Encyklopedia Zarządzania :: Decyzje optymalne w badaniach stosowanych
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) ... będziemy traktować naukę jako proces badania, tj. jako procedurę mającą na celu: 1 - znajdowanie odpowiedzi na pytania, 2 - rozwiązywanie problemów, 3 - opracowywanie bardziej skutecznych sposobów postępowania przy szukaniu odpowiedzi na pytania i rozwiązywaniu problemów.
(cytat, str. 16) ... posługując się nauką (w przeciwieństwie do zdrowego rozsądku) mamy więcej szan na uzyskanie poprawnych odpowiedzi na pytania i lepszych rozwiązań problemów. Nie znaczy to, że nauka umożliwia osiąganie lepszych wyników, lecz że uzyskanie tego rodzaju wyników jest bardziej prawdopodobne, gdy się do niej odwołujemy.
(cytat, str. 16) ...Dingle za najwybitniejsze osiągnięcie naukowe XIX wieku uważał teorie ewolucji. Teoria ta, zauważa on "... nie ma w ogóle do czynienia z pomiarem. Dotyczy zmian jakościowych i traktuje je jakościowo.
(cytat, str. 20) Wytworami dociekań naukowych są zatem: 1. zasoby informacji i wiedzy, umożliwiające nam większość możność sterowania środowiska, w którym żyjemy 2. zasób sposobów postępowania umożliwiający nam lepsze posługiwanie się tym zasobem informacji i wiedzy.
(cytat, str. 20 - 21) Narzędzie naukowe - fizyczny lub pojęciowy aparat (instrument) używany w badaniu naukowym
Technika naukowa - sposób osiągania naukowego celu, naukowy sposób działania. Techniki zatem to sposoby poslugiwania się narzędziami naukowyumi.
Metoda naukowa - zasada, wedle której dokonywany jest w nauce wybór odpowiednich technik, tj. kryterium oceny alternatywnych sposobów działania.
Metodologia - teoria, której przedmiotem są metody naukowe. Celem metodologii jest doskonalenie procedur i kryteriów stosowanych w badaniach naukowych.
(cytat, str. 22) Wzorzec metodologicznych w dużej mierze podobny jest do wzorca pomiarowego. Spełnia on funkcje:
1. Stanowi podstawę ustalania rozmiaru (stopnia) w jakim każde badanie jest sterowane, a zatem w jakim jest naukowe, umożliwiając w ten sposób realizację zamierzeń badawczych. Wzorzec w każdej chwili czasowej przedstawia coś, co jako najlepsze znamy w tej chwili a nie raz na zawze. Wzorce ulegają same ciągłej modyfikacji pod wpływem tego, czego się nauczyliśmy próbując je stosować.
2. Razem z odpowiednią teorią wzorzec daje podstawę dostosowania (skorygowania) wyników uzyskanych przy użyciu technik nie tak doskonałych, jak najlepsza spośród znanych, co pozwala zbliżyć się do wyników, które można by było uzyskać przy użyciu techniki najlepszej spośród znanych.
3. Wzorze ujawnia, jakiego rodzaju wiedza potrzebna jest w celu dostosowania do niego uzyskanych wyników.
(cytat, str. 39) .. w systemie dedukcyjnym występują: 1. zbiór niezdefiniowanych i zdefiniowanych pojęć, 2. zbiór założeń (aksjomatów i postulatów bądź reguł formowania i przekształcania zdań0 3. zbiór wydedukowanych twierdzeń, 4. poszczególne przypadki tych twierdzeń.
Założenia stanowią teorię, twierdzenia są prawami, a szczególne przypadki to opisy faktów.
(cytat, str. 44) Fazy badania: 1. formułowanie rpoblemu, 2. buidowa modelu 3. badanie modelu 4. wyprowadzanie rozwiązania na podstawie modelu 5. wypróbowanie i sprawdzenie rozwiązania 6. wprowadzenie rozwiązania w życie
(cytat, str. 46) Metodologię można traktować, jako szczególny rodzaj umiejętności rozwiązywania problemów, w której problemami do rozwiazania są problemy badawcze.
(cytat, str. 50) Złożonośc ich może być wynikiem następujących okoliczności: 1. decyzję ma podjąc nie jedna osoba, lecz zespół osóâ€, 2. decydenci podejmują decyzję, ale inni wprowadzają ją w życie, 3. decyzja może wywierać wpływ na innych, którzy moga reagować na nią w sposób wpływający na ich wydajność, 4. Problem może dotyczyć więcej niż jednego celu, a cele te mogą być sprzeczne 5. liczba możliwych sposobów działania może być bardzo duża, w zasadzie może ich być nieskończenie wiele.
(cytat, str. 55 - 56) Rodzaj poządanej miary wydajnośći, zależy od tego, czy z danym wynikiem związane są określone rozmiary nakładu oraz (lub) efektu. Są 4 różnie możliwości:
1. Efekty i nakłady ustalone (nie odgrywają roli). W tym przypadku miarą wydajności jest prawdopodobieństwo że wynik nastąpi,
2. Efekty ustalone a nakłady zmianne. Alternatywne sposoby działania są oceniane ze względnu na nakłady potrzebne do osiągnięcia określonego efektu
3. Efekty zmienne a nakłady ustalone. Sposoby działania są oceniane ze względu na rozmiary efektów, do których prowadzą.
4. Efekty i naklady zmienne. Miarę wydajnośći jest ich różnica lub stosunek. Sposób działania, który prowadzi do największej różnicy między efektem a nakładem, uważamy za najbardziej wydajny.
(cytat, str. 60) Nauka musi opracować zarówno warunki standardowe dla pomiaru wartości, jak i warunki standardowe dla ustalania, którego kryteriów wyboru dana osoba używa.
(cytat, str. 90) Prawda i fałśz informacji nie mają znaczenia niezależnego od sposobu, w jaki informacja jest użytkowana. "Zgodność z rzeczywistością" nie można użyć do pomiaru błędu, dopóki rzeczywistość nie jest znana w sposób umożliwiającyy teo rodzaju obliczenie.
(cytat, str. 95) Systemy składają się ze zbioru potrzeb lub życzeń i odpowiadających im poczynaµ, powiązanych strumieniem informacji, co umożliwia podejmowanie decyzji dotyczących działań, które mają na celu uzyskanie wyniku zaspokajającego dalsze potrzeby lub zyczenia.
(cytat, str. 151) Każdą ze zmiennych należało zdefiniować tak, aby ustalić, jakie obserwacje są wymagane do sprawdzania jej związku z problemem. Tego rodzaju definicje powinny określać, w jaki sposób należy stowrzyć miary (obserwacje ilościowe) tej zmiennej.
(cytat, str. 179) błedy w budowaniu modelu: 1. model może zawierać zmienne, które nie wchodza w grę, czyli nie mają wpływu na wynik. Ich właczenie do modelu zatem uzależnia przewidywany wynik od czynników, od których on w rzeczywistości nie należy 2. model może nie zawierać zmiennych, które wchodzą w grę, czyli mają wpływ na wynik 3. funkcja, która wiąże zmienne sterowne i niesterowne z wynikiem, może być niepoprawna 4. wartości liczbowe przypisane zmiennym mogą być nieścisłe.
(cytat, str. 181) Symbole w modelu symbolicznym przedstawiają zmienne, stałe oraz relacje zachodzące między nimi.
Model w swej postaci symbolicznej podaje jedynie strukturę problemu i objętych nim zjawisk. Model nabiera znaczenia, czyli treści, dopiero wtedy, kiedy symbole i rzeczy przez nie przedstawiane zostają zdefiniowane.
Zdefiniowanie zmiennych i stalych jest niezbędne do tego, aby można się nimi skutecznie posługiwać...
... brak definicji sprawia, że model i to, co się z niego wyprowadza, trudno jest zrozumieć, i zacierają się kryteria związków z danymi doświadczalnymi.