Encyklopedia Zarządzania :: Koncepcja struktury organizacji procesowej
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 9 z 9)
(cytat, str. 17) W znakomitej większości opracowań literaturowych procesy przeciwstawia się funkcjom, poszukując jednocześnie modeli strukturalnych harmonijnie absorbująych te dwa przeciwstawne układy kreacji działań organizacji.
(cytat, str. 27) W ujęciu statycznym, organizacja to te jej elementy, które nie są uwarunkowane czasowym następstwem zdarzeń w ograniczonym przez czas procesie realizacyjnym. Obraz organizacji statycznej wskazuje na realizatorów działań i zależności hierarchiczne między nimi.
Organizacja dynamiczna to te elementy, które zdeterminowane są przez czas jako parametr wyznaczający sekwencje zdarzeń następujących po sobie operacji.
(cytat, str. 103) Radykalna, rewolucyjna wersja reorganizacji, zaproponowana przez M.Hammera jest skuteczna głownie na papierze. Ewolucyjne, wielostopniowe wdrożenia radykalnych pomysłów są najbardziej prawdopodobną przyszłością reorganizacji, ponieważ prowadzą, być możę, do mniej imponująych sukcesów, ale za to realnych
Słowa kluczowe:efektywność, problemy, reenginerring Komentarze i źródła pierwotne: za Gruchman G., Reorganizacja procesów biznesowych, Przeszłość, teraźniejszość i (pradopodobna) przyszłość, Informatyka nr. 3, 1997, s.22
(cytat, str. 104) 1. Proces jest łańcuchem sekwencyjnych czynności, które transformują mierzalne wejścia (materiały, informacje, ludzi, urządzenia, metody) w mierzalne wyjścia (produkty, usługi, informacje) - polega zatem na dodaniu do zasileń nowej wartości (dodanej), 2. Proces ma mierzalny cel - najogólniej jest nim tworzenie wartości uznanej i zweryfikowanej przez odbiorcę, zawartej w produkcie, usłudze, informacji lub innym możliwym do zdefiniowania efekcie końcowych, 3. Proces ma dostawcę i klienta, a zatem jego granice wyznaczane są przez jakiś zdefiniowany rodzaj transakcji zakupu zasileń i sprzedaży wytworu, 4. Proces może być powtarzany, co oznacza, że możliwe jest jego zapisanie w formie umożliwiającej odczytanie jego przebiegu przez realizatorów.
(cytat, str. 108) Shineo Shingo na przykładzie firmy Toyota podaje siedem gdup czynności nie dodających wartości, są to:
1. Nadprodukcja - produkuje się zbyt wiele i zbyt szybko, co w rezultacie wpływa na niewłaściwy przepływ inf
(cytat, str. 129) Najważniejsze czynniki wpływające na relacje klient- dostawca to: długość wzajemnych stosunków, rodzaj i znaczenie nabywanych zasobów, siły przetargowe dostawców i nabywców oraz efektywność organizacyjna nabywcy i dostawcy.
(cytat, str. 143 - 144) Na poziomie operqtywnym można wyróżnić mierniki: - zasileń - charakteryzyją inofmracje i potencjały wejściowe, przekształcane przez proces w jego zamierzone rezultaty (na przykład mirenikiem ilościowym rejestracji zamówień będzie liczba zamówień, miernikiem jakościowym liczba zamówień zweryfikowanych jako poprawne przed rozpoczęciem realizacji), - zasobów - przedstawiają informacje charatkteryzujące zużycie zasobów w trakcie wykonywania działań w ramach przebiegu procesu, obejmują one czas, energię i koszty ponoszone w trakcie przekształcania zasień w rezultaty, - rezultatów - to zasilenia powiększone o wartośc dodaną w trakcie realizacji procesu, uzyskaną dzięki transformacji zasobów w oczekiwany efekt; przykładem takiego miernika może być liczba zrealizowanych zamówień lub liczba zamówień odrzuconych podczas ich wykonywania, a także średni czas realizacji zamówienia.
(cytat, str. 197) ... implementacja procesów, czy zmiana przebiegu praccy w ogole, wymaga wprowadzenia porządku i przejrzystości na podstawie struktur, tak aby umożliwić kontrolę. "Struktura ma zawsze pierwszeństwo przed procesem. procesy należy zdyscyplinować poprzez ich strukturalizację, aby nie wymknęły się spod kontroli".
... struktura jest tylko środkiem pomocniczym i im swobodniej przebiega proces, tym praca jest bardziej kreatywna i innowacyjna. "Przestrzeganie reguł i struktur stwarza zleżności, zasłania wszystko co nowe i zabija wszelką elastyczność. Tylko że ta wolność nas odstrasza, ponieważ wspiera ona procesy o własnej dynamice, co grozi pogrążeniem w chaosie.
Rozwiązanie w konwencji złotego środka polega na jednoczesnym stosowaniu obu wizji, czyli: pozwolić procesom przebiegać swobodnie oraz stosować struktury jako pomoc w zachowaniu porządku.
(cytat, str. 252) kultura: - w każdej organizacij istnieje kultura organizacyjna, - każda organizacja ma kulturę organizacyjną niepowtarzalną, unikatową i w pewnych przejawach wyjątkową, - kultura kształtuje w organizacji zachowania jej członków, tożsamość wewnętrzną firmy i jej wizerunek zewnętrzny, - jest trudna do precyzyjnego zdefiniowania, - jest pojęćeim wielowymiarowym, przenikającym się na różnych poziomach, - jest względnie stała (mało dynamiczna). - aby ją zmieniać trzeba szczególnie dużo wysiłku, czasu i umiejętności.