Encyklopedia Zarządzania :: Taktyka prowadzenia spotka��
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 8 - 9) ... należy przyjrzeć się powodom odbywania takich spotkań. Innymi słowy, zanim: -wyrazimy zgodę na spotkanie, powinniśmy poddać w wątpliwość jego celowość; -odkryjemy sposoby wykorzystania lub kierowania spotkaniami, tak aby służyły one celom naszym lub strony przeciwnej, powinniśmy się zastanowić nad alternatywnymi i bardziej efektywnymi sposobami osiągnięcia tego samego celu; -nauczymy się, w jaki sposób radzić sobie z kłopotliwymi uczestnikami spotkań i ustrzec się manipulacji, powinniśmy zastanowić się, jak przechytrzyć ich działania.
(cytat, str. 8) Warto zapamiętać: -Ocena środków zaangażowanych w spotkania pozwoli je efektywnie wykorzystać. -Potrzebę zwołania spotkania należy kilkakrotnie przeanalizować i odbyć tylko to, które jest merytorycznie uzasadnione. -Założone cele spotkań można osiągnąć też innymi sposobami. -Spotkania pozwalają zmniejszyć odpowiedzialność i opóźnić proces podejmowania decyzji. -Przy ustalaniu, które spotkania nie są konieczne, można posłużyć się odpowiednią polityką, procedurami i listami kontrolnymi.
(cytat, str. 13) Spotkania - nowa definicja Zgromadzenie najważniejszych uczestników,z których każdy może wnieść wkład do dyskusji nad problemem dotyczącym wspólnych interesów w celu podjęcia pewnych decyzji zgodnie z uprzednio określonym powodem spotkania.
(cytat, str. 24) Warto zapamiętać: -Trzeba określić najbardziej odpowiedni typ spotkania dla danego zadania i zwołać je. -Analiza skutków wybranego typu spotkania pozwala właściwie przygotować się do jego przeprowadzenia. -Proces przygotowania i planowania spotkania powinien umożliwić osiągnięcie pożądanych rezultatów. -Spotkania prowadzone metodą elektroniczną oszczędzają czas i pieniądze, ale może się to odbyć kosztem wzajemnych relacji międzyludzkich i zrozumienia.
(parafraza, str. 24 - 26) Typy spotkań: 1. Vis-a-vis. Dwie strony wspólnie ustalają termin i umawiają się na spotkanie, jedna strona "zasadza się" na drugą i oczekuje spotkania lub też obie strony wykorzystują przypadkowe spotkanie na omówienie sprawy. 2. Spontaniczne spotkanie nieformalne. Jest z reguły inicjowane przez osobę wyższą rangą, która proponuje zainteresowanym stronom wspólną debatę nad rozwiązaniem danego problemu. 3. Brainstorming, czyli burza mózgów. To kolejna faza rozwoju spontanicznego spotkania, która może być bardzo skuteczna wówczas, gdy chodzi o proponowanie twórczych pomysłów. Potrzebne jest współdziałanie i żywa reakcja uczestników. 4. Komisje ad hoc, czyli komisje tymczasowe. Mają wiele wspólnego z nieformalnym spotkaniem spontanicznym, chociaż często odbywają się w ustalonym przez strony terminie i mają określony porządek. Daje to uczestnikom czas do namysłu przed spotkaniami, które mimo nieformalnego charakteru mogą być bardzo produktywne. 5. Komisje regularne. Tworzą własną otoczkę formalnych układów i planowane są z wyprzedzeniem. Zajmują się przede wszystkim normalnym tokiem prowadzenia działalności oraz, od czasu do czasu, sprawami, które pojawiają się niespodziewanie. 6. Zebrania formalne. Zwoływane są zwykle w sprawach rutynowych i nie wzbudzających kontrowersji, aby podjąć ostateczną decyzję, która być może narodziła się w czasie spotkań osób niższego szczebla. 7. Prezentacje. Wymagają od osoby prowadzącej starannego przygotowania, aby uczestnicy spotkania nie marnowali czasu. 8. Zebrania publiczne. Celem inicjatora jest wykorzystanie możliwości przekazania określonego punktu widzenia czy informacji, co nie musi oznaczać konieczności wywołania reakcji.
(cytat, str. 40) Warto zapamiętać: -Jeśli sprawę załatwiają dwie osoby, dużą wagę odgrywa spotkanie osobiste, gdyż kontakt wzrokowy oraz język ciała pełnią tu ważną rolę. -Odpowiednie przygotowanie i umiejętność prognozowania stanowiska drugiej strony może pomóc w osiągnięciu celów spotkania. -Otoczenie i warunki zewnętrzne mogą mieć duży wpływ na wyniki i czas trwania spotkań. -Przed spotkaniami należy zastanowić się nad wyborem odpowiednich taktyk ich prowadzenia.
