Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 32) "W Unii Europejskiej 91% liczby wszystkich przedsiębiorstw to jednostki należące do MSP, z czego 91% to mikroprzedsiębiorstwa, 7% to przedsiębiorstwa małe, zaledwie 1% - średnie i podobnie tylko 1% przedsiębiorstw to przedsiębiorstwa w rozumieniu prawa unijnego - duże."
(cytat, str. 37) "Konflikty w biznesie europejskim mają przyczyny różnej natury. Unia Europejska zorganizowana na zasadach solidarności, z zamiarem budowania dobrobytu dla wszystkich obywateli uruchamia arsenał regulacji o charakterze nierynkowym, powodujących różne skutki w różnych krajach."
(cytat, str. 40) "Unia Europejska w swojej drodze rozwoju biznesu musi uwzględniać dwojakiego rodzaju procesy: z jednej strony włączenie się w proces globalizacji, będący pochodną ekonomicznej integracji świata biznesowego, z drugiej zaś narodową chłonność i wrażliwość. Ten pierwszy proces wywołuje konieczność rozwoju ekonomii skali w biznesie, uwypuklenia tzw. Strategii wrtości dodanej w zarządzaniu, panowania nad zyskami i koordynowania geograficznego rozproszenia firmy."
(cytat, str. 43) "Polskie przedsiębiorstwa weszły w proces umiędzynarodowienia po 1989 roku, kiedy państwo straciło monopol na handel zagraniczny, a przedsiębiorstwa w ramach wolności gospodarczej zaczęły na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność podejmować decyzje o sprzedaży swoich produktów, o miejscu prowadzenia biznesu. Tym samym polskie przedsiębiorstwa włączyły się nie tylko w procesy zachodzące w gospodarce europejskiej, ale także w gospodarce światowej."
(cytat, str. 57) "W gospodarce opartej na wiedzy większość wyzwań wpływa z nowoczesnej technologii i związanych z tym implikacji regulacyjnych. Korzystanie z internetu, hardware i software, produkty pakietowe, istnienie produktów w formie cyfrowej, indywidualizacja produktów (versioning), skrajnie krótki czas życia produktu (zjawisko konkurowania z samym sobą, by nie pozwolić konkurentom na wprowadzenie innowacji) stwarzają nowe problemy ochrony własności przemysłowej i możliwości jej udostępniania."
(cytat, str. 58) "W łańcuch usług świadczonych elektronicznie zaangażowanych jest wiele podmiotów: umożliwiających dostęp do internetu i dalsze usługi z tym związane, firm dostarczających dobra lub usługi, spółek i banków uwikłanych w procesy płatności i rozliczeń. Wszystko to nie odbywa się w próżni prawnej, lecz w kontekście traktatowych regulacji zapewniających swobodę przepływu ludzi, dóbr, usług, kapitału, usuwania barier celnych i pozacelnych oraz ograniczeń ilościowych i innych o podobnym skutku."
(cytat, str. 61) "Harmonizacja prawa umów zakłada kilka wariantów. Najbardziej prawdopodobny wydaje się wariant częściowego, etapowego zbliżania prawa, z zachowaniem kodeksów cywilnych krajów członkowskich."
(cytat, str. 66) "W polityce gospodarczej nie zawsze uwzględnia się problem ochrony konsumenta i tworzy otoczenie "przyjazne" dla konsumenta, mimo uznania rangi tego zagadnienia. Istnieje zapotrzebowanie na niezależne doradztwo oraz edukację, związki konsumenckie z reguły nie mają na te cele dostatecznych środków."
(cytat, str. 67) "Ekonomia behawioralna sugeruje inne przyczyny zawodności rynku: systematyczny, masowy odwrót od zachowań racjonalnych. Nie można zatem a priori wykluczać celowości regulacji zapobiegającej nieracjonalności i ukierunkowania konsumenta na przypominanie mu, co rzeczywiście leży w sferze jego kluczowych interesów ekonomicznych, czy wręcz utrudniania mu działań nieracjonalnych ekonomicznie - mimo kontrowersyjności samego aktu limitowania suwerenności konsumenta i wolności jednostki."
