Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Ruch turystyczny można rozumieć jako zjawisko o charakterze społeczno - ekonomicznym, którego istota polega na podróżach podejmowanych dla realizacji celów rekreacyjnych, poznawczych, zdrowotnych i rozrywkowych.
Słowa kluczowe:ruch turystyczny Komentarze i źródła pierwotne: Kompendium wiedzy o turystyce, red. G. Gołembski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Poznań 2002, s.21
(cytat, str. 14) Turystyka obejmuje ogół czynności i osób, które podróżują w celach wypoczynkowych, zawodowych lub innych nie dłużej niż rok bez przerwy poza swoim codziennym otoczeniem, z wyłączeniem wyjazdów, w których głównym celem jest działalność zarobkowa.
Słowa kluczowe:turystyka Komentarze i źródła pierwotne: Według UNWTO (Światowa Organizacja Turystyki)
(cytat, str. 15) Odwiedzający to osoby podróżujące do miejsca znajdującego się poza ich codziennym otoczeniem na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeśli podstawowym celem podróży nie jest podjęcie pracy zarobkowej wynagradzanej w odwiedzanej miejscowości.
Słowa kluczowe:odwiedzający Komentarze i źródła pierwotne: Według UNWTO
(cytat, str. 16) Turyści to osoby, które w krajach czasowego pobytu spędziły przynajmniej jedną noc w celach: wypoczynkowych, leczniczych, krajoznawczych, sportowych, religijnych, społecznych, politycznych itp.
Słowa kluczowe:turysta Komentarze i źródła pierwotne: Według UNWTO
(cytat, str. 16) Odwiedzający jednodniowi to osoby, które odwiedzając dany kraj, nie krozystają z zakwaterowania.
Słowa kluczowe:odwiedzający Komentarze i źródła pierwotne: Według UNWTO
(cytat, str. 24) Urbanizacja jest to proces społeczny i kulturowy wyrażający się w rozwoju miast, wzroście ich liczby, powiększeniu się obszarów miejskich i udziału mieszkańców miast w ogólnej liczbie ludności.
Słowa kluczowe:urbanizacja Komentarze i źródła pierwotne: Słownik języka polskiego, red. M. Szymczak, PWN, wydanie 8 poprawione, Warszawa 1993
(cytat, str. 28) Pojęcie środowiska obejmuje fizyczne i biologiczne otoczenie bez względu na to, czy chodzi o środowisko naturalne, czy też o środowisko będące wynikiem działalności człowieka.
Słowa kluczowe:środowisko Komentarze i źródła pierwotne: J.Bohdanowicz, Ku cywilizacji ekorozwoju, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2001, s.9
(cytat, str. 30) Popyt jest ilością danego dobra lub usługi, która w danym okresie może być nabyta na rynku po określonej cenie przez konsumentów w ramach środków, jakimi dysponują.
(parafraza, str. 30) Cena oznacza wartość rynkową dobra lub usługi. Niezależnie od wartości użytkowej dowolnego dobra lub usługi, cena ich kształtuje się w relacji rynkowej określanej odrębnością interesów sprzedającego i kupującego.
Słowa kluczowe:cena Komentarze i źródła pierwotne: Y. Bernard,J.C.Colli,Słownik ekonomiczny i finansowy,Wydawnictwo Książnica,Warszawa 1995
(cytat, str. 30) Podaż to ilość dóbr i usług, którą jednostki gospodarujące skłonne są sprzedać po określonej cenie i w danym czasie na rynku. Podaż nie jest liczbą absolutną, lecz relacją zachodzącą między ilością produktu, którą wytwórcy są skłonni oferować w danym czasie, a ceną, przy założenie, że inne czynniki kształtujące rynek nie ulegną zmianie.
(cytat, str. 30) Rynek to ogół stosunków zachodzących między podmiotami uczestniczącymi w procesie wymiany. Tymi podmiotami są sprzedawcy i nabywcy, którzy reprezentują oraz kształtują podaż i popyt, a także wzajemne relacje między nimi.
Słowa kluczowe:rynek Komentarze i źródła pierwotne: W. Wrzosek, Funkcjonowanie rynku, PWE, Warszawa 1997
(cytat, str. 32) Produktem turystycznym jest pakiet dóbr i usług, czyli zestaw materialnych i niematerialnych składników umożliwiających realizację wyjazdu turystycznego. W marketingowym ujęciu, które koncentruje się na możliwościach zaspokojenia potrzeb turysty, pakiet jest postrzegany przez turystę jako przeżycie dostępne za określoną cenę. Zatem w koncepcji marketingowej produktem jest wszystko, co oferowane jest na rynku w celu zaspokojenia potrzeb konsumenta.
(cytat, str. 38) Popyt turystyczny to suma dóbr turystycznych, usług i towarów, które turyści są skłonni nabyć przy określonym poziomie cen i w danym czasie.
(cytat, str. 39) Popyt potencjalny oznaczna wszystkie istniejące w danym okresie potrzeby, które mogłyby być zaspokojone, gdyby nie ograniczone zasoby.
(cytat, str. 39) Popyt potencjalny, który może być zaspokojony, gdy pozwalają na to dochody odzwierciedlone w sile nabywczej, przekształcony zostaje w popyt realny(efektywny).
(cytat, str. 41) Naturalna konsumpcja turystyczna rozumiana jest jako takie uprawianie turystyki, które nie wymaga w zasadzie żadnych dodatkowych wydatków i dokonuje się w ramach wydatków na codzienne utrzymanie w miejscowości stałego zamieszkania.
(cytat, str. 46) Klienci przemieszczają się do miejsc, gdzie świadczony jest produkt turystyczny, w przeciwnym wypadku popyt i podaż nie spotykają się. Koncentracja podaży turystycznej na terenach bogatych w walory turystyczne wywołuje ruch turystyczny*. Dlatego mówi się i mobilności ruchu turystycznego, co związane jest z tym, że podstawowa część konsumpcji turystycznej występuje w oddaleniu od miejsca stałego zamieszkania. Przemieszczanie się wymaga dobrej woli, cierpliwości, a czasem trudu nabywców.
Słowa kluczowe:mobilność ruchu turystycznego Komentarze i źródła pierwotne: * M.Jedlińska,U.Szubert-Zarzeczny,Gospodarka turystyczna,Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Wrocław 1992,s.63
(cytat, str. 49) Popyt turystyczny występuje w formie konglomeratu potrzeb i pragnień pojawiających się w związku z ruchem turystycznym. Mówi się zatem i kompleksowości popytu turystycznego. Sama różnorodność potrzeb nie wyjaśnia dostatecznie charakteru popytu turystycznego, ważny jest bowiem ich wzajemny związek polegający na tym, że wraz z pojawieniem się jednej potrzeby pojawia się następna, która determinuje istnienie kolejnej. Pełne zaspokojenie popytu zgłaszanego przez turystów wymaga współistnienia wielu jednostkowych usług wytwarzanych przez różnych producentów.
Słowa kluczowe:popyt turystyczny Komentarze i źródła pierwotne: Kompendium wiedzy o turystyce,red. G. Gołembski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Poznań 2002, s.56