Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) Przepływy pieniężne przedsiębiorstwa można podzielić na przepływy operacyjne, inwestycyjne i finansowe, które są związane z trzema rodzajami działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo: - działalność produkcyjną - podstawową (statutową) działalność produkcyjną, handlową lub usługową, polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży produktów, towarów i usług - działalność inwestycyjną, związaną z lokowaniem kapitału w aktywa trwałe i obrotowe działalność finansową, związaną z kształtowaniem wielkości i struktury kapitału wykorzystywanego przez przedsiębiorstwo
(cytat, str. 15) W efekcie decyzji kształtujących działalność operacyjną przedsiębiorstwo realizuje przychody ze sprzedaży dóbr i usług oraz ponosi koszty związane z tą działalnością. Rentowność działalności operacyjnej wpływa na kształtowanie wyniku operacyjnego - zysku lub straty z działalności operacyjnej. Po uwzględnieniu przychodów i kosztów finansowych, zysków i strat nadzwyczajnych oraz obciążeń podatkowych powstaje wynik finansowy netto - zysk lub strata netto.
(cytat, str. 16) Przychody operacyjne oraz większość kosztów operacyjnych zmieniają się we wpływy i wydatki przedsiębiorstwa, jednak zazwyczaj nie od razu. W ramach prowadzonej działalności tworzą się bowiem należności u odbiorców oraz tzw. zobowiązania operacyjne, obejmujące przede wszystkim zobowiązania wobec dostawców (zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług) oraz zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i zobowiązania z tytułu wynagrodzeń.
(cytat, str. 17) Okres rotacji należności oraz okres rotacji zapasów tworzą tzw. cykl operacyjny, który w powiązaniu z okresem rotacji zobowiązań operacyjnych w przedsiębiorstwie określa szybkość obiegu środków pieniężnych w przedsiębiorstwie, czyli tzw. cykl konwersji gotówki. Cykl konwersji gotówki = Okres rotacji należności + okres rotacji zapasów - okres rotacji zobowiązań operacyjnych Cykl konwersji gotówki = Cykl operacyjny - Okres rotacji zobowiązań operacyjnych
(cytat, str. 18) Jeżeli działalność operacyjna jest rentowna (jest wypracowany zysk netto), a wszelkie płatności są realizowane zgodnie z ustalonymi terminami, to przedsiębiorstwo tworzy nadwyżkę finansową (zysk netto plus amortyzacja), która stanowi bardzo istotne wewnętrzne źródło finansowania przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 18) 18 Istotnym składnikiem kosztów operacyjnych jest amortyzacja (umorzenie) rzeczowych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących prowadzeniu działalności operacyjnej. Jest to specyficzna pozycja kosztów. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych zmniejsza poziom wyniku operacyjnego, jednak nie towarzyszy im już wypływ środków pieniężnych z przedsiębiorstwa. Jest to niepieniężny element kosztów. Wydatki na pozyskanie środków trwałych zostały już poniesione w przeszłości, zaś odpis amortyzacyjny od ich wartości jest jedynie odzwierciedleniem kosztu wykorzystywania tych aktywów przez przedsiębiorstwo w danym okresie. Odpisy amortyzacyjne są kumulowane w przedsiębiorstwie i stają się źródłem finansowania.
(cytat, str. 18) Działalność inwestycyjna (lokacyjna) obejmuje decyzje dotyczące zakupu (lub sprzedaży, wówczas mamy do czynienia z tzw. działalnością dezinwestycyjną) rzeczowych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz aktywów finansowych (długo- i krótkoterminowych).
(cytat, str. 19) Jeżeli w danym okresie wpływy środków pieniężnych ogółem przekraczają wszystkie zrealizowane wydatki, to w przedsiębiorstwie tworzą się nadwyżki środków pieniężnych, które mogą być w następnych okresach źródłem pokrycia ewentualnego ujemnego salda przepływów pieniężnych ogółem. Wykorzystanie posiadanych przez przedsiębiorstwo nadwyżek środków pieniężnych jest bowiem traktowane jako wewnętrzne źródło finansowania.
(cytat, str. 19) Działalność finansowa przedsiębiorstwa polega na pozyskiwaniu kapitału niezbędnego do finansowania działalności operacyjnej i inwestycyjnej. Decyzje podejmowane w ramach działalności finansowej określają przede wszystkim strukturę zewnętrznych źródeł kapitału.
(cytat, str. 19) Jeżeli wynik finansowy netto jest dodatni, właściciele przedsiębiorstwa decydują o jego podziale na część zatrzymaną i część wypłacaną w postaci dywidend (lub jako udział w zysku właścicieli). Są to tzw. decyzje dywidendowe. Powodują one wypływ środków pieniężnych przeznaczonych na wypłaty dla właścicieli.
