Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Griffin R., Podstawy zarządzania organizacjami,
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996, ISBN: 978-83-01-14944-4
Obserwowanie postępów organizacji w realizowaniu jej celów.
( , s. )
Typy wariantów strategii
Strategia na poziomie autonomicznej jednostki gospodarczej- zestaw wariantów strategicznych, spośród których organizacja dokonuje wyboru, prowadząc działalność w określonej gałęzi lub na konkretnym rynku.
Strategia na poziomie przedsiębiorstwa- zestaw wariantów strategicznych, spośród których organizacja dokonuje wyboru, zarządzając swoimi operacjami jednocześnie w kilku gałęziach i na kilku rynkach.
( , s. )
Grupa ludzi, którzy współpracują ze sobą w sposób uporządkowany i skoordynowany, aby osiągnąć pewien zestaw celów.
( , s. 5)
Zestaw działań (obejmujący planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie przewodzenie, tj. kierowanie ludźmi, i kontrolowanie), skierowanych na zasoby organizacji (ludzkie, finansowe, rzeczowe i informacyjne) i wykonywanych z zamiarem osiągnięcia celów organizacji w sposób sprawny i skuteczny.
( , s. 6)
Jest to ktoś, kto odpowiada przede wszystkim za realizację procesu zarządzania, a zwłaszcza ktoś, kto planuje i podejmuje decyzje, organizuje, przewodzi ludziom oraz kontroluje zasoby ludzkie, finansowe, rzeczowe i informacyjne.
( , s. 7)
Wytycznie celów organizacji i określanie, jak można najlepiej je osiągnąć.
( , s. 9)
Część procesu planowania obejmująca wybór trybu działania spośród zestawu dostępnych możliwości.
( , s. 9)
Logiczne grupowanie działań i zasobów.
( , s. 10)
Zespół procesów wykorzystywanych po to, aby skłonić członków organizacji do wzajemnej współpracy w interesie organizacji.
( , s. 11)
Są oni stosunkowo niewielką grupą kadry kierowniczej kontrolującej organizację. Używają tytułów: prezesa, wiceprezesa i dyrektora naczelnego. Menedżerowie ci wytyczają cele organizacji, jej ogólną strategię a także politykę operacyjną. Reprezentują również oficjalnie organizację w kontaktach zewnętrznych, m. in. z urzędnikami państwowymi czy z dyrektorami innych organizacji.
( , s. 12)
Menedżerów można podzielić na trzy kategorie w zależności od szczebla organizacji: najwyższego, średniego lub pierwszej linii.
( , s. 12)
W większości organizacji kierownictwo średniego szczebla jest najliczniejszą grupą menedżerów. Powszechnie występujące w tej grupie tytuły służbowe to kierownik zakładu, kierownik eksploatacji (operacji), szef wydziału. Menedżerowie średniego szczebla odpowiadają przede wszystkim za realizację polityki i planów opracowanych na najwyższym szczeblu i za nadzorowanie i koordynowanie działań menedżerów niższego szczebla. Koordynują również pracę służby dozoru w zakładzie.
( , s. 13)
Menedżerowie pierwszej linii nadzorują i koordynują działania pracowników wykonawczych. Przeważnie są to brygadziści, majstrowie, koordynatorzy lub kierownicy biur. Są to pierwsze stanowiska kierownicze, na które awansuje się pracowników szeregu wykonawczego. Nadzorują codzienne operacje, zatrudniają pracowników wykonawczych oraz wykonują inne rutynowe obowiązki administracyjne. W przeciwieństwie do menedżerów najwyższego i średniego szczebla, menedżerowie pierwszej linii poświęcają większą część swego czasu na nadzorowanie pracy podwładnych.
( , s. 14)
Role informacyjne: jako obserwatora, propagatora informacji i rzecznika, które wymagają przetwarzania informacji.
( , s. 17-19)
Role decyzyjne- są to role menedżera jako przedsiębiorcy, jako osoby przeciwdziałającej zakłóceniom, dysponenta zasobów i negocjatora; przede wszystkim odnoszą się one do decyzji, które trzeba podjąć.
( , s. 17-19)
Role interpersonalne - istnieją trzy role interpersonalne, właściwe pracy menedżera: role reprezentanta, przywódcy i łącznika, które wymagają kontaktów z innymi ludźmi.
( , s. 17-19)
Umiejętności decyzyjne- zdolność menedżera do poprawnego rozpoznania i zdefiniowania problemów i możliwości, a następnie do wyboru odpowiedniego trybu działania w celu rozwiązywania problemów i pełnego wykorzystania możliwości.
( , s. 20-22)
Umiejętność gospodarowania czasem- zdolność menedżera do ustalania priorytetów w pracy, do sprawnej pracy i właściwego delegowania uprawnień i zadań.
( , s. 20-22)
Umiejętności interpersonalne- umiejętność nawiązywania kontaktów zarówno z jednostkami, jak i z grupami,rozumienia ich i motywowania.
( , s. 20-22)
Umiejętności techniczne- umiejętności niezbędne do wykonywania lub zrozumienia zadań związanych z daną organizacją.
( , s. 20-22)