Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(z ang.: nisko, najniższy poziom) oznacza najniższy poziom kursu w danym przedziale czasowym.
( , s. )
Co tworzy trend? Główny wpływ na zachowania ceny mają inni maklerzy. Jeśli więc rynek wszedł w trend wzrostowy znaczy to, że duża ilość ludzi kupuje daną parę walutową i na odwrót, jeśli duża ilość uczestników rynku sprzedaje daną parę walutową, to rynek wejdzie w trend spadkowy. Jeśli mniej więcej tyle samo osób kupuje co sprzedaje, to rynek pozostaje w stanie konsolidacji (trend boczny).
( , s. )
Wśród spekulantów zdecydowany prym wiedzie tak zwany "Spot Market", czyli rynek kontraktów natychmiastowych. Tutaj zlecenia na dostawy określonych ilości walut są wykonywane natychmiast, a późniejsze zmiany kursu wpływają na wartość kontraktu w czasie rzeczywistym.
Oprócz "Spot Market" mamy jeszcze "Forward Market", czyli rynek terminowy. Tutaj waluty dostarczane są w określonym momencie w przyszłości po cenie ustalanej obecnie.
Rynek Opcji (Option Market) to rynek, w którym handlowi podlegają prawa do wykupu lub sprzedaży w określonym czasie i po określonej cenie instrumentów finansowych
( , s. 6)
Ryzyko towarzyszy każdemu na każdym kroku, więc również i przy jakichkolwiek inwestycjach... Ryzyko giełdowe jest jasne i dokładnie zdefiniowane. To Ty decydujesz, jakie środki chcesz poddać ryzyku i na jak długo. Siadając do handlu wiesz doskonale co masz zrobić i co się stanie, jeśli zrobisz to źle takiego komfortu zazwyczaj nie ma w pracy zawodowej, czy we własnej firmie. Handlując na giełdzie to Ty określasz jak bardzo chcesz ryzykować w życiu zazwyczaj ktoś inny o tym decyduje, najczęściej bez Twojej wiedzy.
( , s. 8)
Nazwa pochodzi z języka angielskiego - w dosłownym tłumaczeniu oznacza "rozstaw". Oznacza różnicę między cenami kupna i sprzedaży danej pary walutowej.
( , s. 10)
Ang: Leverage. Dźwignia to narzędzie, dzięki któremu małą sumą pieniędzy można kontrolować pozycję o znacznie większej wartości. Jest to relacja pomiędzy kapitałem o stałym oprocentowaniu pożyczonym przez firmę brokerską (kredyt), a wartością zainwestowanego kapitału (depozyt).
( , s. 11)
Jest to jednostka określająca minimalną ilość danej waluty, którą można wykupić na danej platformie i danym typie konta.
( , s. 11)
Pozycje to nic innego jak kupione lub sprzedane loty. Ilekroć decydujesz się zakupić lub sprzedać loty danej pary walutowej, tylekroć otwierasz nowe pozycje..
( , s. 12)
Chodzi o to, ażeby w razie niepomyślnego rozwoju sytuacji podczas Twojej nieobecności, otwarta pozycja w porę się zamknęła przynosząc straty, które możemy zaakceptować oraz w przypadku, gdy kurs pójdzie po naszej myśli pozycja zrealizowała odpowiednie zyski (została automatycznie zamknięta).
Generalnie są dwa rodzaje limitów dostępnych na platformach: -Limit "stop-loss" służący do zamykania pozycji przy określonych stratach, jeśli kurs pójdzie nie po naszej myśli -Limit profitu służący do zamykania pozycji przy określonych zyskach.
( , s. 16)
(z ang. -Zamknięcie) jest to poziom kursu na końcu danego przedziału czasowego
( , s. 26)
zmiany są nanoszone na wykres w ustawianych przez użytkownika przedziałach czasowych. W zależności od strategii handlowania możesz ustawić odczyty: co minutę, 5 minut, pół godziny, co dzień itd. Każdy wykres pozwala na ustawienie tego parametru.
( , s. 26)
(z ang.: wysoko, najwyższy poziom) oznacza najwyższy poziom, jaki kurs osiągnął w danym przedziale czasowym
( , s. 26)
(z ang.: nisko, najniższy poziom) oznacza najniższy poziom kursu w danym przedziale czasowym.
( , s. 26)
Wykres liniowy jest sporządzany na podstawie cen otwarcia i zamknięcia dla danego przedziału czasowego. Zaznaczane są one w postaci kropek, przy czym cena zamknięcia poprzedniej godziny (minuty, dnia, tygodnia itd.) jest ceną otwarcia następnej, przez co linia zachowuje ciągłość.
( , s. 31-32)
Wykresy świecowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak ze względu na ilość danych, przekazywanych w stosunkowo prosty sposób. Biała (jasna, pusta) świeca, to świeca wznosząca - jej cena otwarcia znajduje się poniżej ceny zamknięcia, czyli podczas tej jednostki czasowej kurs wznosił się. Świeca czarna (ciemna, pełna) to świeca opadająca - cena podczas tej jednostki czasowej spadała. Świeca "Doji" to świeca, w której kurs po kilku fluktuacjach pozostał na tym samym poziomie.
( , s. 32)
Wykresy słupkowe są bardzo podobne do wykresów świecowych. Wywołać je można w następujący sposób... Tak jak w przypadku świec poszczególne słupki odpowiadają jednej jednostce czasowej wykresu.
( , s. 34-35)
Wykresy słupkowe są bardzo podobne do wykresów świecowych. Wywołać je można w następujący sposób... Tak jak w przypadku świec poszczególne słupki odpowiadają jednej jednostce czasowej wykresu.
( , s. 34-35)
Podstawą zarabiania na każdym rynku kapitałowym, czy to jest giełda papierów wartościowych, kontrakty terminowe czy Forex, jest umiejętność przewidywania przyszłych zachowań kursu. Oczywiście posiadamy tylko ograniczoną możliwość dokonania takich prognoz - nie ma doskonałej strategii ani systemu, który zawsze przynosi zyski. Istotą nie jest to, żeby zawsze wygrywać lecz to, ażeby wygrywać więcej niż się przegrywa. Analiza wykresów to podstawowa umiejętność każdego maklera.
( , s. 37)
Trendy to utrzymujące się przez jakiś czas tendencje kursu do zmian w danym kierunku.
( , s. 38)
Kurs zmienia się z tendencją do wzrostu. Lokalne minima (Low) znajdują się coraz wyżej - cena rośnie.
( , s. 38)