Encyklopedia Zarządzania :: Zrozumie�� wzrost gospodarczy
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Wyniki badań wskazują, że polityka makroekonomiczna zorientowana na stabilność ma dość silny wpływ na wyniki gospodarcze. Ustabilizowanie inflacji ma bezpośredni pozytywny wpływ na wzrost, czego głównym odczuwalnym efektem są inwestycje. Wydaje się też, że poziom podatków i wydatków rządowych wpływa na wzrost gospodarczy pośrednio lub bezpośrednio przez inwestycje.
(cytat, str. 13) Wzrost całkowitej produktywności czynników produkcji to ta część wzrostu, która pozostaje po odliczeniu wzrostu produkcji wywołanego zwiększeniem ilości lub poprawą jakości czynników wytwórczych. W uproszczonym modelu, jeśli uśrednimy wartość tego wskaźnika za okres kilku lat, jest on odbiciem wzrostu produkcji wynikającego z niematerialnego postępu technicznego, tj. postępu, który nie wpływa bezpośrednio z większego zaawansowania technicznego maszyn i urządzeń używanych do produkcji dóbr, ale z innych procesów.
(cytat, str. 19) Wzrost jest kombinacją trzech czynników: 1) Postępu technologicznego, 2) Procesu konwergencji do specyficznej dla danego kraju ścieżki wzrostu zrównoważonego, opisującej poziom produkcji per capita, 3) Zmian ścieżki wzrostu zrównoważonego, zachodzących w wyniku zmian polityki lub zmian instytucjonalnych, a także zmian w poziomie inwestycji i w nakładach na kapitał ludzki.
(cytat, str. 22) Hedoniczne wskaźniki cen korygują ceny rynkowe dóbr w taki sposób, by oddać zmiany jakości tych dóbr. Hedoniczne wskaźniki cen są obecnie najczęściej używane po to, by uwzględnić szybkie tempo zmian jakościowych sprzętu i oprogramowania komputerowego.
(cytat, str. 23) Indeks wag stałych. Konstrukcja tego wskaźnika polega na dopasowaniu wag będących udziałami danych składników w łącznej produkcji w ustalonym roku bazowym. () Konstrukcja ta charakteryzuje się jednak tzw. błędem substytucji, który przejawia się w tym, że w latach następujących po roku bazowym występuje tendencja do przeszacowywania udziałów sektorów, które zmalały, co prowadzi do zawyżenia poziomu produkcji.
(cytat, str. 23) Indeks wag łańcuchowych. W tym podejściu wagi są oparte na średniej geometrycznej cen roku bieżącego i roku poprzedniego. W ten sposób zostaje wzięta pod uwagę względna zmiana cen w kolejnych latach, co pozwala uniknąć błędu substytucji.
(cytat, str. 24) Wpływ na wzrost ma nie tylko ogólny przyrost liczby ludności, który oczywiście zwiększa podaż siły roboczej, ale również zmiana struktury populacji. Zmiany rozmiarów siły roboczej i stopy zatrudnienia mogą częściowo wyjaśnić różnice poziomu wzrostu PKB w poszczególnych krajach. Ogólnie mówiąc, te gospodarki w których stopa wykorzystania siły roboczej jest niska bądź ma tendencję malejącą, doświadczyły spowolnienia wzrostu PKB per capita, co było wynikiem malejących zdolności produkcyjnych.
(cytat, str. 26) Podobną rolę jak zmiany nakładu siły roboczej zaangażowanej w procesie produkcyjnym odgrywają zmiany jej jakości, którą odzwierciedlają takie kategorie, jak wykształcenie, doświadczenie i poziom umiejętności, bezsprzecznie mające wpływ na poziom produkcji pracownika. Zmienne te są trudne do zmierzenia, a w rezultacie wpływ zmian kapitału ludzkiego na wzrost gospodarczy jest trudny do wyodrębnienia od wpływu innych czynników.
(cytat, str. 28) Najważniejszym wskaźnikiem stopnia dyfuzji IT jest udział tego sektora w inwestycjach. Inwestycje w IT tworzą infrastrukturę do korzystania z technologii informatycznych (sieć IT) i dostarczania sprzętu oraz oprogramowania.
(cytat, str. 32) Polityka niektórych krajów zmierzająca do ponownej aktywizacji zawodowej pracowników o niskich kwalifikacjach doprowadziła do poszerzenia podstawy zatrudnienia i poprawy perspektyw wzrostu. Jednakże skutkiem ubocznym osiągniętego w ten sposób wzrostu poziomu zatrudnienia było chwilowe zahamowanie wzrostu wydajności.
(cytat, str. 35) Efekt rozprzestrzeniania technologii. Niektóre z korzystnych efektów postępu technologicznego rozprzestrzeniają się w taki sposób, że trudno je zmierzyć ilościowo - częściowo z powodu ograniczonych danych. Przykładowo, badania finansowane ze środków publicznych mogą stworzyć impuls działalności badawczej mającej bezpośredni wpływ na stopę wzrostu. Efekt rozprzestrzeniania technologii, zwany tez efektem transferu technologii, jest częścią procesu doganiania, który jak się powszechnie sądzi, napędza wzrost gospodarek krajów słabiej rozwiniętych. Efekt rozprzestrzeniania i proces doganiania SA wzmacniane przez inwestycje zagraniczne i inne działania zmierzające do importu lepszych technologii i praktyk zarządzania z krajów bardziej rozwiniętych.
