Encyklopedia Zarządzania :: Orientacja na klienta w przedsi��biorstwie
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 17) Orientacja na klienta to nie tylko dążenie do zaspokajania zgłaszanych na rynku potrzeb. Takie wąskie podejście nie zapewni bowiem firmie utrzymania się na rynku, a tym bardziej rozwoju. Dzisiaj, w dobie coraz wyższych oczekiwań rynkowych, przedsiębiorstwa muszą przyjąć filozofię o uznaniu przez wszystkich pracowników norm i wartości o pierwszoplanowej roli klienta.
(cytat, str. 17) Traktowanie klienta jako źródła inspiracji, a także ostatecznego arbitra w procesie kreowania oferty rynkowej czyni go przychylnym dla firmy i umożliwia jego zatrzymanie z korzyścią zarówno dla niego samego, jak i dla przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 18) Zorientowanie działań firmy na potrzeby klientów stanowi w marketingu zasadę podstawową, gdyż satysfakcja klienta jest najlepszym wskaźnikiem przyszłych zysków. Zadowolony klient działa na rzecz firmy, nie tylko dokonując zakupów, ale także kształtując pozytywne opinie o firmie i jej produktach.
(cytat, str. 25) W warunkach rosnącej konkurencji najważniejszym czynnikiem utrzymania się przedsiębiorstwa na rynku oraz długofalowego rozwoju jest zadowolenie klienta. Nie wystarcza już osiągniecie wysokiej sprzedaży będącej jedynie krótkookresowym celem działań marketingowych i pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu. Od poziomu zadowolenia klienta zależy długofalowy sukces i wysoka zyskowność przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 27) W kształtowaniu zadowolenia klientów dużo zależy od odpowiedniego systemu komunikowania się z nabywcami, obejmującego rozpoznanie ich oczekiwań czy przyczyn niezadowolenia oraz przekazywanie informacji o planowanych zmianach dokonywanych w odpowiedzi na propozycje i uwagi klientów.
(cytat, str. 35) Segment rynku można zdefiniować jako grupę konsumentów charakteryzujących się podobnym postępowaniem wobec danego produktu czy usługi rynkowej.
(cytat, str. 41) Styl życia wyraża najpełniej postępowanie konsumenta, jego reakcje na rożne bodźce. Jest bowiem rezultatem systemu wartości jednostki, jej postaw i aktywności oraz realizowanej konsumpcji.
(cytat, str. 48) Biorąc pod uwagę wskaźnik intensywności użytkowania, konsumentów można podzielić na trzy grupy: użytkowników "intensywnych" - nabywających duże ilości produktu, "przeciętnych" - nabywających średnie ilości oraz "okazjonalnych" - mających niewielkie znaczenie dla przedsiębiorstwa z powodu małej skali realizowanych przez nich zakupów.
(cytat, str. 53) Segment rynku jest atrakcyjny, jeżeli działanie w nim przynosi przedsiębiorstwu satysfakcjonujące wyniki ekonomiczne i perspektywy strategicznego rozwoju. Atrakcyjność rynku jest oceniana na podstawie następujących kryteriów: wielkości rynku, tendencji rozwoju rynku, łatwości komunikowania się z segmentem, zgodności oczekiwań z celami i zasobami przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 53) Segment rynku jest atrakcyjny, jeżeli działanie w nim przynosi przedsiębiorstwu satysfakcjonujące wyniki ekonomiczne i perspektywy strategicznego rozwoju. Atrakcyjność rynku jest oceniana na podstawie następujących kryteriów: wielkości rynku, tendencji rozwoju rynku, łatwości komunikowania się z segmentem, zgodności oczekiwań z celami i zasobami przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 55) Celem pozycjonowania jest takie zaprezentowanie oferty, dzięki któremu zajmie ona wyróżniające ją i wysoko oceniane miejsce w świadomości klientów w relacji do produktów konkurencyjnych.
(cytat, str. 58) To, jakie cechy produktu przedsiębiorstwo powinno eksponować, zależy od wyników badania percepcji oferty przez klientów. Na ich podstawie są sporządzane mapy percepcji, które przedstawiają pozycje produktów (marek) według najbardziej istotnych dla klientów cech stanowiących kryterium zakupu.
(cytat, str. 71) Zgodnie z modelem dyfuzji innowacji większość potencjalnych klientów skłonna jest kupować nowy produkt dopiero po wypróbowaniu go przez innych. Dlatego ważnym punktem w lansowaniu nowego produktu jest identyfikacja wczesnych nabywców.
(cytat, str. 73) Kierując się zasadą efektywności, przedsiębiorstwo powinno zmierzać do skracania faz wprowadzenia i schyłku życia produktu, a wydłużania faz wzrostu i dojrzałości. Wybór sposobów regulowania cyklu życia produktu zależy od działań stosowanych przez konkurentów.
(cytat, str. 74) Intensywność dystrybucji to zespól działań służących zwiększeniu fizycznej osiągalności produktu na rynku. Celem dystrybucji intensywnej jest maksymalne przybliżenie oferty rynkowej do konsumenta, tak, aby mógł on z niej korzystać jak najczęściej w dogodny dla siebie sposób.
(cytat, str. 87) Istnieją strefy cen akceptowalnych przez konsumenta, zwanych cenami psychologicznego minimum. Dolną granice tej strefy wyznaczają ceny minimum, poniżej których konsument ma wątpliwości, co, do jakości produktu, a górną ceny maksimum, powyżej których konsument nie kupi już produktu.
(cytat, str. 88 - 89) Wrażliwość popytu danego konsumenta na cenę określonego produktu nie jest stała. Zależy od obecności osób towarzyszących w zakupach, od natężenia komunikacji reklamowej czy promocji sprzedaży, a także od obecności sprzedawcy, zwłaszcza jeśli jest on postrzegany przez nabywcę jako ekspert.
(cytat, str. 95) Przekaz promocyjny może się odwoływać do motywów racjonalnych-koncepcja reklamy oparta na eksponowaniu parametrów jakościowych produktu bądź ekonomiczności zakupu, lub emocjonalnych- wywodzące się z ludzkich instynktów bądź uczuć.
(cytat, str. 104) Dysonans pozakupowy to negatywny stan emocjonalny wywołany ujawnieniu się ujemnych cech towaru (czy skutków zakupu) albo uświadomieniem sobie istnienia bardziej atrakcyjnych wariantów.
(cytat, str. 118) Wyrazem dążenia przedsiębiorstw do stosowania zasad zarządzania marketingowego jest plan marketingowy. Powinien on odzwierciedlać strategię umożliwiająca osiągniecie wyznaczonych celów rynkowych.