Encyklopedia Zarządzania :: Przyw��dztwo w organizacjach
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 17) Istotną cechą władzy jako kryterium wykorzystywanego do zdefiniowania przywództwa jest także wskazywana przez część teoretyków zdolność do wprowadzania zmian (transformacji), tzn. umiejętność takiego ingerowania w dany bieg zdarzeń, aby dokonać ich przekształcenia.
(cytat, str. 21) Przywództwo to zdolność do podejmowania pewnych działań lub tworzenia idei w określonej grupie (organizacji, społeczeństwie), które przyciągają i skupiają członków owej grupy przez dłuższy czas.
(cytat, str. 21) Przywódca zorientowany na zadania zainteresowany jest głównie wykonaniem pracy, a w mniejszym stopniu uczuciami i stosunkami między pracownikami.
(cytat, str. 27) () cztery rodzaje zachowań przywódczych: 1) nakazowe - przywódca pokazuje podwładnym, czego się od nich oczekuje, daje wytyczne, ukierunkowuje, 2) wspierające - przywódca jest przyjazny, przystępny, wykazuje troskę o dobrobyt podwładnych, traktuje członków grupy jednakowo, 3) partycypacyjne - przywódca zasięga rady, prosi o sugestie, 4) zorientowane na zadania - przywódca wyznacza ambitne cele, oczekuje wysokich osiągnięć, zachęca oraz okazuje zaufanie.
(cytat, str. 30) Atraktor - w ogólnej teorii systemów obszar lub punkt w pewnej przestrzeni stanów, do którego system zmierza i wokół którego się koncentruje w pewnym czasie.
(cytat, str. 31) Władza wymuszania - władza umożliwiająca wymuszenie stosowania się do określonych wymagań za pomocą środków zastraszania psychologicznego, emocjonalnego lub fizycznego.
(cytat, str. 31) Władza formalna - władza zagwarantowana przez hierarchię organizacyjną, określana przez organizację i przyznawana ludziom zajmującym określone stanowiska.
(cytat, str. 37) () przywódcę mogą motywować trzy czynniki (wszystkie razem, dwa z nich lub jeden): 1) Czynnik N-Ach. Lider jest motywowany wysokimi standardami osobistych osiągnięć. Dąży do wyników najwyższej jakości. Dla niego więc efektywne przywództwo oparte jest na wynikach. 2) Czynnik N-Aff. Lider nim motywowany pragnie rozwijać dobre stosunki osobiste. Chce pracować z innymi, wspierać ich i rozwijać oraz bronić ich interesów. Występowanie jednak tylko tego czynnika może sprawić, że grupa nie będzie osiągać żadnych rezultatów, gdyż celem jej trwania będzie jedynie kultywowanie dobrych relacji. 3) Czynnik N-Pow. Ma on odmienny charakter od poprzednich. Lider chce efektywnie wykorzystać siłę i zasoby organizacji, stosować dostępne mu środki w realizacji planów.
(cytat, str. 38) Charyzmatyczność jest często uznawana za czynnik niezbędny, by przywódca mógł pociągnąć za sobą swoich zwolenników, zaszczepić im swoją wizję i wywrzeć wpływ na ich wizję.
(cytat, str. 39) W przywództwie transakcyjnym jedna osoba inicjuje kontakt z innymi z zamiarem wymienienia się czymś, co jest wartościowe dla obu stron.
(cytat, str. 39) W przywództwie transformacyjnym (charyzmatycznym) wzajemne związki przywódcy i zwolenników wynoszą ich na wyższy poziom motywacji i moralności.
(cytat, str. 40) Lider - zamiast wykazywać się charyzmą - powinien umieć tworzyć i komunikować koncepcje, rozważać wyznawane wartości, uczyć się słuchać i doceniać innych ludzi i ich idee.