Encyklopedia Zarządzania :: Elementy teorii poznania, logiki formalnej i metodologii nauk
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 9 z 9)
(cytat, str. 16) Cechy współoznaczane łącznie przez daną nazwę tworzą łącznie treść tej nazwy, czyli sens tej nazwy, czyli konotrację tej nazwy; w przeciwieństwie do desygnatów, które stanowią łącznie zakres tej nazwy czyli jej denotacje. ... Desygnatem danej nazwy ze względu na jej znaczenie jest każdy przedmiot posiadający wszystkie cechy współoznaczane łacznie przez tę nazwę ze względu na jej znaczenie.
(cytat, str. 60) Często zamiast "zdarzenie" mówi się "fakt" co jest wieloznaczne, gdyż jest również żywa tendencja do rozumienia faktu węziej, jako zdarzenia dostępnego obserwacji, lub znowu szerzej. Zamiast "zdarzenie" mówią też nieraz "zjawisko", leczo to słowo niesie ze sobą balast podobnej tendencji do węższego, obserwacyjnego rozumienia ...
(cytat, str. 64 - 65) "Konkretność" tu tyle znaczy, co: "charakter naoczny", "abstrakcyjność" - tyle, co: "charakter symboliczny". ... Myślenie abstrakcyjne przeciwstawia się myśleniu konkretnemu także i w tym sensie, że pierwsze polega na wysnuwaniu wniosków z założeń, drugie na robieniu obserwacji nad przedmiotami otoczenia.
(cytat, str. 67) Sensowność, dorzeczność nie jest oczywiście równoznaczna z prawdziwością.
Częstokroś słowa "niedorzeczny" używa się nie jako równowaznika słowa "bezsensowny", lecz jako równowaznika słowa "absurdalny", tak iż przez "niedorzeczność" rozmumie się wtedy tyle, co przez "absurd"
(cytat, str. 116) Wedle tendencji klasycznej "prawdziwie" to tyle, co: "zgodnie z rzeczywistością", wedle utylitarystycznej "prawdziwie" to tyle, co: "pod pewnym względem pożytecznie".
Odmiana utylitaryzmu w rozumieniu prawdy, zwana pragmatyzmem głosi, że prawdziwość nie jest niczym innym, jak tylko własnością danego sądu, iż prowadzi on do działań skutecznych.
(cytat, str. 243 - 244) umiejętności wnioskowania można doskonalić w następujących kierunkach: - wzbogacać zapas przesłanek, czyli zwiększać zasoby wiedzy z różnych dziedzin... - wzbogacać liczbę sposobów przekształceń - analiz przyczynowo skutkowych - nabywać coraz dokładniejszej samowiedzy w zakresie konstrukcji wszelkiego spotkanego wnioskowania, - można się doskonalić w sztuce krytyki metodologicznej - by wiedzieć czy osiągnięta konkluzja rzeczywiście wynika z przyjętych przesłanek przy użytych dyrektywach
(cytat, str. 318 - 319) ... przejście od jakościowego jedynie do ilościowego również opisywania faktów i wyznaczania zależności znamionuje zwykle krok przełomowy w postępie badań na danym terenie (w chemii analiza jakościowa->ilośćiowa, akustyka ton->liczba drgań, optyka kolor->długość fali). Opisy stają się wtedy dokładniejsze.
Otwiera się możność snucia wniosków w drodze rozumowania matematycznego, bez którego nie doszło by się do tych wniosków.
Mierzyć wielkość przedmiotu A pod danym względem za pomocą przedmiotu B - to tyle, co: poddawać A i B takim manipulacjom, iżby stało się jawne, ile razy A jet większe od pewnego obranego z góry przetmioru C, który nazywamy wzorcem, a któ¶ego wielkość pod danym względem nazywamy jednostką pod danym względem.
(cytat, str. 346) MEtodyzm skrajny: jego wyznawcy wyrzekają się w ogóle nazwy "matematyka" jako odrębnej nayki. Nie ma ich zdaniem takiej nauki. Jest natomiast metoda matematyczna, czyli metoda dedukcyjna. Stosuje się ją w coraz to liczniejszych naukach, gdyż dochodzenie do stosowania tej metody znamionuje postęp. Nauki matematyzują się z czasem, z czego nie wynika, by ich tezy stawały się same "tezami matematyki"