Encyklopedia Zarządzania :: Wprowadzenie do zarz��dzania personelem
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 11) W jednym z nich zarządzanie personelem określono jako "szereg działań, które po pierwsze umożliwiają ludziom pracującym i zatrudniającym ich organizacjom uzgodnienia w obszarze spraw i natury pracowniczych stosunków, po drugie zapewniają, iż te uzgodnienia będą realizowane"
(cytat, str. 11) Z kolei zarządzanie zasobami ludzkimi interpretuje się jako "szereg decyzji, które oddziałują na stosunki pomiędzy zatrudnionymi a zatrudniającymi; to oddziaływanie wielu czynników zmierzających do wpływania na efektywność zarówno pracowników jak i pracodawców".
(cytat, str. 12) Z definicji zarządzania personelem wyłaniają się trzy założenia tworzące jego zręby, do których należy:
1) określenie wzajemnych oczekiwań pracowników i zatrudniających ich organizacji; 2) zawarcie licznych kontraktów pomiędzy organizacją a pracownikami, które będą określać wzajemne oczekiwania partnerów; 3) stworzenie warunków zapewniających spełnienie tych wzajemnych oczekiwań.
(cytat, str. 12) regon ekonomiczny to pewien obszar: - składający się z podobnych jednostek elementarnych, - wykazujący powiązania wewnętrzne i zewnętrzne, - wyspecjalizowany, - mający wykształcony zespół sił wytwórczych, - mający większy lub mniejszy stopień domknięcia.
(cytat, str. 15) Proces zarządzania rozpatrywać można w aspekcie sterowania, czyli wyznaczania celów i powodowania ich realizacji oraz konstruowania układów regulacji automatycznej.
(cytat, str. 17) Pośrednie aktywizowanie przygotowuje warunki do wykonywania zadań przez pracowników i jest zarazem wkładem w ich aktywizowanie funkcjonalne.
(cytat, str. 19) Wynagradzanie, w znaczeniu funkcji aktywizującej personel, określane jest jako zbiór wszystkich możliwych korzyści, istotnie znaczących dla pracowników. Korzyści te powodują, że organizacje (firmy) podejmują w obrębie zarządzania personelem wysiłek głównie w kierunku wzrostu wynagrodzeń.
(cytat, str. 19) jest rozwój potencjału pracy. Dotyczy on możliwości pełniejszego wykorzystania własnych zasobów ludzkich firmy. Rozwijająca się firma stara się na ogół zaspokoić swoje rosnące potrzeby personalne sięgając najpierw do istniejących rezerw wśród zatrudnionych już pracowników przez przemieszczanie ich w swoim obrębie, doszkalanie lub zmianę specjalności, a nawet zawodu pracowników.
(cytat, str. 23) Osobowość można uznać również za zorganizowany system, funkcjonującą całość nawyków, dyspozycji, postaw uczuciowych, wyraźnie różniących jednostkę od innych członków grupy, w której ona żyje.
(cytat, str. 29) Specjalista posiada wiedzę i umiejętności technicznego rozwiązywania problemów pracowniczych w zakresie np. wynagrodzeń, rekrutacji, świadczeń socjalnych czy prawa pracy.
(cytat, str. 30) Personel, określany również jako zasób ludzki firmy, jest jednym z ważniejszych czynników rozwoju organizacji. Jego znaczenie wzrasta wraz z rozwojem gospodarczym.
(cytat, str. 32 - 33) Nadrzędny cel analizy pracy sprowadza się do takiego zorganizowania pracy, aby była ona lżejsza, jakościowo bogatsza i efektywniejsza, z drugiej zaś strony, aby przysparzała pracownikom zadowolenia oraz przyczyniała się do rozwoju ich osobowości i kwalifikacji zawodowych.
(cytat, str. 32) Analiza pracy jest procesem badawczym polegającym na gromadzeniu informacji o pracy jako szczególnym zachowaniu organizacyjnym pracownika.
(cytat, str. 40) Technika zdarzeń krytycznych (critical incident technique CIT), rozwinięta przez J.C. Flanagana, polega na gromadzeniu informacji o wszelkich zdarzeniach i na opisie zachowań w pracy, które najogólniej charakteryzowałyby przede wszystkim efektywne lub nieefektywne wykonywanie pracy przez poszczególnych pracowników, którym przydzielono zdanie lub grupę zadań.
(cytat, str. 50) Planowanie zasobów ludzkich w przedsiębiorstwie może być rozumiane wąsko lub szeroko. Szeroko rozumiane planowanie zasobów ludzkich oznacza ogół decyzji zmierzających do określenia przyszłych celów i działań w ramach poszczególnych obszarów operacyjnych zarządzana zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie.