Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Kisielnicki J., MIS - systemy informatyczne zarządzania,
Placet, Warszawa 2008, ISBN: 978-83-7488-138-8
Proces przekazywania wiedzy często określamy terminem transferu wiedzy
( , s. 71)
Systemy informacyjne, które wspomagają wszystkie szczeble zarządzania nazywamy systemami kompleksowymi. Przykładami będą systemy wspomagające zarządzanie klasy ERP ( Enterprise Resource Planning - Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa).
( , s. 81)
Biorąc jako podstawowe kryterium potrzeby informacyjne decydentów wydzielono trzy następujące generacje systemów informacyjnych: Generacja I - Systemy transakcyjne - ST przeznaczone najczęściej dla szczebla wykonawczego Generacja II - Systemy informowania kierownictwa - SIK, zwane też systemami wyszukiwania danych - SWD, tu najczęściej użytkownikami są pracownicy szczebla zarządzania operacyjnego. Generacja III - Systemy doradcze - SD, których użytkownikami w większości są kierownicy wszystkich szczebli zarządzania.
( , s. 81)
Organizacja powinna posiadać takie systemy informatyczne, aby jak najwcześniej odbierać nawet słabe sygnały o ile mają lub będą miały wpływ na jej działanie i wyniki.
( , s. 85)
Projekt systemu informacyjnego jest to dokumentacja dotycząca zarówno nowego systemu informacyjnego, jak też modernizacji już istniejącego. Tworzenie projektu obejmuje również wprowadzanie zmian organizacyjnych, technologicznych czy też wspomaganie procesów wprowadzania na rynek nowych produktów lub usług. Dla pewnego uproszczenia przyjmujemy, że w wyniku realizacji projektu uzyskujemy określony produkt - system informacyjny. Pisząc o projekcie mamy na uwadze podwójne znaczenie tego pojęcia, a mianowicie: - projekt jako dokument - projekt jako czynność, przedsięwzięcie.
( , s. 98)
Trójkąt elementów charakteryzujących projekt - CZAS, ZASOBY, ZAKRES
( , s. 99)
W zarządzaniu projektami możemy wydzielić następujące fazy cyklu(rys. II.3): - Analiza, Podczas której projekt jest analizowany i definiowany, ustawia się cele, opracowuje plan prac, określa potrzebne zasoby, ustala czas wykonania, buduje się zespoły realizujące i organizuje się prace nad projektami. Efektem przeprowadzonej analizy jest plan realizacji. - Projektowanie, podczas którego wykonuje się prace projektowe i rozwiązuje powstałe problemy wspomagające systemu zarządzania przez TI. -Zastosowanie (Wdrożenie), podczas którego przekazuje się gotowy produkt użytkownikowi. - Utrzymanie i doskonalenie (reengineering) - w tej fazie nie tylko utrzymujemy system, ale staramy się, aby stale zaspokajał zmieniające się potrzeby użytkowników.
( , s. 102)
Projekty związane z systemami informacyjnymi możemy podzielić na dwie kategorie: - Projekty polegające na wdrożeniu zakupionego pakietu, np. przedstawiane w dalszej części książki, systemy kompleksowe dla zarządzania klasy MRP II/ERP, a więc kreatywność zespołu nie jest tu elementem pierwszoplanowym, najistotniejsza jest ścisła realizacja opracowanych i sprawdzonych procedur. - Projekty polegające na tworzeniu oprogramowania w nowych i unikalnych warunkach, w których staramy się w największym stopniu korzystać z kreatywności i wiedzy wszystkich realizatorów.
( , s. 109)
CYKL ŻYCIA SYSTEMU INFORMACYJNEGO Analizowanie-> Projektowanie -> Zastosowanie(wdrożenie)-> Utrzymanie w tym doskonalenie
( , s. 112)
System informacyjny jest budowany i eksploatowany po to, aby organizacja mogła zrealizować postawione przed nią cele i wypełniać swoją misję. Tak więc przed analitykami stoi zadanie bezpośredniego przełożenia celów organizacji na cele systemu informacyjnego.
( , s. 119)
Działania wprowadzające innowacje w systemie zarządzania możemy podzielić na cztery etapy: ETAP I - Odmrażanie, a więc uświadomienie potrzeb zmian, czyli powstanie w kierownictwie firmy woli zmiany. ETAP II - Projekt zmian, a więc propozycja sposobu ich przeprowadzenia. ETAP III - Wprowadzenie zmian, a więc realizacja całości przedsięwzięcia. ERAP IV - Zamrożenie, a więc stabilizacja projektu i osiągnięcia przez organizację wyższego poziomu
( , s. 120)
W projektowaniu należy stosować zasadę: Co dzisiaj się jest wyobrażalne jutro może być realne.
( , s. 121)
Analiza to takie postępowanie, które ma na celu badanie organizacji dla zaprojektowania lub zmodyfikowania systemu informacyjnego.
( , s. 122)
Metoda wywiadów jest jedną z najpopularniejszych metod zbierania danych, jest powszechnie stosowana w badaniach socjologicznych i ma dość bogatą literaturę. Dlatego też zwracamy uwagę tylko na niektóre problemy, istotne z punktu widzenia systemów informacyjnych. Materiały uzyskane dzięki ankietom są wykorzystywane w metodach projektowania systemów informacyjnych takich, jak m.in. metody morfologiczne, burza mózgów, metoda kolejnych prób. Ankiety są wypełniane samodzielnie przez respondentów lub przez osobę przeprowadzającą wywiad.
( , s. 126)
Obiekt zwany też entity (jednostką) lub też encja. Jest to pojęcie dotyczące obiektów istniejących i wyróżnionych w otaczającej na rzeczywistości, lub też może być pojęciem abstrakcyjnym, związanym z rozważaną przez na rzeczywistością. Obiekt stanowi moduł (tzw. kapsułę) i zawiera dane i procesy; ujmuje on statyczne i dynamiczne aspekty systemów.
( , s. 130)
Reasumując w całościowym wdrożeniu zarządzania procesami biznesowymi można wyodrębnić kolejne etapy: - identyfikacja i definiowanie procesów, - modelowanie procesów "stanu obecnego", - analiza modeli procesów "stanu obecnego" i modelowanie procesów docelowych, - wdrożenie modeli procesów docelowych, - monitorowanie zaimplementowanych modeli i kontynuacja zmian
( , s. 140)
Projektowanie jest procesem obejmującym fazy od analizy do doskonalenia systemu.
( , s. 149)
Metody projektowania systemów informacyjnych są to sposoby postępowania, które mają na celu otrzymanie projektu systemu. Każda z metod posługuje się pewną liczbą swoistych technik projektowania. Technika projektowania jest to szczególny sposób postępowania, który służy konkretnemu rozwiązaniu w projektowaniu systemu informacyjnego.
( , s. 157)
Jakość jest określana jako ogół cech i właściwości wyrobu lub usług wymaganych do zaspokojenia stwierdzonych lub przewidywanych potrzeb.
( , s. 167)
Jakość projektu polega na określeniu, jak dobrze został zaprojektowany wyrób lub usługa, który ma zaspokoić potrzeby i spełnić wymagania użytkownika. Dla procesu projektowania systemu informacyjnego będzie to określenie, czy zaprojektowany system spełnia wymagania użytkownika, a więc czy pomyślnie przeszedł ocenę, którą wcześniej nazwaliśmy audytem systemu.
( , s. 169)