Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 20) Realny produkt narodowy brutto (PNB) jest miarą całkowitego dochodu gospodarki narodowej. Świadczy on o ilości dóbr i usług, na których zakup może pozwolić sobie gospodarka jako całość. Zwiększenie poziomu realnego PNB to inaczej wzrost gospodarczy.
(cytat, str. 25) Produkt krajowy brutto (PKB, gross domestic produkt - GDP) jest miarą wielkości produkcji wytworzonej przez czynniki wytwórcze zlokalizowane na terytorium danego kraju, niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem.
(cytat, str. 27) Dobra finalne to dobra nabyte przez ostatecznego użytkownika. Są to albo dobra konsumpcyjne zakupione przez gospodarstwa domowe, albo dobra kapitałowe (inwestycyjne) - np. maszyny - nabywane przez przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 27) Dobra pośrednie to dobra częściowo przetworzone, które stanowią nakład w procesie produkcji w innych przedsiębiorstwach, gdzie są zużywane.
(cytat, str. 30) Jeśli symbolem Y oznaczymy PKB, który jest tożsamy z wartością dochodów gospodarstw domowych, symbolem C - wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, a symbolem S - oszczędności, to na mocy definicji, otrzymamy: Y ≡ C + S Ponieważ PKB, czyli Y można wyrazić jako sumę wydatków końcowych Y ≡ C + I, to łącząc ze sobą te dwa wyrażenia, otrzymamy: S ≡ I jako że zarówno S, jak i I są równe (Y - C).
(cytat, str. 34) PKB w cenach rynkowych jest miarą produkcji krajowej łącznie z podatkami pośrednimi na dobra i usługi. PKB w cenach bazowych jest miarą produkcji krajowej z pominięciem podatków pośrednich. PKB wyrażony w cenach rynkowych jest więc wyższy od PKB w cenach bazowych o wielkość podatków pośrednich.
(cytat, str. 34) Jeśli konsumpcję C, inwestycje I i wydatki państwa G wyrazimy w cenach rynkowych, łącznie z podatkami pośrednimi od dóbr i usług, to wartość dodaną (produkcję netto wytworzoną w gospodarce) można zapisać jako: PKB w cenach rynkowych ≡ wydatki na dobra finalne ≡ C + I + G Jeśli odejmiemy podatki pośrednie Te, to otrzymamy: Y≡ PKB w cenach bazowych ≡ + I + G - Te
(cytat, str. 35) Rozporządzalne dochody osobiste są to dochody gospodarstw domowych po uwzględnieniu podatków bezpośrednich i płatności transferowych. Wielkość ta informuje o tym, ile mogą one przeznaczyć na wydatki i oszczędności.
(cytat, str. 38) Produkt narodowy brutto (dochód narodowy brutto) jest miernikiem całkowitych dochodów osiąganych przez obywateli danego kraju, niezależnie od miejsca (kraju) świadczenia usług przez czynniki produkcji. Produkt narodowy brutto (dochód narodowy brutto) jest równy PKB skorygowanemu o dochody netto z tytułu własności za granicą.
(cytat, str. 39) Amortyzacja, zwana inaczej zużyciem kapitału trwałego, jest miarą szybkości zmniejszania się wartości istniejącego zasobu kapitału w danym okresie, będącego wynikiem jego fizycznego lub ekonomicznego zużycia.
(cytat, str. 40) Dochód narodowy jest to produkt narodowy netto wytworzony w gospodarce. Oblicza się go przez odjęcie amortyzacji od PNB w cenach bazowych.
(cytat, str. 41) Realny PNB - lub inaczej PNB w cenach stałych - koryguje nominalny PNB o skutki inflacji i wyraża go w cenach istniejących w pewnym okresie, najczęściej określanym jako rok bazowy lub podstawowy.
(cytat, str. 42) Deflator PNB jest to stosunek nominalnego PNB (w cenach bieżących)do PNB w ujęciu realnym (w cenach stałych), wyrażony w postaci wskaźnika.