Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 14) Zjawiska ekonomiczne związane z gromadzeniem i wydatkowaniem środków pieniężnych na cele działalności gospodarczej firmy określa się mianem finansów przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 14) Kierownictwo przedsiębiorstwa może i powinno prowadzić odpowiednią działalność organizacyjną, decyzyjną i kontrolną w sferze finansów, kształtującą zjawiska ekonomiczne w firmie w sposób stwarzający szansę uzyskania najkorzystniejszych wyników działalności. Temu celowi służy zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Polega ono na pozyskiwaniu źródeł finansowania działalności firmy (kapitałów) oraz lokowaniu ich w składnikach majątkowych w sposób pozwalający na realizację strategicznego celu, jakim jest maksymalizowanie korzyści przypadających udziałowcom (właścicielom) firmy, tj. osobom, które ulokowały w niej swoje kapitały w sposób trwały.
(cytat, str. 16) Z punktu widzenia efektywności ulokowanych w przedsiębiorstwie kapitałów istotne znaczenie ma łączna nadwyżka finansowa wygospodarowana w danym okresie, obejmująca nie tylko zysk, ale również wielkość dokonanych w danym okresie odpisów amortyzacyjnych, określana niejednokrotnie angielskim terminem "cash flow". Nadwyżka finansowa = zysk netto + amortyzacja
(cytat, str. 18) Ryzyko gospodarcze łączące się na przykład z możliwym zmniejszeniem zbytu, wzrostem konkurencji, oznacza możliwość osiągnięcia gorszych wyników od zamierzonych lub poniesienia nieprzewidzianych strat przy założeniu, że cały majątek firmy byłby sfinansowany wyłącznie jej własnymi kapitałami.
(cytat, str. 18) Ryzyko oznacza, że faktyczne korzyści finansowe z danego przedsięwzięcia mogą okazać się mniejsze niż przewidywano przy podejmowaniu przedsięwzięcia lub mogą nawet przerodzić się w straty. Najczęściej ujawnia się określona zależność: im większa oczekiwana skala zysków w stosunku do zaangażowanego kapitału, tym większa skala ryzyka, tj. niepewność sprawdzenia się prognozowanych korzyści. I na odwrót - w razie większej pewności sprawdzenia się przewidywanych korzyści, a więc również i mniejszego ryzyka, trzeba przeważnie zadowolić się mniejszą skalą korzyści, gdyż towarzyszy im niższy "koszt ryzyka".
(cytat, str. 18 - 19) Ryzyko finansowe występuje w razie częściowego pokrycia majątku obcymi kapitałami (zobowiązaniami) i łączy się z określonym uzależnieniem firmy od jej kredytodawców. Wówczas pojawia się dopiero problem terminowego regulowania zobowiązań oraz potrzeba synchronizowania wpływów pieniężnych z wydatkami, nasilająca się w miarę wzrostu zadłużenia. Wtedy także ujawnia się zależność możliwości kontynuowania działalności firmy od chęci wierzycieli do udzielania jej kredytów oraz do ich refinansowania (odnawiania).
(cytat, str. 19) Szczególnie widoczną formą ryzyka finansowego i groźną w skutkach dla przedsiębiorstwa jest ryzyko utraty płynności finansowej, tj.zdolności do terminowego regulowania przez firmę zobowiązań. Objawia się ono w rozkojarzeniu terminów wpływów gotówki i zapadających terminów płatności na rzecz wierzycieli. Ryzyko utraty płynności finansowej, oznaczające także brak zdolności do uzyskiwania kredytów i pożyczek, występuje nie tylko w przypadku powstawania strat.
(cytat, str. 24) Koniunktura gospodarcza w warunkach gospodarki kapitalistycznej, której zasady są coraz silniej w Polsce rozwijane, podlega cyklicznym wahaniom , przy czym długość cyklu i ostrość wahań kształtuje się nieregularnie. Na cykl koniunkturalny składa się okres ożywienia gospodarki, prowadzący do jej rozkwitu, po którym zaczynają się pojawiać oznaki kryzysu prowadzącego do przedłużającej się niekiedy depresji gospodarczej, a dopiero jej przezwyciężenie umożliwia zapoczątkowanie ponownego ożywienia ekonomiki.
(cytat, str. 26) Inflacja powoduje erozję siły nabywczej pieniądza, znajdującą odbicie we wzroście ogólnego poziomu cen. Wysoki poziom inflacji rodzi szereg istotnych problemów, a zwłaszcza wpływa na poziom nominalny odsetek od pożyczek i kredytów, zagraża deprecjacji realnej wielkości kapitałów własnych firmy, jej należności i zasobów pieniężnych.
(cytat, str. 26) Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa komplikuje się znacznie w okresach stagflacji, w których zjawiska recesyjne czy kryzysowe łączą się z jednoczesnym występowaniem wysokiej inflacji.
(cytat, str. 27) Polityka fiskalna państwa wywiera decydujący wpływ na sytuację finansową firmy, przede wszystkim za pośrednictwem systemu podatkowego, który przejmuje z reguły znaczną część przychodów osiąganych przez przedsiębiorstwo.