(cytat, str. 57) Warto zapamiętać: -Skuteczność spotkań uzależniona jest od właściwego przemyślenia i zaplanowania ich przebiegu. -W spotkaniu powinny brać udział tylko te osoby, których obecność jest niezbędna. -Aby zagwarantować najwyższą skuteczność, należy zwrócić szczególną uwagę na cele, skład osobowy, porządek i miejsce spotkania, procedurę zabierania głosu, sporządzania protokółu i analizy wyników.
(cytat, str. 60) W spotkaniu powinni brać udział wszyscy, którzy mogą dopomóc w realizacji zakładanych celów. Jednak obrady powinny odbywać się w obecności jedynie tych osób, których udział jest absolutnie niezbędny do zapewnienia postępu w rozwiązywaniu problemów.
(parafraza, str. 62) Przygotowanie porządku zebrań wymaga: -dokładnego przemyślenia, -formatu uwzględniającego kompleksowo zagadnienia wymagające przedyskutowania, -dostarczenia dokumentu odpowiednio wcześniej, -uwzględnienia wszelkich informacji dotyczących spraw omawianych na spotkaniu.
(cytat, str. 71) Warto zapamiętać: -Umiejętne pokierowanie przebiegiem spotkania jest możliwe, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. -Uczestnicy spotkań powinni zapoznać się z istotnymi i wiarygodnymi informacjami. -Wpływ na przebieg spotkania może mieć późne dostarczanie danych oraz wymóg ścisłego podporządkowania się zasadom określającym ich dostarczanie. -Kontrolę nad przebiegiem spotkań można uzyskać dzięki przygotowaniu wytycznych określających treść i zasady dostarczania informacji oraz sposób formułowania porządku obrad.
(cytat, str. 77) Porządek spotkań nie może być jedynie zapisem tematów do dyskusji. Powinien mieć charakter dynamiczny, który pozwoli: -skoncentrować uwagę uczestników; -wywołać działanie; -przypominać zasadniczy cel spotkania; -zachęcać do działań przygotowawczych, zbierania danych i przedstawienia ich na forum publicznych.
(cytat, str. 88) Warto zapamiętać: -Umiejętność prowadzenia spotkań, dokładnie sprecyzowane cele, zaangażowanie i osobowość prowadzącego są podstawą sukcesu. -Przewodniczący dysponuje uprawnieniami, które powinien wykorzystać do osiągnięcia celów spotkania. -Duże znaczenie w realizacji celów spotkania odgrywa wcześniejsze poznanie preferencji uczestników i ewentualnych powodów sprzeciwu. -Istotny jest również wkład sekretarza spotkania, dbającego o oprawę administracyjną i przygotowującego obiektywny zapis przebiegu i wyników spotkania.
(cytat, str. 89 - 90) Przewodniczący spotkania powinien uwzględnić wszystkie sprawy wymienione na planszy 6.1, a mianowicie: 1. Przejąć odpowiedzialność za pokierowanie spotkaniem, aby można było zająć się tylko tymi sprawami, które są istotne i zrealizować postawione sobie cele. 2. Mieć pełną świadomość tego, do czego prowadzi każda omawiana na spotkaniu sprawa i tego, jaki jest rezultat całego spotkania. 3. Upewnić się, że nie tylko każdy punkt programu jest omówiony, ale także wszyscy uczestnicy spotkania zostali wysłuchani. Być może trzeba zachęcać uczestników do wyrażania swojego zdania, zamiast biernie czekać na zabranie przez nich głosu. 4. Skierować zebranie na właściwy tor, jeśli uczestnicy odejdą nieco od istoty zagadnienia. 5. Przywołać uczestników do porządku, jeśli ich argumenty lub sprzeciw zagrożą odejściem od omawianej tematyki i utknięciem w martwym punkcie. Czasami problem tkwi w tym, że wkład w dyskusję poszczególnych uczestników jest odwrotnie proporcjonalny do czasu, jaki poświęcają na przedstawienie swoich racji. Realizowanie celów spotkania może wymagać wówczas dużego taktu ze strony prowadzącego. 6. Upewnić się, że podjęte decyzje są odnotowane i podane do wiadomości i że kolejne spotkania organizowane są tylko wtedy, gdy zachodzi potrzeba. 7. Prowadzić dyskusję i samo spotkanie. Przewodniczący spotkania jest liderem, a prawdziwy lider to ten, kto sprawia, że coś się dzieje i za pośrednictwem innych osiąga wyniki. Dlatego też rolą przewodniczącego spotkania jest dążenie do rozwiązywania spraw przy pomocy innych.
(cytat, str. 92) Przewodniczący spotkania musi zatem mieć: -wizję ukierunkowującą spotkanie na realizację ustalonych celów; -dar komunikowania się, aby móc przekazać swoją wizję uczestnikom spotkania; -entuzjastyczne nastawienie, aby motywować uczestników spotkania do wiary w słuszność planów i ich zdolność działania; -umiejętność delegowania uprawnień, zmuszania do podejmowania decyzji i zlecania zadań osobom na niższych szczeblach nie tyle po to, aby ktoś miał do wykonania "brudną robotę", ale po to, aby poszerzać horyzonty uczestników spotkania i uświadamiać im istotę złożonych spraw, zachęcając jednocześnie do zgłaszania własnych propozycji.