(cytat, str. 22) Zmiany stanu aktywów i pasywów w ciągu okresu sprawozdawczego (tj. różnica między ich stanem na koniec okresu a stanem na początek okresu) informują o źródłach i przedmiotach finansowania w przedsiębiorstwie w danym okresie. Źródłami finansowania są: - każde zwiększenie pasywów (kapitału własnego lub zobowiązań), np. kredyt zaciągnięty w banku, emisja akcji lub obligacji, zatrzymanie zysku, wzrost stanu zobowiązań operacyjnych - każde zmniejszenie aktywów, np. zbycie środka trwałego, umorzenie środka trwałego (odpis amortyzacyjny), spadek stanu zapasów, spadek stanu środków pieniężnych
(cytat, str. 23) Przedmiotami finansowania są: - każde zmniejszenie pasywów (kapitału własnego lub zobowiązań), np. spłata kredytu bankowego, wykup obligacji lub akcji własnych, spadek stanu zobowiązań operacyjnych - każde zwiększenie aktywów, np. zakup środka trwałego, zakup wartości niematerialnych i prawnych, wzrost stanu należności, wzrost stanu środków pieniężnych
(cytat, str. 23) Przez płynność finansowa rozumie się zdolność przedsiębiorstwa do terminowego regulowania zobowiązań - możliwość pokrywania wszelkiego rodzaju wydatków związanych z prowadzona działalnością. Płynność finansowa odgrywa istotną rolę w ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa finansowego, umożliwiającego dalsze jego funkcjonowanie.
(cytat, str. 24) Kapitał stały (kapitał własny i zobowiązania długoterminowe), czyli finansowanie długoterminowe, powinien być zatem co najmniej równy wartości aktywów trwałych przedsiębiorstwa, zobowiązania krótkoterminowe zaś nie powinny przekraczać wartości aktywów obrotowych.
(cytat, str. 25) Finansowanie aktywów trwałych kapitałem stałem daje bezpieczeństwo finansowania przedsiębiorstwa w dłuższym okresie. W krótkim okresie nie występuje bowiem ryzyko braku źródeł finansowania majątku trwałego na skutek nieodnowienia podlegających spłacie zobowiązań. Ryzyko utraty płynności finansowej ulega dodatkowemu zmniejszeniu, jeżeli kapitał stały w części finansuje także aktywa obrotowe. Kapitał obrotowy netto jest wówczas dodatni, a wskaźnik bieżącej płynności, czyli relacja aktywów obrotowych do zobowiązań krótkoterminowych jest większy od jedności.
(cytat, str. 28) Strategia agresywna wiąże się z utrzymywaniem zerowego (lub bardzo niskiego) kapitału obrotowego netto, wskaźnik bieżącej płynności jest bliski/równy 1. Aktywa obrotowe netto, czyli aktywa obrotowe pomniejszone o zobowiązania operacyjne są finansowane kredytami i pożyczkami krótkoterminowymi. Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy jest zaspokajane finansowaniem krótkoterminowym netto. Ryzyko utraty płynności jest wysokie, a zarząd przedsiębiorstwa musi wykazywać dużą aktywność w zakresie bieżącego dostosowywania wysokości finansowania krótkoterminowego do potrzeb wynikających ze zmieniających się w czasie aktywów obrotowych netto.
(cytat, str. 30) Przeciwne podejście reprezentuje strategia konserwatywna, która polega na finansowaniu operacyjnych aktywów obrotowych netto kapitałem stałym. Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy jest pokrywane finansowaniem długoterminowym netto. Poziom kapitału obrotowego jest wysoki, wskaźnik bieżącej płynności jest jednak znacznie wyższy od płynności. Ryzyko utraty płynności przez przedsiębiorstwo jest bardzo małe. Zarząd nie musi na bieżąco dostosowywać źródeł finansowania do zmieniającego się poziomu aktywów obrotowych.
(cytat, str. 32) Zewnętrzne źródła finansowania są pozyskiwane przez przedsiębiorstwo przede wszystkim na rynku finansowym - kapitałowym, pieniężnym lub depozytowo-kredytowym. Przedsiębiorstwo wykorzystuje nadwyżki finansowe zgromadzone przez inwestorów na rynku kapitałowym i pieniężnym, sprzedając im emitowane papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe lub wykorzystuje zasoby kapitałowe banków przeznaczone na działalność kredytową
(cytat, str. 32) Źródła finansowania Wewnętrzne: Zysk zatrzymany Odpis amortyzacyjny Wpływy ze sprzedaży aktywów Nadwyżki środków pieniężnych Zewnętrzne: Emisja akcji/Zwiększenie udziałów Kredyty bankowe Emisja papierów dłużnych Leasing Kredyt kupiecki (zobowiązania z tytułu dostaw i usług) Inne zobowiązania krótkoterminowe (operacyjne)