Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Oleński J., Ekonomika informacji,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2001, ISBN: 83-208-1311-5
Przez pojęcie ekonomika szczegółowa( branżowa)rozumiemy dyscyplinę naukową mieszczącą się w ramach nauk ekonomicznych,zajmująca się specyficznymi ekonomicznymi aspektami.
( , s. 15)
Ekonomika informacji definiujemy za pomocą kryteriów przedmiotowych(informacja, działalność informacyjna) i podmiotowych ( ludzie jednostki organizacyjne jako uczestnicy procesów informacyjnych.
( , s. 16-17)
Ekonomiki szczegółowe związane z przedsiębiorstwem- jako podstawowym rodzaju podmiotu gospodarczego- są zwykle powiązane z organizacją i zarządzaniem.
( , s. 18)
Pierwsza( kryterium podmiotowe) koncentruje swoją uwagę na badaniach określonej klasy jednostek.
( , s. 19)
Definiując zakres badań ekonomicznych w ramach ekonomiki stosowanej, często wykorzystuje się łącznie kryterium przedmiotowe i kryterium podmiotowe.
( , s. 19)
Druga(kryterium przedmiotowe) zajmuje się ekonomicznymi aspektami danego segmentu rynku, branżą jako całością, nie wnikając szczegółowo w problemy zachowań poszczególnych podmiotów.
( , s. 19-20)
Specyfiką ekonomiki informacji,wyróżniającą ją od innych ekonomik szczegółowych jest jej zakres przedmiotowy:informacja, zasoby, procesy informacyjne i systemy informacyjne.
( , s. 22)
Procesy informacyjne w gospodarce nie występują jako procesy autonomiczne, lecz zawsze są integralnymi częściami systemów informacyjnych.
( , s. 25)
Ekonomika informacji jest nauką stosowaną, starającą się zdefiniować modele, miary i sposoby mierzenia różnych cech informacji,procesów i systemów informacyjnych jako zjawiska ekonomicznych.
( , s. 29)
Przez elementarny podmiot informacyjny rozumiemy człowiek lub jednostkę organizacyjną, w której nie da się wydzielić podmiotów informacyjnych będących jej częściami.
( , s. 30)
Podmioty informacyjne realne to społeczno-gospodarcze systemy o celowym działaniu:konkretni ludzie,przedsiębiorstwa, ich zbiorowości.
( , s. 39)
Pojęcie konceptualnego podmiotu informacyjnego stanowi ważną część instrumentarium analityczno-badawczego ekonomiki informacji.
( , s. 40)
Do sektora informacyjnego zalicza się wszystkie podmioty realne, które realizują przynajmniej jedną z tych funkcji jako podstawowy rodzaj swojej działalności.
( , s. 43)
Monitorowanie w zakresie,jakim zajmuje się ekonomika informacji,polega na proponowaniu metod i narzędzi obserwacji,opisu(dokumentowania)i oceny informacji, procesów i systemów informacyjnych.
( , s. 52-53)
Model empiryczny powstający w wyniku monitorowania odwzorowuje realną rzeczywistość informacyjną.Model analityczny jest transformacją modelu empirycznego zgodnie z konkretnym celem analizy.
( , s. 56)
Relacjami między znakami a oznaczonymi przez nie obiektami, zdarzeniami lub procesami zajmuje się semantyka języka.
( , s. 76)
Badaniem kodów w trzech aspektach:syntaktycznym, semantycznym i pragmatycznym, zajmuje się wyrosła z logiki dyscyplina naukowa-semiotyka.
( , s. 77)
Pole semantyczne to zbiór obiektów, procesów,zjawisk, stanów wyróżnionych systemów, który dla odbiorcy lub nadawcy sygnału oznacza dany sygnał.
( , s. 85)
Oznaki prospektywne zawierają informację prospektywną o zjawiskach przyszłych, poprzedzają zdarzenia, procesy lub obiekty, o których informują odbiorcę.
( , s. 112)
Oznaki retrospektywne zawierają informację retrospektywną o zjawiskach przeszłych,następują po zdarzeniach,procesach lub obiektach do których się odnoszą.
( , s. 112)