(cytat, str. 41) Stopa graniczna. Stopa zwrotu z inwestycji oczekiwana przez przedsiębiorstwa i podmioty indywidualne przed podjęciem inwestycji. Wysoki poziom stopy inflacji i stóp procentowych zwiększa stopę graniczną, jako że stopa zwrotu z inwestycji musi być większa niż koszt zaciągnięcia kredytu lub zyski z wykorzystania dostępnych funduszy na inne cele.
(cytat, str. 44) Istnieją za to przekonujące dowody na to, że wysoka inflacja ma pośredni, negatywny wpływ na wzrost - poprzez oddziaływanie na inwestycje. Podczas gdy analiza bezpośredniego wpływu na wzrost nie prowadziła do jednoznacznych wniosków, analiza wpływu pośredniego nasuwa wniosek, że to raczej stopa inflacji niż jej zmienność ma znaczny i ujemny wpływ na inwestycje. Wynika to prawdopodobnie z tego, że wysoki poziom inflacji prowadzi do zmiany struktury inwestycji - inwestycje są mniej ryzykowne, ale mają też niższą stopę zwrotu.
(cytat, str. 45) Podatki zniekształcające działanie mechanizmów rynkowych mają wpływ na decyzje ekonomiczne gospodarstw domowych i firm, szczególnie w odniesieniu do poziomu i alokacji ich inwestycji kapitałowych (w kapitał ludzki i rzeczowy). Podatki zniekształcające działania mechanizmów rynkowych są bardziej neutralne. Podatki niezniekształcające odnoszą się głównie do opodatkowania dóbr i usług krajowych, podatki zniekształcające to m.in. opodatkowanie zysków i przychodów oraz podatki od płac i siły roboczej.
(cytat, str. 50) System finansowy wpływa na procesy wzrostu, ponieważ dostarcza funduszy na akumulację kapitału i rozprzestrzenianie się nowych technologii. Dobrze rozwinięty system finansowy: - skupia oszczędności i transformuje drobne oszczędności klientów indywidualnych w przedsięwzięcia inwestycyjne o dużej skali, zachowując duży stopień płynności, ważny dla oszczędzających, - zmniejsza ryzyko ponoszone przez klientów indywidualnych, ponieważ umożliwia dywersyfikację inwestycji, - zmniejsza koszty zdobywania i oceny informacji na temat potencjalnych projektów inwestycyjnych, na przykład poprzez wyspecjalizowane usługi inwestycyjne, - pomaga monitorować inwestycje, by zmniejszyć ryzyko złego zarządzania zasobami.
(parafraza, str. 67) Trzy czynniki, na które pośrednio lub bezpośrednio wpływają narzędzia polityki oraz rozwiązania instytucjonalne, mogące oddziaływać na produktywność na poziomie branży: - stopień konkurencyjności na rynku, - ramy instytucjonalne rynku pracy, - innowacje w sektorze prywatnym, które (przynajmniej w części) pozostają pod wpływem interwencji państwa, zarówno bezpośrednio - przez publiczne wydatki na badania i rozwój, jak i pośrednio - przez ulgi podatkowe na badania i rozwój).
(cytat, str. 69) Systemy, w których zyski z innowacji są dzielone między pracownikami (np. przez zwiększenie siły negocjacyjnej związków zawodowych lub powiązanie negocjacji płacowych z wynikami finansowymi przedsiębiorstwa), mogą zahamować działalność innowacyjną poprzez zmniejszenie oczekiwanej stopy zysku z innowacji. I odwrotnie, systemy, które zakładają przechwycenie zysków z nowych rozwiązań przez firmy, mogą sprzyjać innowacjom.
(cytat, str. 69 - 70) Branża zaawansowanych technologii o niskiej koncentracji często jest określana jako "twórcza destrukcja" - charakteryzuje się niskimi technologicznymi barierami wejścia i nowe firmy są w niej motorem innowacyjności. Zyski z wydatków na badania i rozwój w tej branży mogą być chwilowe i są w dużej mierze wynikiem zróżnicowania produktów po to, by zdobyć lub utrzymać udział w rynku. Z kolei branże zaawansowanych technologii o wysokim stopniu koncentracji są często określane mianem "twórczej akumulacji" - charakteryzują się przewagą dużych, uznanych firm i wysokimi barierami wejścia dla nowych innowatorów. Zyski z wydatków na badania i rozwój są tam większe niż w branży o małej koncentracji, co prawdopodobnie prowadzi do trwałego objęcia przywództwa technologicznego.
(cytat, str. 73) Wpływ sektora technologii informatycznych na wzrost gospodarczy na poziomie branży jest najbardziej widoczny w sektorze przetwarzającym IT i sektorze korzystającym z IT. Sektor wytwarzający IT odgrywa w kilku krajach szczególną rolę, jako że charakteryzuje się bardzo wysoką stopą wzrostu produktywności i ma silny wpływ na kształtowanie się stopy wzrostu produktywności w całej gospodarce.
(cytat, str. 78) Baza danych OECD STAN to baza danych zawierająca roczne dane dotyczące produkcji, nakładu pracy, inwestycji i handlu zagranicznego dla krajów OECD, poczynając od lat 70. do dnia dzisiejszego.