Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 8) Przedsiębiorczość intelektualna polega w największym skrócie na tworzeniu podstaw materialnego bogactwa z niematerialnej wiedzy; bogactwa jednostek, grup społecznych, narodów.
(cytat, str. 11) Badanie wykazało, że umiejętnie prowadzony proces dydaktyczny może ułatwić (i to w stosunkowo krótkim czasie) kształtowanie się postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi poszukujących swojej własnej drogi życiowego sukcesu.
(cytat, str. 11) Natomiast zbliżenie nauki i biznesu, zacieranie wyraźnych niegdyś pomiędzy nimi barier powoduje, iż coraz częściej adepci nauk ścisłych okazują się świetnie przygotowani do roli przedsiębiorcy.
(cytat, str. 16) Przedsiębiorca intelektualny rozumiany jako konkretny człowiek tworzący nowe wartości materialne i nowe miejsca pracy po prostu go nie interesuje. Nawet, jeśli robi to inaczej niż przedsiębiorca tradycyjny.
(cytat, str. 23) Wyjątkowość tego przypadku polega po prostu na tym, iż rzeczywistym zaczynem przedsiębiorczości jest tu czysty intelektualizm człowieka, który - jak charakteryzuje go szefowa firmy - "nie umie wysłuchać po raz drugi tego samego pytania".
(cytat, str. 24) Dzięki swojej wiedzy, wyobraźni i zdolności do abstrakcyjnego myślenia przedsiębiorca intelektualny integruje proces zbierania i przetwarzania informacji oraz jej selekcjonowania (przygotowanie decyzji) z procesem wyboru wariantów działania (podejmowanie decyzji).
(cytat, str. 24) Przedsiębiorca intelektualny porusza się jednocześnie w wielu środowiskach, sferach, światach. Tworzone przez niego i wykorzystywane w działaniu powiązania charakteryzują się wyjątkową różnorodnością. Stanowi to istotną bazę wpływu, a nawet władzy.
(cytat, str. 26) Tam, gdzie zaczyna się przedsiębiorczość, zaczyna się intelektualizm wraz ze swoim nieodłącznym atrybutem niezależności, której podstawę stanowią ciągle rozbudowane kontakty osobiste oraz ciągle pogłębiana i rozszerzana wiedza.
(cytat, str. 26) Istotnym elementem przedsiębiorczości intelektualnej i sposobu działania intelektualnego przedsiębiorcy jest waga przywiązywana do kwestii etycznych rozwoju (także intelektualnego) pracowników.
(cytat, str. 36) Podstawą biznesu jest informacja i wpływ na masy konsumentów. A więc biznes może być rozumiany jako forma polityki. W pewnych działaniach decydujące znaczenie ma technika osiągania rezultatów.
(cytat, str. 46) To, że czynniki niematerialne odgrywają dzisiaj jako zasoby rolę co najmniej taką samą jak tradycyjne czynniki materialne, wie lub dowie się prawie każdy, kto zajmuje się zarządzaniem. Że wśród tych czynników decydującą rolę odgrywa wiedza, wie coraz więcej zarządzających. Dalece nie wszyscy zdają sobie natomiast sprawę z bezpośrednich pośrednich implikacji tego zjawiska. Implikacje bezpośrednie polegają na rosnącej roli wiedzy jako najbardziej doskonałego (bo odnawialnego i pomnażalnego w procesie zużywania) zasobu wytwórczego, który w coraz wyższym stopniu zastępuje inne, tradycyjne zasoby.
(cytat, str. 49) Nie filozofia i edukacja dostarczać więc powinny odpowiedzi na pytanie "jak przełamać dychotomię"., lecz raczej świat pracy. Jeżeli bowiem w sferze edukacji następuje niwelowanie różnic, a w rzeczywistości te różnice się potęgują, wywoływane być one muszą przede wszystkim w świecie pracy.
(cytat, str. 54) Edukacja staje się ogromnym przemysłem. W krajach wysoko rozwiniętych, procent ludzi bezpośrednio w niej zatrudnionych dawno przekroczył udział w zatrudnieniu ogółem ludzi pracujących w rolnictwie.
(cytat, str. 55) Sfera słów i idei, zdominowana przez intelektualistów, to świat duchowy, niematerialny. To co materialne, ważne jest tu tylko na tyle, na ile zapewnia społecznie akceptowaną egzystencję. Z samego założenia intelektualista gardzi czynnościami "przyziemnymi" w rodzaju uprawy ogórków. Frapuje go natomiast problem, dlaczego ogórek nie śpiewa.
(cytat, str. 57) Podstawowym trendem gospodarki najbardziej rozwiniętych ekonomicznie społeczeństw jest przesuwanie się od produkcji materialnej ku usługom i od szeroko rozumianej obróbki dóbr materialnych ku szeroko rozumianej obróbce informacji.
(cytat, str. 59) Duża kultura umysłowa, przewaga intelektu nad emocjami, umiejętność twórczej pracy umysłowej, opartej na naukowych podstawach - przytaczane wyżej jako charakteryzujące intelektualistę encyklopedyczne atrybuty - cechować dziś muszą każdego sprawnego menedżera czy specjalistę.
(cytat, str. 65) []intelektualista wykorzystuje te swoje atrybuty, o których mówiliśmy już wyżej - wiedzę, krytycyzm, mobilność. I znowu, czym większe turbulencje społeczne i gospodarcze, tym większe szanse na sukces odniesiony dzięki niekonwencjonalności; dzięki zupełnie innemu niż przyjęty dotychczas na rynku sposób działania; dzięki innowacjom.
(cytat, str. 69) W taki sam sposób uczy się pożądanego zachowania nie tylko robotnik, urzędnik, żołnierz czy inteligent pracujący w ramach organizacji biurokratycznej, ale również rzemieślnik czy właściciel straganu, odkrywający, iż warunkiem sukcesu na wszechmocnym rynku jest dostosowanie się do jego wymagań.
(cytat, str. 70) Uczenie się na zasadzie podwójnej pętli polega, według niego, na umiejętności "podwójnego spojrzenia" na sytuację poprzez zakwestionowanie istniejących form działania.. Tego rodzaju zachowanie jest bez względu na sferę działania obarczone ogromnym ryzykiem. Ale to ryzyko jest z kolei tylko swoistym kosztem sukcesu.