Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 24) Tworzenie i dodawanie wartości poprzez optymalne wykorzystanie multidyscyplinarnych talentów może zapewnić firmie trwałą przewagę konkurencyjną.
(cytat, str. 26) Jednym z dylematów, jakich wielu przywódców wciąż nie potrafi rozstrzygnąć, jest pogodzenie wiedzy, jak najlepiej stać się częścią grupy, ze zrozumieniem, jak nią dowodzić, wywierając przy tym optymalny wpływ
(cytat, str. 29 - 30) () cechy prawdziwego przywództwa to: - Dawanie przykładu i budowanie zaangażowania dzień po dniu, poprzez kolejne, często proste działania , które tworzą zaufanie, pozwalają nabrać rozpędu i osiągnąć postęp, - Praca nad wychowaniem liderów tryskających pomysłami i inicjatywami, nie tylko naśladowców, - Tworzenie - i podtrzymywanie - etyki wysokiej wydajności, której ludzie pragną być częścią i w której mogą osiągnąć świetne wyniki, budować wartość, wzrastać i tworzyć swoje dziedzictwo, - Inspirowanie ludzi do efektywnego działania i osiągania wyników - zwłaszcza w niesprzyjających okolicznościach - poprzez zapewnianie zarówno stabilizacji, jak i wyzwań, - Podejmowanie ryzyka przy inteligentnym awansowaniu, rozmieszczaniu i wykorzystywaniu talentów, w celu uzyskania odpowiednich wyników, - Dotrzymywanie obietnic i sprawdzanie efektów podjętych działań (), - Dopilnowanie, by tempo i zakres uczenia się co najmniej nadążały nad tempem (i rodzajem) zachodzących zmian - i pozostawały z nim związane.
(cytat, str. 38) Od przywódców coraz częściej oczekuje się identyfikowania obszarów produktywnej niepewności, które mogą z dużym prawdopodobieństwem doprowadzić do zdobycia przewagi konkurencyjnej i wzrostu firmy.
(cytat, str. 39) Dobrze zarządzane spłaszczone firmy, z efektywnym przywództwem i skróconymi łańcuchami decyzyjnymi, oferują pracownikom większą elastyczność oraz możliwość zgłaszania własnych inicjatyw i pracy łączącej różne funkcje.
(cytat, str. 47) Główne zadania związane z zarządzaniem i przywództwem to: - Odpowiednie przygotowania na każdym etapie, by dotrzeć do serc i umysłów ludzi, - Koordynowanie różnych etapów i działań, by je zintegrować i zestroić, - Zagwarantowanie skutecznej kontroli, zwłaszcza w kwestii dotrzymywania terminów i uzgodnionych zakresów odpowiedzialności
(cytat, str. 60) Siedem widocznych aspektów przywództwa, które można ocenić: 1) Kompetencja i gotowość do stałego uczenia się. 2) Poczucie celowości i zaangażowanie w osiąganie celów. 3) Samodyscyplina i szacunek do samego siebie. 4) Osiągnięcia i dokonania. 5) Poczucie odpowiedzialności i obowiązku. 6) Umiejętność budowania skutecznych relacji. 7) Gotowość do przywództwa poprzez własny przykład.
(cytat, str. 61) Efektywne szkolenie i wspomaganie - bez wtrącania się czy tłumienia - to kluczowe działania przywódcy mające na celu zapewnienie i utrzymanie efektywności pracy oraz osiąganie dobrych wyników przez dojrzały zespół.
(cytat, str. 76) Uczenie się, jak zostać efektywnym kierownikiem czy przywódcą odnoszącym sukcesy, to nie tylko kwestia stosownego treningu. Nie istnieje doskonały podręcznik instruujący, czego należy się nauczyć, aby osiągnąć mistrzostwo w sztuce przywództwa.
(cytat, str. 80) Jak się wydaje, mistrzostwo w przywództwie w dużym stopniu polega na zdolności do działania zgodnego z własnymi poglądami, wartościami i kompetencjami - ale z korzyścią dla innych i w sytuacji, gdy inni osiągają sukces.
(cytat, str. 85) Mistrzostwo, zwłaszcza w przywództwie, nie oznacza posiadania nieskończonej mądrości i wszechwiedzy. Oznacza taki poziom świadomości, kompetencji zawodowych i autentyczności, jakie są niezbędne do rozpoznania kierunków działań, ustalenia odpowiednich celów i poprowadzenia ludzi przez burzliwy świat dzisiejszego biznesu.
(cytat, str. 86) Przywódca powinien sprawiać, by zarówno zespół jako całość, jak i jego poszczególni członkowie byli bardziej zaangażowani w obecne role niż we wczorajsze zadania.
(cytat, str. 88) Rozwój osobisty, zawodowy i z zakresu przywództwa to proces trwający całe życie, a nie kwestia okazjonalnych, doraźnych zastrzyków wiedzy, których źródłem jest szczęśliwy pomysł, przypadkowe odkrycie czy sytuacja, gdy ktoś zrezygnował ze szkolenia w ostatniej chwili i trzeba szybko zorganizować zastępstwo, żeby wpłacone kwoty nie przepadły.
(cytat, str. 94) Integracja obejmuje zazwyczaj: - Zmianę i rozwój ludzi, ról, celów, funkcji, struktur organizacyjnych, systemów i procedur, - Syntezę, łączenie i ponowne dopasowanie ról, celów, funkcji, systemów i procedur.
(cytat, str. 94) Transformacja jako proces obejmuje zwykle: - Ulepszanie aktualnego stanu poprzez zmianę natury rzeczy, - Rozwijanie ludzi, systemów, procesów, organizacji o poprawianie wyników, - Racjonalizację i (lub) syntezę różnorodnych systemów, procesów, ról, relacji, struktur organizacyjnych lub ich elementów, - Burzenie ustalonego porządku, by zbudować przyszłość.
(cytat, str. 95) Mobilizacja obejmuje zwykle: - Integrowanie ludzi, ról i celów, - Motywowanie - angażowanie i nadawanie praw, - Przekazywanie wizji i dzielenie się nią, - Szukanie dróg i uzgadnianie kierunków.
(cytat, str. 95) Kreowanie wizji oraz przekazywanie innym skrystalizowanych aspiracji i ambicji to najważniejsze umiejętności przywódcze, leżące u najgłębszych podstaw motywowania i mobilizowania ludzi oraz zarządzania nimi.