Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Twórczość przestała być przywilejem ludzi wybitnych, kreatorów sztuki, na trwałe weszła do biznesu jako bieżące działanie kreujące nowe, potrzebne rozwiązania. Połączenie biznesu i sztuki jest jednym z wymagań współczesności.
(cytat, str. 15) Przez firmę będziemy rozumieć organizację, która posiada formalny status prawny, zalegalizowany przez rejestrację we właściwym urzędzie. Może to być przedsiębiorstwo produkcyjne, przetwórcze, usługowe, gospodarstwo rolne, a także jednostka administracji lokalnej, jak również organizacja społeczna typu "non profit".
(cytat, str. 18) Przedsiębiorczość może być źródłem dla kreowania przewag. Przejawia się ona poprzez efektywne sposoby wykorzystywania posiadanych zasobów, sprawne i dobrze działające wewnętrzne i zewnętrzne powiązania firmy, zdolność do tworzenia nowych produktów i technologii, "wyławiania" okazji, a co za tym idzie - nowych klientów.
(cytat, str. 20) Cel jest kwintesencją kierunków działania, które wyznaczamy dla układów instytucjonalnych. Wskazuje, co i kiedy ma być osiągnięte przez organizację oraz poszczególne jej szczeble. Cel powinien być sformułowany wymiernie z jasno określonymi kryteriami oraz sposobami pomiaru uzyskanych wyników.
(cytat, str. 21) Zarządzanie przez cele jest bardzo efektywne, mobilizuje kierowników i pracowników różnych szczebli do działania zgodnie z wizją, misją i celami organizacji. Tworzy świadomość działania i wyzwala ducha przedsiębiorczości (intraprzedsiębiorczości). Wadą metody jest rozbudowana biurokracja.
(cytat, str. 22) Planowanie strategiczne jest procesem wyboru zasadniczego kierunku funkcjonowania firmy, który zawiera się w jej misji, dobraniem do misji polityki i programów realizacji konkretnych celów oraz opracowaniem i wyborem odpowiednich metod, aby założenia strategiczne wprowadzić do rzeczywistości gospodarczej i społecznej firmy.
(cytat, str. 24) Organizacja powinna wyraźnie określać zasoby, czyli wejścia do systemu organizacji, oraz wyjścia, czyli produkty. Organizacja musi być skorelowana z odpowiednio dobranym zarządzaniem.
(cytat, str. 24) Projektowanie i usprawnianie organizacji i zarządzania jest procesem ciągłym. Wymaga stałych modyfikacji i korekt. Firma musi elastycznie reagować na zmiany zachodzące wewnątrz i w otoczeniu. Kryzys w organizacji lub kryzys organizacji jest zjawiskiem, którego kierownictwo firmy nie przewidziało kilka lat wcześniej.
(cytat, str. 25) Misja jest zestawem wartości akcentujących specyficzną rolę danej organizacji w otoczeniu i uzasadniających jej istnienie. Konkretyzuje pomysł na firmę i tworzy jej osobowość. Powinna odpowiadać na pytania: jaki jest powód istnienia firmy, główny jej cel i zbiór klientów oraz jakie ich potrzeby zaspokaja.
(cytat, str. 26) Na kształt misji wpływa szereg czynników, m.in.: historia firmy, preferencje właścicieli i dyrekcji, charakterystyka otoczenia konkurencyjnego, aktywa firmy: ludzkie, finansowe, materialne, kompetencje wyróżniające na rynku.
(parafraza, str. 27) Misja powinna być: - zwięzła, - oparta na wartości produktu globalnego, - wyczerpująca, - celowa, - motywująca, - elastyczna, - oryginalna .
(cytat, str. 27) Warunkiem sprawnej realizacji misji jest również umiejętność jej właściwego przekazania odpowiednim adresatom na wszystkich szczeblach zarządzania przedsiębiorstwa - kierownikom i wykonawcom. Prowadzi to do nowej kultury organizacyjnej firmy, w której lepiej dostrzegana i doceniana staje się potrzeba wewnętrznej komunikacji.
(cytat, str. 31) Misja pozwala zapanować nad brakiem zdecydowania. Wskazuje, w jaki sposób uporać się z niepewnością, jak skłonić ludzi do przejęcia inicjatywy i do śmiałego działania.
(cytat, str. 32) Cele wymagają dobrego rozpoznania i zrozumienia sytuacji, zarówno obecnej, jak i przyszłej. Im bardziej precyzyjnie i pozytywnie możemy określić i sformułować, czego oczekujemy, pragniemy i co powinniśmy osiągnąć oraz im lepiej zaprogramujemy działania organizacji, tym łatwiej będzie dostrzec i odszukać możliwości, tym większa też będzie szansa osiągnięcia sukcesu.
(cytat, str. 32) Cele wymagają dobrego rozpoznania i zrozumienia sytuacji, zarówno obecnej, jak i przyszłej. Im bardziej precyzyjnie i pozytywnie możemy określić i sformułować, czego oczekujemy, pragniemy i co powinniśmy osiągnąć oraz im lepiej zaprogramujemy działania organizacji, tym łatwiej będzie dostrzec i odszukać możliwości, tym większa też będzie szansa osiągnięcia sukcesu.
(cytat, str. 33) Celem nazywamy świadomie lub podświadomie określony stan przyszły, do którego w naszym działaniu zmierzamy. Cele muszą precyzować, co, gdzie i kiedy ba być zrealizowane.
(cytat, str. 34) Zadanie określa jednoznacznie wynik (normę) do osiągnięcia przez konkretną osobę w danym czasie, z jednoczesnym przydzieleniem środków oraz określeniem uprawnień i odpowiedzialności.