Encyklopedia Zarządzania :: Wprowadzenie do ekonomi
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 17) "ekonomika jest tym co ekonomiści robią"
Słowa kluczowe:ekonomia Komentarze i źródła pierwotne: J. Vinera
(cytat, str. 21) Metodologią szczegółową jest zatem metodologia ekonomii. W szerokim sensie stanowi ona naukową refleksję nad samą ekonomią oraz metodami stosowanymi w badaniach ekonomicznych.
(cytat, str. 27) Przyjmuje się, że głównym problemem w mikroekonomii jest określenie struktury cen względnych, a podstawową teorią jest w jej ramach teoria popytu i podaży.
(cytat, str. 31) Wartości nominalne kształtują się zarówno pod wpływem ilości mierzonych w jednostkach fizycznych, jak i pod wpływem siły nabywczej pieniądza spowodowanej zmianami cen.
(cytat, str. 36) W ekonomii za przykład ujmowania potrzeb od strony ich ważności należy uznać cały kierunek subiektywistyczny, łącznie z jego współczesną odmianą, jaką jest tzw. ekonomia dobrobytu.
(cytat, str. 42) Wprowadzenie postępu technicznego do gospodarki związane jest w pierwszej kolejności z koniecznością dokonywania wyboru między konsumpcją a inwestycją.
(cytat, str. 65) Ekonomia (jak do tej pory) pojęcie zasobów utożsamiała z zasobami mineralnymi, a niektórzy autorzy zastępowali je terminem "użytki przyrody".
(cytat, str. 71) Racjonalizacja gospodarowania w warunkach ograniczoności różnych czynników gospodarczych, w tym zwłaszcza zasobów przyrody, jest domeną ekonomii.
(cytat, str. 78) System ekonomiczny funkcjonujący sprawnie musi być zdolny do realizacji zakładanych celów w sposób efektywny, dlatego też efektywność jest zwykle rozpatrywana w powiązaniu z celowością.
(cytat, str. 85) Ograniczenia poznawcze są integralnym elementem w warunkach rozwoju i wynikają po części z natury planowania, które zawsze dotyczy przyszłości.
(cytat, str. 93) Wynegocjowanie zasady w ramach umowy społecznej powinny być istotnym składnikiem aktywnej polityki gospodarczej państwa i jego programu rozwoju społeczno-gospodarczego.
(cytat, str. 95) Istota własności wyraża się w uprawnieniach jakie, początkowo na mocy zwyczaju i tradycji, a następnie na mocy przepisów prawa, przysługują właścicielowi.