Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Nowak E., Rachunek opłacalności inwestowania,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1999, ISBN: 83-208-1232-1
Inwestowanie jest związane z dążeniem do możliwe największego powiększenia majątku przez jego posiadacza, przy czym inwestowanie jest uważane za najważniejszy sposób osiągnięcia tego celu finansowego.
( , s. 15)
Inwestycja jest zaangażowaniem środków gospodarczych w przedsięwzięcie gospodarcze mające na celu pomnożenie majątku właściciela przez przysporzenie określonych dochodów.
( , s. 16)
Racjonalność rzeczowa inwestycji oznacza że dobór środków do realizacji inwestycji odpowiada obiektywnie istniejącej sytuacji.
( , s. 16-17)
Inwestorem jest osoba lub jednostka gospodarcza, która prowadzi działalność inwestycyjną. Inwestor ponosi wydatki związane z inwestycja i w związku z tym ma prawo do podejmowania decyzji dotyczących inwestycji.
( , s. 17)
Racjonalność metodologiczna inwestycji oznacza, że przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych prawidłowo przetwarza się posiadane informacje na temat warunków inwestycji, a wnioskowanie jest logiczne i poprawne.
( , s. 17)
Inwestycje finansowe nazywane także lokatami finansowymi są taką formą inwestycji, która polega na lokowaniu kapitału, najczęściej w postaci środków pieniężnych, a niekiedy w postaci środków rzeczowych w innym podmiocie gospodarczym.
( , s. 18)
Inwestycje rzeczowe są formą przedsięwzięć gospodarczych, polegającą na powiększeniu zasobów nie finansowych składników majątku trwałego jednostki.
( , s. 19)
Zasada opłacalności inwestycji wymaga zastosowania takiego sposobu inwestowania, który umożliwia uzyskanie odpowiedniej relacji między zasięgniętymi efektami a poniesionymi nakładami.
( , s. 20)
Rachunek wartości przyszłej pieniądza jest rachunkiem przeprowadzanym powszechnie przy ocenie opłacalności lokat kapitałowych.
( , s. 36)
Wartość przyszła pieniądza, nazywana inaczej wartością skapitalizowaną, jest wartością uzyskaną w przyszłości od początkowej kwoty pieniężnej.
( , s. 36)
Okres kapitalizacji odsetek nazywany inaczej okresem składania odsetek, jest ustalonym przedziałem czasu, po upływie którego odsetki uzyskane od kapitału stają się częścią kapitału i także zaczynają przynosić dochód.
( , s. 36)
Wartość bieżąca pieniądza, nazywana także wartością obecna lub wartością zaktualizowaną jest wartością jaką ma w chwili obecnej przyszła kwota pieniądza.
( , s. 43)
Rachunek wartości bieżącej pieniądza jest rachunkiem przeprowadzanym powszechnie, zwłaszcza przy ocenie efektywności inwestycji o charakterze rzeczowym.
( , s. 43)
Dyskontowanie jest techniką rachunkową polegająca na ustalaniu wartości bieżącej od kwot pieniężnych które będą osiągnięte w przyszłości.
( , s. 43)
Ciągiem płatności lub inaczej strumieniem płatności nazywa się stały przepływ środków pieniężnych następujący w okresach równo oddalonych od siebie.
( , s. 49)
Nominalna stopa procentowa jest stopą procentową ustaloną w sposób administracyjny (urzędowy) przez kredytobiorców lub kredytodawców i jest podawana dla okresów rocznych.
( , s. 66)
Roczną stopę procentową dającą rzeczywiste odsetki od kapitału nazywa się efektywną stopą procentową i stosuje do porównywania różnych wariantów kapitalizacji odsetek.
( , s. 66)
na rynku pierwotnym są sprzedawane po raz pierwszy nowo emitowane papiery wartościowe, najczęściej za pośrednictwem emitenta np. banku czy biura maklerskiego.
( , s. 79)
Wymiana zasobów pieniężnych na aktywa finansowe (papiery wartościowe) przynoszące ich właścicielom określonych dochód następuje przez rynek papierów wartościowych.
( , s. 79)
Rynek wtórny jest natomiast rynkiem transakcji, w których emitent w zasadzie już nie występuje. Na tym rynku papier wartościowy zmienia swojego właściciela a inwestor albo zamienia posiadane papiery wartościowe na gotówkę albo kupuję walory.
( , s. 80)