Encyklopedia Zarządzania :: Czym jest to, co zwiemy nauk��
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 17 z 17)
(cytat, str. 25) Aby uogólnienia były uprawnione z indukcjonistycznego punktu widzenia, należy spełnić następujące warunki: a) ilość zdań obserwacyjnych składających się na podstawę danego uogólnienia musi być duża, b) obserwacje należy powtarzać w bardzo różnorodnych warunkach, c) żadne zdanie obserwacyjne nie może przeczyć wyprowadzonemu prawu ogólnemu
(cytat, str. 40) Wiedza naukowa nie jest wiedzą udowodnioną, jest jedynie wiedza prawdopodobnie prawdziwą. Im więcej obserwacji, składających się na przesłanki wnioskowań indukcyjnych, oraz im większa różnorodnośc okoliczności, w których obserwacje te są dokonywane, tym większe prawdopodobieństwo, że uzyskane uogólnienia będą prawdziwe.
(cytat, str. 42 - 43) ... indukcji nie można uzasadniać za pomocą logiki i doświadczenia ... ... wiara w prawa i teorie jest tylko nawykiem psychicznym, którego nabywamy w wyniuku powtórzeń odpowiednich obserwacji
(cytat, str. 48) To co obserwator widzi, czyli doznania wzrokowe, które posiada, gdy patrzy na pewien przedmiot, w części zależy od jego minionego doświadczenia, wiedzy i oczekiwań.
(cytat, str. 69) Wymóg falsyfikowalności teorii ma tę atrakcyjną konsewencję, że teorie należy formułować w sposób jasny i precyzyjny. Jeżeli teoria sformułowana jest tak niejasno, że nie wiadomo o czym właściwie mówi, wówczas wszelkie wyniki obserwacji i eksperymentów można uznać za zgodne z tą teorię, dzięki czemu można bronić jej przed falsyfikacją.
(cytat, str. 108) Nadawanie znaczeń pojęciom przy użyciu definicji. Pojęcia można definiować wyłącznie przy użyciu innych pojęć, których znaczenia są dane. Jeżeli znaczenia tych drugich pojęć są znane dzięki definicjom, to - gdy znaczenia pewnych terminów nie są znane w jakiś innych sposób - wyniknie stąd regres w nieskończoność.
(cytat, str. 132) Nauka normalna jest z konieczności w znacznej mierze bezkrytyczna. Gdyby wszyscy uczeni byli cały czas krytyczni wobec wszystkich elementów struktury, w ramach której pracują, nie byliby w stanie wykonać żadnej rzetelnej pracy.
(cytat, str. 150) Jeżeli przekonanie ma być elemenetem wiedzy, musi istnieć sposób na uzasadnienie tego przekonania poprzez wykazanie, że jest ono prawdziwe lub prawdopodobnie prawdziwe, poprzez odwołanie do odpowiednich danych doświadczenia.
... wiedza jest prawdziwym przekonaniem, w odpowiedni sposób udokumentowanym, albo czymś podobnym.
(cytat, str. 156) Wiedza naukowa jest wynikiem złożonego wysiłku społecznego, powstaje jako produkt pracy wielu specjalistow w drodze ich szczególnej interakcji ze światem natury.
Słowa kluczowe:definicja, społeczeństwo, wiedza Komentarze i źródła pierwotne: za J.R. Ravetz, Scientific Knowledge and its Social Problems, Oxford University Press, Oxford 1971, s.81
(cytat, str. 172 - 173) ... Przekonanie że nauka, może i powinna rozwijaś się według jakichś trwałych i powszechnych reguł, jest w równej mierze nierealistyczne jak i zgubne. Jest nierealistyczne, ponieważ przyjmuje zbyt uproszczony pogląd na ludzkie zdolności i okoliczności powodujące ich rozwój lub mu sprzyjające. I jest zgubne, ponieważ próby narzucenia reguł powodują, żę nasze zawodowe kwalifikacje rosną kosztem naszego człowieczeństwa. ..
(cytat, str. 188) Opisy świata, zawierające byty obserwowalne, dotyczą świata rzeczywistego, ale opisy systemów, zawierających pojęcia teoretyczne, realnego świata nie dotyczą. Należy je przymować jako użyteczne fikcje, które ułatwiają obliczenia.