(cytat, str. 28) Niemniej ważne znaczenie dla wielu przedsiębiorstw ma orientacja w założeniach polityki budżetowej w zakresie zrównoważenia dochodów i wydatków państwa. W przypadku wysokiego deficytu budżetowego rysuje się groźba zwiększenia obciążeń podatkowych. Jednocześnie wzmożone zapotrzebowanie fiskusa na pieniądz objawia się w formie emisji obligacji i bonów skarbowych przy oferowaniu atrakcyjnego oprocentowania. Ogranicza to podaż pieniądza na inne cele, a więc możliwość uzyskania kredytów i pożyczek. Wpływa także przeważnie na wzrost ogólnej stopy procentowej, a wiec i kosztów finansowych ponoszonych przez firmę.
(cytat, str. 28) Jednym z istotnych obciążeń fiskalnych są cła, jakie głównie przy imporcie produktów z zagranicy, Stanowiąc znaczne źródło dochodów budżetowych, są one jednocześnie instrumentem kształtowania obrotów z zagranicą z uwzględnieniem równowagi bilansu handlowego i ochrony krajowych producentów przed nadmierną konkurencją innych krajów. (...)Obniżka stawek celnych powoduje wzrost konkurencyjności zagranicznych produktów, wpływa na konieczność obniżki cen przez producentów krajowych i zmniejszenie ich zysków albo na zaprzestanie produkcji nieopłacalnych wyrobów. Natomiast wzrost stawek celnych stwarza szansę większych zysków krajowym producentom, ale jednocześnie w wielu firmach korzystających z importowanych towarów i produktów wpływa na wzrost kosztów działalności.
(cytat, str. 29) Polityka monetarna realizowana jest przede wszystkim za pośrednictwem banku centralnego (emisyjnego) i znajduje swoje odbicie w regulowaniu podaży i ceny pieniądza kredytowego.
(cytat, str. 30) Formy interwencjonizmu państwowego przy pomocy instrumentów finansowych mogą być różne. Objawiają się one na przykład w postaci: - ulg podatkowych, uwarunkowanych spełnieniem przez przedsiębiorstwo określonych wymogów (np. ulgi w podatku dochodowym w przypadku realizacji przedsięwzięć wpływających na ograniczenie bezrobocia, dotyczących ochrony środowiska naturalnego), - subwencjonowania kredytów udzielanych przez banki na ważne cele społeczne na preferencyjnych warunkach (np. subwencjonowanie z budżetu państwa części odsetek bankowych od kredytów zaciąganych przez ludność na cele mieszkaniowe), - polityki celnej, wywierającej wpływ na finansowanie operacji towarowych z zagranicą, a m.in. na koszty importu i opłacalność eksportu, - wpływania na kształtowanie się kursów walutowych w sposób odmienny, aniżeli to wynikałoby z mechanizmów dyktowanych względami równowagi płatniczej z zagranicą i zmiany siły nabywczej pieniądza krajowego, co może istotnie zmieniać opłacalność operacji towarowych i finansowych z innymi krajami.
(cytat, str. 35) Każdej działalności gospodarczej towarzyszy pieniądz, spełniający różnorodne funkcje. Jest on miernikiem wartości, który umożliwia wycenę firmy, jej własnych i obcych kapitałów, osiąganych przychodów, ponoszonych kosztów, a także realizowanych zysków i ponoszonych strat. Ta właściwość pieniądza umożliwia jego pośrednictwo w wymianie dóbr i usług. W rezultacie pieniądz posiada cechy swoistego dobra, które ma określoną wartość. Dlatego dzięki posługiwaniu się pieniądzem można również kalkulować rezultaty i efektywność ekonomiczną podejmowanych i realizowanych w przedsiębiorstwie decyzji gospodarczych.
(cytat, str. 37) Cena wykorzystania obcego pieniądza przedstawiana jest w postaci stopy procentowej (odsetek). Obejmuje ona wynagrodzenie wierzyciela nie tylko za czas oczekiwania na wzrost należności (wkładu bankowego, lokaty), ale uwzględniające także koszt ryzyka, jakie łączy się z możliwością czasowej lub ostatecznej niewypłacalności dłużnika (np. spowodowanej recesją gospodarczą, która ujawniłaby się w przyszłości) oraz koszt unieruchomienia (zamrożenia) kapitału.
(cytat, str. 40) Operacje pieniężne mogą dotyczyć dłuższych lub krótszych okresów. Dlatego można wyróżnić stopy procentowe: - krótkoterminowe dotyczące lokat i kredytów na okres nie przekraczający jednego roku; ulegają one częstym okresowym wahaniom a ich poziom nierzadko kształtuje się poniżej poziomu inflacji; - długoterminowe występujące w przypadku lokat i kredytów na okresy przekraczające jeden rok; ich wysokość kształtuje się z reguły na wyższym poziomie (niekiedy znacznie wyższym) niż stóp krótkoterminowych i pokrywają z nadwyżką stopę inflacji.
(cytat, str. 41) Ze względu na zmienność w czasie wyodrębnia się stopy procentowe: - stałe, których wysokość nie ulega w ogóle zmianie w czasie trwania umowy o lokatę lub pożyczkę, - zmienne, jeżeli w czasie trwania lokaty lub pożyczki stopa procentowa ulega aktualizacji w zależności od jej zmian na rynku pieniężnym.