Encyklopedia Zarządzania :: Strategie rozwoju firmy
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 232) Małe firmy odgrywają niezwykle istotną rolę w gospodarce, dlatego też ich kreowanie i rozwój znajdują się w centrum uwagi polityki gospodarczej państwa.
(cytat, str. 236) W odniesieniu do strategii firmy portfolio oznacza zestaw(portfel) produktów(usług) o pewnych cechach, które firma realizuje w określonej proporcji lub realizować zamierza.
(cytat, str. 242) Macierz BCG stanowi istotną pomoc dla kierownictwa: służy ocenie istniejącej sytuacji oraz określeniu strategii rozwoju firmy.Podstawową zaletą BCG jest syntetyczne ujęcie głównych wpływów otoczenia oraz obrazowe przedstawienie sytuacji w zakresie przepływów gotówki i potrzeb inwestycyjnych.
(cytat, str. 244) Macierz atrakcyjności sektorów służy do określenia kierunków rozwoju firmy zdywersyfikowanej, tj. wytypowania jednostek strategicznych, które będą rozwijane intensywnie, selektywnie, oraz tych które będą redukowane.
(cytat, str. 262) Model portfolio oparty na cyklu rozwoju sektora jest wyrazem podejścia opartego na założeniu iż podstawową determinantą struktury sektora , a zatem i strategii, jest faza cyklu jego rozwoju. Faza cyklu rozwoju determinuje takie procesy, jak skala działalności, intensywność konkurencji , bariery wejścia, rentowność, stabilność udziałów w rynku, stabilność technologii.
(cytat, str. 269) Dywersyfikacja konglomeratowa jest jednym z głównych kierunków rozwoju współczesnych dużych przedsiębiorstw krajów wysoko rozwiniętych.Stanowi ona najwyższy stopień zróżnicowania przedsiębiorstwa i z tego powodu przynosi największe efekty w zakresie bezpieczeństwa firmy.Natomiast nie uzyskuje się w tym przypadku większych efektów z tytułu lepszego wykorzystania zasobów, gdyż ze względu na odmienne rodzaje działalności uzyskanie efektów synergii rynkowej czy technologicznej jest niemożliwe.
(cytat, str. 280) Na szerszą skalę proces dywersyfikacji rozpoczął się w latach 30. jako reakcja na masowe bankructwa w okresie Wielkiego Kryzysu.Okazało się, że firmy zdywersyfikowane odznaczały się znacznie większą zdolnością do przetrwania aniżeli wyspecjalizowane.
(cytat, str. 291) Szczególne znaczenie w stabilizacji zysków jest przypisywane dywersyfikacji geograficznej, która w przypadku niezależności warunków ekonomicznych oraz politycznych poszczególnych krajów, w których działa firma, jest bardzo skuteczna.
Słowa kluczowe:dywersyfikacja geograficzna Komentarze i źródła pierwotne: R.E.Caves:"Multinal Enterprise and Economic Analysis", Cambridge Univ.Press, Cambridge 1982.
(cytat, str. 296) Bardzo istotną przesłanką decyzji o dywersyfikacji jest istnienie w danej firmie nadmiaru zasobów: nadmiaru zasobów fizycznych (zdolności produkcyjnej), nadmiaru umiejętności (szczególnie bazy badawczo-rozwojowej oraz zarządzania), oraz - jak wspomniano - zasobów finansowych.
(cytat, str. 304) Wchłanianie przedsiębiorstwa słabszego przez firmę większą i silną zapewnia tej drugiej przede wszystkim możliwość taniego wzrostu.Firma będąca na skraju bankructwa może być wykupiona po niskiej cenie.Firma taka, mimo jej złej kondycji finansowej reprezentuje określoną wartość tak potencjału rzeczowego, jak i ludzkiego.Jest to pewna wykształcona i doświadczona organizacja, posiadająca określony udział w rynku, kontakty i renomę.W nowym, połączonym przedsiębiorstwie, pod nowym kierownictwem, po doinwestowaniu i modernizacji, walory te mogą być efektywnie wykorzystane.
(cytat, str. 312) Alianse strategiczne umożliwiają podział nakładów inwestycyjnych(w tym na badania), zmniejszają ryzyko przedsięwzięcia, zwiększają efektywność , prowadzą do powstania nowych umiejętności jako efekt synergiczny.
(cytat, str. 317) Globalizacja oznacza określoną koncepcję zarządzania firmą, a mianowicie zarządzanie w globalnym otoczeniu, tj. zorientowane na rynki światowe, konkurencję globalną oraz bazujące na globalnych czynnikach produkcji.
(cytat, str. 321) Strategia globalna wynika z założenia, że nie istnieją między krajami, w których operuje firma, istotne różnice co do gustów i preferencji odbiorców oraz warunków działania.Takie założenie oznacza produkcję wyrobów jednorodnych na wszystkie rynki oraz jednorodne działania marketingowe.
(cytat, str. 335) Problem strategiczny firmy związany z globalizacją sprowadza się przede wszystkim do odpowiedzi, na następujące pytania: 1.kiedy firma i z jakim produktem ma wchodzić na rynki międzynarodowe? 2.na jakie rynki wchodzić, z jaką intensywnością i jaką metodą?