Encyklopedia Zarządzania :: Strategia sukcesu firmy
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Strategia nie jest ani efektem dokładnej analizy danych, ani chwilowego przebłysku geniuszu. Budowa strategii to klasyczne połączenie sztuki i wiedzy , głęboko osadzone w realiach strategicznej triady: organizacja-nabywca-konkurent.
(cytat, str. 14) W każdej skutecznej strategii jest odrobina szaleństwa, irracjonalności, kreatywności, których nie da się ująć w żadne zasady zarządzania.
(cytat, str. 14) W każdej skutecznej strategii jest odrobina szaleństwa, irracjonalności, kreatywności, których nie da się ująć w żadne zasady zarządzania.
(cytat, str. 15) Wielkie wygrywające strategie są zawsze mieszanką starannej analizy, nowatorskiego pomysłu i bardzo precyzyjnej realizacji. Tak postępują najlepsze duże i małe firmy na świecie, których strategie stanowią osnowę wielu przykładów zamieszczonych w książce. Strategii trzeba się uczyć od najlepszych, a następnie - wykorzystując ich doświadczenia - trzeba zrobić to samo, ale trochę lepiej i nieco inaczej budować własną tożsamość strategiczną, omijając rafy wzniesione przez firmy już istniejące na rynku. Do tego sprowadza się sztuka budowa wygrywających strategii.
(cytat, str. 19) Firmy powstają, rozwijają się i upadają. Upadło ich bardzo wiele - przeciętnie na całym świecie około 50% nowo powstających firm bankrutuje w pierwszym roku działania. W następnym roku znowu ginie połowa. Ostatecznie przetrwają tylko nieliczne, a jeszcze mniej osiągnie prawdziwy sukces.
(cytat, str. 20) I zazwyczaj tacy mali zostaną, ponieważ nigdy nie zadadzą sobie trudu, aby zrozumieć jedną podstawową prawdę biznesu: przeciętność oznacza powolne staczanie się po równi pochyłej, a na równi pochyłej dominujący jest ruch w dół.
(cytat, str. 21) Wszystkich, obowiązuje ta sama prosta zasada: trzeba zdobyć zasoby, przemienić je w produkt lub usługę i sprzedać. Ten cykl: zasoby-produkcja-sprzedaż powtarza się w nieskończoność w każdej firmie. Nie wolno go ani lekceważyć, ani traktować powierzchownie, ponieważ pozwala zrozumieć pewne kluczowe prawdy o rzeczywistości gospodarczej. Najpierw trzeba je poznać, a potem budować strategię firmy.
(cytat, str. 23) Sukces firmy zależy nie tylko od jej wielkości. Firma może być mała, ale powinna być ekspansywna - powinna do czegoś dążyć, powinna chcieć coś osiągnąć w swojej dziedzinie. Jak pokazuje praktyka, małe, ale mobilne firmy często odnoszą sukces. I wtedy stają się wielkie.
(cytat, str. 25) Tak więc, każde przedsięwzięcie kosztuje firmę podwójnie - zarówno w wymiarze realnie poniesionych kosztów, jak i bezpiecznych zysków, z których rezygnujemy na rzecz podjęcia określonych działań.
(cytat, str. 27) Rynek jest zupełnie obojętny na to, ile wysiłku i kosztów włożono w wyprodukowanie wyrobu. Nabywcę to nie obchodzi i nie obchodzić powinno.
(cytat, str. 27) Wielu autorów prac z dziedziny zarządzania i praktyków zna regułę "80/20". Mówi ona o tym, że 20% zdarzeń decyduje o 80% efektów, podczas gdy reszta zdarzeń, tj 80%, przyczynia się do uzyskania pozostałych 20% efektów.
(cytat, str. 30) Tymczasem recepta jest bardzo prosta: aby osiągnąć sukces, trzeba umiejętnie wykorzystać nawet nieliczne silne strony firmy i szanse w otoczeniu.
(cytat, str. 32 - 33) Istota skutecznej strategii polega na tym, że tworzy ona unikalnośc fimry i pozwala zarówno pracownikom firmy, jak i aktorom otoczenia w sposób wyraźny odróżnić daną firmę od wszystkich konkurentów. Można powiedzieć, że istotą skutecznej strategii jest wyraźne określenie tożsamości firmy, bez względu na to, czy jest to kawiarnia, hotel, producent orzeszkoów ...
(cytat, str. 32 - 33) Istota skutecznej strategii polega na tym, że tworzy ona unikalność firmy i pozwala zarówno pracownikom firmy, jak i aktorom otoczenia w sposób wyraźny odróżnić daną firmę od wszystkich konkurentów. Można powiedzieć, że istotą skutecznej strategii jest wyraźne określenie tożsamości firmy bez względu na to, czy jest to kawiarnia, hotel, producent orzeszków, hurtownia zegarków, warsztat mechaniczny czy też szkoła zarządzania.
(cytat, str. 32) Myślenie strategiczne jest jednym z nielicznych nurtów w przebogatej literaturze za zakresu organizacji i zarządzania, które omijają przejściowe mody, trendy, spektakularne pomysły. Jest po temu prosty powód: o ile wiele pomysłów i koncepcji w dziedzinie zarządzania to deserowe dodatki, o tyle bez strategii nie ma w ogóle obiadu. Strategia jest esencją, podstawą sukcesu firmy, którą trzeba żmudnie wypracować, wdrożyć w praktyce i udoskonalić w miarę tego, jak się starzeje.
(cytat, str. 33) Po drugie, pracownicy firmy też muszą mieć takie poczucie. Strategia, o której wie tylko właściciel, nie jest warta złamanego grosza. Nie da się jej ani wdrożyć, ani wykorzystać na konkurencyjnym rynku. Strategia musi bowiem być obecna w każdym calu działania firmy, w jej codzienności. Musi być wdrażana i stosowana przez każdego pracownika.
(cytat, str. 33) Na strategię przedsiębiorstwa składa się pięć zasadniczych elementów: misja firmy, domena działania, przewaga strategiczna ( silna strona), cele strategiczne oraz funkcjonalne programy działania.
(cytat, str. 34) Misja firmy jest precyzyjnym wyrażeniem, w języku zrozumiałym dla pracowników i otoczenia organizacji, dalekosiężnych zamierzeń i aspiracji organizacji. Misja jest sformuyłowana na użytek strategicznej wizji przyszłości firmy i nabiera strategicznego znaczenia gdy spełnia trzywymogi: - wyznacza kierunek i dotyczy przyszłości, - wyraża marzenia i wyzwania, które stają się udziałem pracowników, - proces jej realizacji jest wiarygodny.