(cytat, str. 78) "W sferze prawa spółek są to dwa współzależne rynki: rejestracji spółek oraz centrów zarządzania (market for corporate chartes, market for management locations). Istotny jest nie tylko ład korporacyjny(oddziaływanie akcjonariuszy i interesariuszy na sprawy spółki), ale także szeroki kontekst regulacji zachowań korporacyjnych(prawo: upadłościowe, bankowe, rynku kapitałowego czy pracy)."
(cytat, str. 80) "Problem prawa właściwego dla relacji umowy reguluje Konwencja rzymska z 1980 roku, a kwestię właściwości sądów i wykonywania orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych - Konwencja brukselska z 1968 roku. Ochrona konsumenta znalazła się od początku w polu widzenia międzynarodowego prawa prywatnego."
(cytat, str. 85) "Przy wyborze prawa właściwego należy zwrócić uwagę na istnienie przepisów "wymuszających swoją właściwość" tzn. krajowych norm bezwzględnie obowiązujących, nawet mimo wyboru prawa obcego. Przykładem są polskie ograniczenia lichwy. Zjawisko to jest dopuszczalne w ramach Konwencji rzymskiej."
(cytat, str. 86) "Projektowane rozwiązania, w ślad za Rozporządzeniem 2001/44 oraz konwencji z Lugano, proponują, by konsument miał prawo do wytaczania powództwa zarówno w kraju zamieszkania, jak i w kraju dostawcy. Dostawca miałby takie prawo tylko w kraju zamieszkania konsumenta. Tak jak w przypadku Konwencji rzymskiej z przywileju korzystałby pasywny konsument."
(cytat, str. 91) "Określenie rynku produktowego zależy od kwestii czy przedmiotem handlu są na przykład produkt cyfrowe (software, bazy danych, utwory) czy dobra materialne wymagające fizycznej dostawy. W tym drugim przypadku rynek geograficzny rzadko może być określony jako światowy. Nie pozwala na to logistyka dostaw ani koszty transportu."
(cytat, str. 92) "Wpływ prawa europejskiego na prawo krajowe budzi na nowo dyskusję, w jakim stopniu powinna mieć miejsce harmonizacja (harmonization), a w jakim - zbliżanie (approximation), czy integracja ma być odgórna czy oddalona. Obie metody integracji znajdują zakotwiczenie w traktatach. Na tym tle rozwija się ożywiona dyskusja o tzw. Konkurencji regulacyjnej."
(cytat, str. 95) "Komisja Europejska wdrożyła koncepcję zmian, która pozwoli pełniej osiągać cele zawarte w TWE. Istotnym elementem jest przybliżenie procedur wyznaczania rynku oraz tzw. Kolektywnej pozycji dominującej. Na nową architekturę implementacji artykułu 81 TWE (zakaz karteli) składają sięL reguła de minimis, zwolnienia grupowe spod zakazu kartelowego (block exemptions), wytyczne dotyczące porozumień poziomych oraz pionowych różnego rodzaju, a także nowe rozporządzenie proceduralne (Rozporządzenie 1/200)."
(cytat, str. 108) "Euro - wspólny pieniądz w Unii Europejskiej - pojawiło się oficjalnie w obiegu 1 stycznia 2002 roku. To drugi krok na drodze wprowadzania wspólnego pieniądza tworzącego podstawy Unii Gospodarczej i Walutowej (Economic and Monetary Union)."
(cytat, str. 111) "Europejski Banka Centralny we Frankfurcie nad Menem jest kluczową instytucją systemu finansowego Unii Europejskiej. Bank ten z bankami centralnymi wszystkich państw członkowskich tworzy Europejski System Banków Centralnych (ESCB), który wspólnie z Parlamentem Europejskim sprawuje nadzór nad działalnością instytucji finansowych, kredytowych i ubezpieczeniowych."
(cytat, str. 117) "Integrowanie rynku finansowego Unii, na który składa się działalność banków, firm ubezpieczeniowych, giełd i domów maklerskich oraz firm inwestycyjnych, rozpoczęło się już w końcu lat 80. ubiegłego stulecia. Jednakże próby wprowadzenia szeregu regulacji przewidzianych przez Komisję Europejską, wskutek sporów kompetencyjnych pomiędzy Komisją, Radą Unii i Parlamentem Europejskim kończy się niepowodzeniem."