Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Morgan G., Obrazy organizacji,
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997, ISBN: 83-01-12235-8
...kiedy mówimy o organizacji, zazwyczaj mamy na myśli jakis stan uporządkowanych relacji miedzy wyraźnie zdefiniowanymi częściami, które też występują w jakimś określonym porządku".
( , s. 20)
"Tworzenie organizacji rzadko jest celem samym w sobie. Są one narzędziem tworzonym po to, aby można było osiągnąć inne cele. Znajduje to odzwierciedlenie w pochodzeniu słowa "organizacja", które wywodzi się od greckiego słowa organom, oznaczającego narzędzie lub przyrząd".
( , s. 21)
" ...na proces zarządzania składają się: planowanie, organizowanie, przekazywanie poleceń, kordynowanie i kontrolowanie".
( , s. 24)
" Zasięg kontroli: liczba osób składających sprawozdania jednemu zwierzchnikowi nie powinna być tak duża, żeby stwarzało to problemy w łączności i koordynacji".
( , s. 25)
" Jedność poleceń: pracownik powinien otrzymywać polecenia tylko od jednego zwierzchnika".
( , s. 25)
"Dyscyplina: posłuszeństwo, pilność, energia, odpowiednie zachowanie i jawnie okazywane oznaki szacunku zgodnie z ustalonymi regulami i obyczajami".
( , s. 25)
" Komórki sztabowe i liniowe (funkcjonalne): personel komórek sztabowych może świadczyć pożyteczne usługi doradcze, ale musi dbać o to, aby nie naruszać uprawnień komórek funkcjonalnych".
( , s. 25)
" Łańcuch skalarny: przekazywanie uprawnień od zwierzchnika do podwładnego, które przebiega od wierzchołka ku dołowi organizacji; łańcuch ten, wynikający z zasady jedności poleceń, powinien być wykorzystywany jako kanał łączności (komunikowania się) i podejmowania decyzji".
( , s. 25)
"Cała argumentacja używana w obrębie klasycznej teorii zarządzania i jej nowoczesnych zastosowań ma sugerować, że organizacje mogą lub powinny być systemami racjonalnymi, które działają tak wydajnie, jak to jest możliwe"
( , s. 28)
"Jeśli, zgodnie z ujęciem mechanistycznym, pojmuje się organizowanie jako proces racjonalny, techniczny, to powstaje skłonność do deprecjonowania ludzkich aspektów organizacji oraz przeoczenia faktu, że zadania, przed jakimi staje organizacja, są często o wiele bardziej złożone, bardziej nacechowane niepewnością i trudniejsza niż te, które wykonuje większość maszyn"
( , s. 34)
"...stosowanie mechanistycznego podejścia do organizacji często napotyka na poważne ograniczenia. Może to w szczególności prowadzić do: a) tworzenia form organizacyjnych, które z wielką trudnością przystosowują się do zmiennych warunków otoczenia; b) powstawania bezmyślnej i bezwzględnej biurokracji; c) nieprzewidzianych i niepożądanych konsekwencji, kiedy interes ludzi zatrudnionych w organizacji bierze górę nad jej zaplanowanymi celami;d) dehumanizacyjnego wpływu na pracowników, zwłaszcza na niższych szczeblach hierarchii organizacyjnej".
( , s. 35)
"...organizacje biurokratyczne mają tendecje do najefektywniejszego funkcjonowania w otoczeniu stabilnym lub w jakiś sposób chronionym..."
( , s. 41)
"...wiemy, że pracownicy pracuja najlepiej wtedy, kiedy są motywowani za pomocą zadań, jakie mają wykonywać, oraz że proces motywowania, zależy od tego, czy pozwala się ludziom osiągnąć wynagrodzenie zaspakajające ich osobiste potrzeby".
( , s. 42)
"Wielu teoretyków zarządzania szybko się zorientowało, że stanowiska pracy i relacje interpersonalne można przeprojektować tak, aby stworzyć warunki do osobistego rozwoju,co jednocześnie pomoże organizacjom osiągnąć ich cele".
( , s. 44)
" Kiedy przyznajemy,że jednostki, grupy, i organizacje mają potrzeby,które muszą być zaspokojone, to uwaga nasza natychmiast skupia się na fakcie, iż zaspokojenie tych potrzeb zależy od środków, jakich dostarcza otoczenie".
( , s. 47)
"Pojęcie homeostazy odnosi sie do samoregulacji i zdolności do utrzymywania stanu stabilności".
( , s. 48)
"Zdolność systemu do ewolucyjnego rozwoju zależy od tego, czy jest on w stanie przechodzić od bardziej złożonych form zróżnicowania i integracji, przy czym większa różnorodność w obrębie systemu ułatwia mu radzenie sobie z zagrożeniami i możliwościami, jakie stwarza otoczenie".
( , s. 49)
"Zasada ekwifinalności oznacza, że w systemie otwartym może istnieć wiele różnych dróg pozwalających dotrzeć do danego stanu końcowego. Inaczej jest w systemach bardziej zamkniętych, w których relacje w obrębie systemu są ustalone w znaczeniu strukturalnym i wytwarzają szczególne modele następstwa przyczyn i skutków".
( , s. 49)
"Każdy system izolujący się od różnorodności panującej w otoczeniu zmierza do zaniku, a także traci swoją złożoność i odrębny charakter".
( , s. 49)
"Z koncepcją zróżnicowania i integracji wiąże się koncepcja niezbędnej różnorodności; zgodnie z tą koncepcją wewnętrzne mechanizmy regulacyjne systemu muszą być tak różnorodne jak otoczenie z którym próbują sobie radzić".
( , s. 49)