Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Zarządzanie przedsiębiorstwem jest twórczym procesem formułowania i osiągania jego celów poprzez wykorzystanie zasobów otoczenia (...). Zasobami tymi są: ludzie, pieniądze, rzeczy i informacje.
(cytat, str. 15) Zarządzanie strategiczne jest kompleksowym, ciągłym procesem postrzegania i wykorzystywania szans przez przedsiębiorstwo w długim okresie poprzez formułowanie i wdrażanie strategii sprzyjających osiąganiu celów strategicznych.
(cytat, str. 16) Zarządzanie operacyjne koncentruje się na zapewnieniu warunków realizacji założeń strategicznych i podejmowaniu decyzji wykonawczych. Charakteryzuje się większą szczegółowością i krótszym okresem odniesienia.
(cytat, str. 19) Współczesny marketing jest koncepcją prowadzenia biznesu, którego częścią jest klient i jego potrzeby. Jest więc swoistą filozofią zarządzania wysuwającą na pierwszy plan potrzeby tych, do których są adresowane produkty przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 23) Marketing strategiczny obejmuje systematyczną analizę potrzeb i wymagań głównych grup klientów, projektowanie we współpracy z B+R produktu czy pakietu usług, który może stanowić lepsze rozwiązanie problemu klientów na docelowym rynku, niż mogą to zaproponować konkurenci. Marketing strategiczny ułatwia przedsiębiorstwu sprostanie współczesnym wyzwaniom, takim jak: globalizacja, nowe technologie, ekologia, indywidualizm, interaktywna komunikacja, etyka i społeczna odpowiedzialność przez: - oparcie działania przedsiębiorstwa na solidnych i właściwie określonych opcjach strategicznych, - rozwój systemów monitorowania otoczenia marketingowego i analizowanie konkurencji, - rozwijanie zdolności przystosowania się do zmian w otoczeniu, - systematyczną ocenę portfela przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 38) Pierwsze opracowanie systemu informacji marketingowej (SIM) zaprezentował Ph. Kotler w 1966 roku, który zdefiniował go jako: "System informacji marketingowej składający się z ludzi, sprzętu oraz technik gromadzenia i porządkowania, analizy i oceny, a następnie przekazania na czas potrzebnej i dokładnej informacji osobom podejmującym decyzje dotyczące marketingu".
Słowa kluczowe:system informacji marketingowej, SIM Komentarze i źródła pierwotne: Kotler Ph.: Marketing. Analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola, Gebethner i S-ka, Warszawa 1994, s. 115.
(cytat, str. 47) Analiza marketingowa polega na opisaniu zjawisk i procesów w otoczeniu przedsiębiorstwa oraz na określeniu związków przyczynowo-skutkowych między nimi.
(cytat, str. 50) Przedmiotem analizy marketingowej jest natomiast popyt na określony produkt, który wyraża wielkość zakupu przez zdefiniowaną grupę nabywców w określonym obszarze geograficznym, w danym czasie, w określonym otoczeniu marketingowym, pod wpływem konkretnego programu marketingowego. Jest to popyt rynkowy.
(cytat, str. 54) Nabywca-klient jest: - częścią biznesu przedsiębiorstwa, - głównym adresatem oferty produktowej, - podmiotem, którego decyzje mają zasadniczy wpływ na wyniki przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 55) Można sformułować trzy definicje rynków odniesienia: rynek produktowy, rynek rozwiązań oraz przemysł. Rynek produktowy jest określany jako specyficzna grupa nabywców poszukujących określonego rozwiązania (funkcji) lub zespołu funkcji opartych na jednej technologii. Rynek rozwiązań to specyficzna grupa nabywców poszukujących określonego rozwiązania (funkcji) lub zespołu kilku funkcji opartych na wszystkich technologiach substytucyjnych, które umożliwiają realizację tych funkcji. Przemysł obejmuje rozmaite grupy nabywców i wiele funkcji bazujących na jednej technologii.
(cytat, str. 57) W analizie marketingowej opartej na segmentacji jest również przydatna analiza conjoint. Analiza ta polega na pomiarze preferencji nabywców ze względu na różne atrybuty oraz korzyści, które nabywca może uzyskać z tego produktu. Analiza conjoint koncentruje się głównie na atrybutach produktu i cenie, ponieważ można dokładnie określić, jaki poziom ceny i jakie parametry techniczne produktu mogą satysfakcjonować nabywcę.
(cytat, str. 59) Wartość życiowa klienta jest wynikiem wartości przeszłej korzyści przynoszonych przez lojalnego klienta. Przenoszenie tej wartości w przyszłość jest ryzykowne, ponieważ w przyszłości zachowanie klienta może ulec zmianie w wyniku zmiany jego statusu ekonomicznego; zmianie może też ulec wartość całego segmentu. Dlatego też w analizie na potrzeby strategii marketingowej przedsiębiorstwa bardziej użyteczna jest wartość dynamiczna klienta. Wartość dynamiczną klienta określają przyszłe zyski, jakie mogą być osiągnięte w wyniku zmian w sytuacji klienta.
(cytat, str. 60 - 61) Analiza konkurencji powinna umożliwić znalezienie odpowiedzi na następujące pytania: - Kim są konkurenci? - Jakie stosują strategie? - Do jakich celów dążą? - Jakie są ich mocne i słabe strony? - Jakie są ich wzorce reakcji?
(cytat, str. 63) Metodą, która coraz powszechniej jest wykorzystywana do oceny mocnych i słabych stron konkurentów, jest benchmarking. Istota tej metody polega na analizie porównawczej produktów i procedur działania danej firmy z produktami i procedurami konkurentów lub innych przedsiębiorstw w celu znalezienia sposobów poprawy jakości i wydajności ().
(cytat, str. 64) Analiza marketingu-mix koncentruje się na skuteczności poszczególnych instrumentów marketingowych. Ocena ta jest podstawą formułowania potencjalnych możliwości przedsiębiorstwa oddziaływania na rynek w przyszłości. Przedmiotem analizy są: produkty, cena, dystrybucja i promocja.
(cytat, str. 66) Wartość marki to zbiór aktywów związanych z daną marką (nazwą i logo), stanowiących dla firmy i jej klientów wartość dodaną do produktu fizycznego.
(cytat, str. 69) Strategia przedsiębiorstwa obejmuje koncepcję osiągania celu sformułowanego na podstawie znajomości własnych zasobów, warunków działania i otoczenia konkurencyjnego. Istotą strategii jest tworzenie koncepcji działania przedsiębiorstwa na rynku, aby uzyskać lepszą i silniejszą pozycję niż konkurenci. Strategia to nic innego jak długofalowa koncepcja rozwoju firmy, wytyczająca główne kierunki jej działania, niezbędne do optymalnego wykorzystania posiadanych zasobów, aby osiągnąć założone cele.
(cytat, str. 80) Strategie ekspansji to najbardziej agresywna grupa strategii, które mają na celu rozbudowę pozycji rynkowej m.in. przez powiększenie udziału w rynku.