyjne właściwości przedsiębiorstwa (styl i formy jego prowadzenia, przyjęte tradycje i zwyczaje oraz ogólnie zdolności w dostosowywaniu się do zmian w otoczeniu). 5) Informacje o otoczeniu przedsiębiorstwa - zwłaszcza rynkowym. 6) Umiejętności negocjacyjne personelu i kierownictwa, doświadczenie, kontakty formalne i nieformalne.
(cytat, str. 46) Popyt, podaż i cenę nazwiemy podstawowymi elementami rynku, a zachodzące między nimi zależności przyczynowo-skutkowe mechanizmem rynkowym lub mechanizmem popytowo-podażowo-cenowym.
(cytat, str. 47) Ceną równowagi nazwiemy natomiast tę cenę rynkową, która ustali się na poziomie, w którym nastąpi zrównanie się podaży z popytem (ujmowane wartościowo lub ilościowo) trzeba dodać, że cenę równowagi można traktować jedynie jako narzędzie analityczne. W praktyce bowiem zawsze ma miejsce pewna nadwyżka popytu nad podażą lub podaży nad popytem.
(parafraza, str. 48 - 52) Funkcje rynku: 1) informacyjna - rynek dostarcza informacji stanowiących przesłanki decyzyjne zarówno dla podmiotów gospodarczych i konsumentów, jak i organów administracji gospodarczej, centrum (centralne władze państwowe) oraz innych instytucji. 2) efektywnościowa - polega na takim postępowaniu podmiotów gospodarczych rynku, a także podejmowaniu decyzji przez inne organa gospodarcze centralne i terenowe, że kierują one zasoby gospodarcze i społeczne tam, gdzie ich krańcowe efektywności ekonomiczne, a także korzyści społeczne są najwyższe. 3) uzyskiwania stanu zbliżonego do równowagi rynkowej - przesuwanie zasobów gospodarczych w tych kierunku, gdzie jest na nie największe zapotrzebowanie. W konsekwencji rynek przyczynia się do łagodzenia dysproporcji między popytem a podażą.
Słowa kluczowe:rynek Komentarze i źródła pierwotne: Funkcje szerzej omówione w książce.