(cytat, str. 99) Sekretarz zajmuje się sprawami administracyjnymi związanymi ze spotkaniami i stara się wykonywać je jak najlepiej. Do jego obowiązków należy: a)przygotowanie porządku obrad we współpracy z prowadzącym i zorganizowanie spotkania w odpowiednim czasie, b)zapewnienie, jeśli zachodzi taka potrzeba, odpowiedniego kworum przed rozpoczęciem spotkania, aby nie tracić czasu pozostałych uczestników, c)wysłuchiwanie, zgłaszanie i zapisywanie wszelkich usprawiedliwień nieobecności, d)sprawdzanie, czy wszyscy uczestnicy mają wymagane dokumenty, e)zabezpieczenie dodatkowych dokumentów na wypadek, gdyby uczestnicy je zagubili lub zapomnieli zabrać, f)zapewnienie wszelkich urządzeń wspierających, ochrony przed niepożądanymi zakłóceniami, przekąsek, materiałów piśmienniczych itd., g)upewnienie się, że spotkanie odbywa się zgodnie z ustalonym porządkiem i że żadna sprawa nie została pominięta, h)upewnienie się, że osoby zabierające głos i oddające głosy są do tego uprawnione, i)upewnienie się, że decyzje, które zapadają na spotkaniu, są jasno sprecyzowane i rozumiane przez obecnych na zebraniu, j)notowanie najważniejszych ustaleń w protokóle zebrania, k)przechowywanie protokółów spotkań w bezpiecznym miejscu i udostępnianie ich uczestnikom spotkań, l)upewnienie się, że podjęte zostały działania zgodnie z ustaleniami i że ich rezultaty są podane w odpowiednim czasie w formie sprawozdań.
(cytat, str. 101) Protokół zebrań podpisany na następnym spotkaniu przez przewodniczącego stanowi rzetelny zapis jego przebiegu i wówczas można się na niego powołać, jeśli potrzebne są nam wytyczne, dowody rzeczowe czy źródła precedensu. Wyjaśnienie to pomija jednak istotny fakt, iż protokół może być i jest wykorzystywany do manipulowania spotkaniami i ich uczestnikami. Ogólnie ujmując, protokóły powinny zawierać wystarczającą liczbę danych umożliwiających trzeciej stronie zrozumienie podjętych decyzji po ich przeczytaniu. Mimo iż powszechnie przyjęta zasada nakłada jedynie obowiązek zapisu decyzji, czasem można, a nawet warto, dołączyć do nich dodatkowy komentarz.
(cytat, str. 104) Warte zapamiętania: -Sprawą podstawową jest określenie rezultatów spotkania i prowadzenie go w taki sposób, aby je osiągnąć. -Należy przewidzieć głosy sprzeciwu i przeanalizować możliwe reakcje. -Należy starać się zrozumieć odmienne wymagania każdego uczestnika i dążyć do ich zręcznego obejścia lub zaspokojenia. -Neutralizowanie roli opozycji może okazać się skuteczne i łatwiejsze do przeprowadzenia niż pokonanie jej argumentami.
(cytat, str. 120) Warto zapamiętać: -Zawsze należy pamiętać o pożądanym rezultacie spotkania i starać się tak prowadzić dyskusję, argumentację i spotkanie, aby zbliżać się do tego rezultatu. -Potrzeba cierpliwości, aby powstrzymać temperament i poradzić sobie z nieugiętą postawą, ale trzeba też pamiętać, że reagowanie w podobnym stylu przynosi fiasko. -Z osobami "odpornymi" na sukces trzeba postępować zdecydowanie, wskazując im właściwy kierunek działania lub szukając innych na ich miejsce. -Trzeba umieć rozróżniać osoby agresywne od osób asertywnych i otaczać opieką osoby uległe.
(cytat, str. 123) Skuteczną procedurą umożliwiającą wysoki stopień koncentracji uczestników spotkania jest na początku porządku obrad: -określenie ostatecznego celu spotkania; -określenie celów związanych z tematem omawianych spraw oraz dopilnowanie, aby dyskusja prowadziła do ich osiągnięcia.
(cytat, str. 133) Warto zapamiętać: -Każdy uczestnik spotkania może dokonywać zręcznych manipulacji - dlatego trzeba być na to przygotowanym. -Należy odpowiednio się przygotować na odparcie taktycznych posunięć. -Różnice poglądów nie zawsze przynoszą negatywne rezultaty - dlatego trzeba je starannie analizować. -Sposób usadzania uczestników spotkania może sprzyjać osiągnięciu pożądanych rezultatów.