Encyklopedia Zarządzania :: Wprowadzenie do controllingu
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 7) Rdzennym zadaniem controllera było i jest kształtowanie procesu sporządzania planów przedsiębiorstwa, kontrola postawionych celów, zapewnienie informacji odnoszącej się do wyników przyjętych za cele i zasilanie w wiedzę o gospodarce przedsiębiorstwa w zakresie poszczególnych problemów.
(cytat, str. 28) Jako trzy najważniejsze ujęcia terminu można wyróżnić odniesienie do informacji, do filozofii kierowania i do koordynacji, spośród których ostatniemu z nich w aktualnie toczących się dyskusjach poświęca się najwięcej uwagi.
Słowa kluczowe:controlling Komentarze i źródła pierwotne: Opis dotyczy terminu "controlling"
(cytat, str. 29) Controlling jest pojęciem naznaczonym piętnem praktycznej działalności przedsiębiorstw. Nie powinno i nie może zdumiewać, że jest stosowane w bardzo różnorodnych ujęciach i odcieniach: często praktyka jest bardziej barwna, niż wyobraża sobie szara teoria!
(cytat, str. 39) Racjonalne kierowanie zakłada wystarczającą wiedzę. Obok wiedzy o metodach chodzi również o wiedzę o faktach. Jeżeli nie wniesie się tej ostatniej, nie jest możliwe refleksyjne tworzenie woli (ani też refleksyjne jej wprowadzenie).
(cytat, str. 48) Przedsiębiorstwa są w stanie przetrwać rywalizację, ponieważ na rynkach wychodzą zwycięsko z walki z konkurentami. Zwyciężają, dlatego że posiadają lepsze produkty, lepiej obsługują klientów lub korzystniej oferują swoje świadczenia. Mogą zająć taką pozycję rynkową, ponieważ mogę sięgać do własnych funduszy zewnętrznych i wewnętrznych. Taka pozycja, zapewniająca zdolność konkurowania, rzadko kiedy bierze się sama z siebie. Musi być systematycznie budowana. Służy temu planowanie strategiczne.
(cytat, str. 49) W przedsiębiorstwie częstą dolegliwością ambitnych celów strategicznych jest to, że są one tylko roszczeniami, które nie stają się rzeczywistością. Strategie bez presji na ich wprowadzenie nie są warte papieru, na którym zostały spisane.
(cytat, str. 74) Pożytki tej koncepcji należy widzieć zasadniczo przede wszystkim w tworzeniu świadomości, przy czym centralne znaczenie ma przestroga, że produkt, który zdobył przewagę konkurencyjną, nie może spocząć na laurach. Z tego względu, jak również dostrzegając związane z cyklem życia różne oczekiwania dotyczące obrotów, jasne staje się podstawowe zadanie zarządzania strategicznego, to jest tworzenie produktów, względnie grup produktów, "zdrowych" z punktu widzenia struktury wiekowej.
(cytat, str. 77) Analizy portfelowe, jako instrument planowania strategicznego, zmierzają do poddania analizie, umożliwiających osiągnięcie sukcesu, zasobów przedsiębiorstwa pod kątem znaczenia strategicznego i rozwinięcia na ich podstawie pozwalających kierować nimi strategii.
(cytat, str. 87) O wiele bardziej target costing należy rozumieć jako środek ułatwiający systematyczną komunikację między marketingiem, rozwojem i produkcją, umożliwiający przekroczenie bariery językowej i bariery myślenia między tymi dziedzinami w przedsiębiorstwie.
(cytat, str. 127) Im więcej ustali się progów rentowności, tym mniejsza przydatność rezultatów tej analizy przy prognozowaniu wyników. W skrajnym przypadku można jej wyniki zinterpretować jako wskazanie, że prawdopodobnie zostanie osiągnięty (dodatni lub ujemny) wynik reagujący relatywnie słabo na chybotanie będących do pokrycia kosztów.
(cytat, str. 136) Z praktycznego punktu widzenia ważne jest, aby do procesu planowania w przedsiębiorstwie włączyć wiele stanowisk i jednostek stosownie do zróżnicowanej treści tworzonych planów w sposób zgodny z relacjami materialnymi i chronologią.
(cytat, str. 145) () jeżeli w planowaniu operatywnym np. można powierzyć, w większości przypadków bez ograniczeń, kierownikowi produkcji czynności dotyczące planowania celów rzeczowych i formalnych własnego resortu, to jednocześnie nie musi on być najwłaściwszą osobą do ustalania strategii dotyczącej technologii, ponieważ tego rodzaju "porywające idee" mogą płynąć także ze strony np. ludzi związanych z marketingiem (inspirowanych życzeniami klientów lub inicjatywami dostawców) albo doradców spraw technologii.