Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 14 z 14)
(cytat, str. 19) twierdzenie, o którym można tylko przypuszczać, że jest prawdziwe.
(cytat, str. 24) Teoretyk, który szuka prawdy, musi także szukać fałszu, ponieważ stwierdzenie, że jakieś zdanie jest fałszywe, znaczy, że jego negacja jest prawdziwa. Dlatego obalanie teorii jest zawsze przedmiotem teoretycznego zainteresowania.
Jeżeli teoretyk szuka prawdy, to wykrywanie miejsc, w których pewna teoria się załamuje, dając teoretycznie interesującą informację, stawia także ważny nowy problem dla nowej teorii.
(cytat, str. 45) ... pozytwywna wartość postawy dogmatyczne: ktoś musi bronić teorii przed krytyką, bo w przeciwnym wypadku teoria może ulec zbyt łatwo i nie zdąży przyczynić się do rozwoju nauki.
(cytat, str. 94) Wszelka wiedza zdobyta, wszelkie procesy uczenia się, polegają na modyfikacji (a także na odrzucaniu) pewnych form wiedzy lub dyspozycji, które istniały poprzednio. W ostatniej instancji polega ona na modyfikacji dyspozycji wrodzonych.
Wszelki wzrost wiedzy polega nadoskonaleniu istniejącej wiedzy, którą zmieniamy w nadziei zbliżenia się ku prawdzie.
(cytat, str. 104) Obiektywna pewność poza poprawnymi prostymi dowodami - po prostu nie istnieje.
Pewnosć ... jest zawsze tylko cieniem doświadczania, cieniem siły przekonania, zależnymi nie tylko od informacji, ale od wielu różnych innych rzeczy, jak powaga sytuacji problemowej, w której działamy (a czasem także po prostu od naszych "nerwów")
(cytat, str. 141 - 142) ... istnieje wiedza lub myśl w sensie subiektywnym, składająca się ze stanów umysłu lub świadomości lub z dyspozycji do działania czy reakcji, oraz
istnieje ponadto wiedza lub myśle w sensie obiektywnym, składająca się z problemów, teorii i argumentów jako takich. Wiedza w tym obiektywnym sensie jest całkowicie niezależna od czyjejkolwiek wiedzy. Jest ona także niezależna od czyjejkolwiek wiary, dyspozycji do stwierdzania, uznawania lub działania. Wiedza w sensie obiektywnym jest wiedzą bez istoty poznającej: jest to wiedza bez podmiotu poznającego.
(cytat, str. 172) Nie istnieją żadne autorytatywne źródła wiedzy, żadne "źródło" bowiem nie jest niezawodne. Wszystko jest mile widziane jako źródło inspiracji, także "intuicja", zwłaszcza gdy nasuwa nam nowe problemy. Ale nic nie jest niezawodnym czy bezpiecznym źródłe, ,wszyscy jesteśmy omylni.
(cytat, str. 190 - 191) Istnieją trzy znaczenia czasownika "uczyć się", które umykały dotąd teoretykom procesów kształcenia. Są to; "odkrywać", "naśladować" i "nabywać nawyków". Wszystkie te trzy znaczenia są formami procesu odkrywania i wszystkie trzy polegają nametodzie prób i błedów, która zwawiera element przypadku.
(cytat, str. 231) ... celem nauki jest poszukiwanie dobrych wyjaśnień dla wszystkiego, co według nas potrzebuje wyjaśnienia. Przez wyjaśnienie (czy wyjasnienie przyczynowe) rozumiem zbiór zdań, z ktroych jedno opisuje stan rzeczy wymagający wyjaśnienia (eksplikandum), natomiast inne zdania, zdania wyjaśniająće, składają się na "wyjaśnienie" w węższym sensie tego słowa (eksplikans dla tego eksplikandum).
(cytat, str. 313) Na każdym etapie swoich badań zachowuj jasną świadomość swojego problemu i obserwuj sposób, w jaki zmienia się on i konkretyzuje. Miej w miarę możności jasność co do różnych teorii, którymi się posługujesz, i bierz pod uwagę, że wszyscy nieświadomie posługujemy się teoriami lub bierzemy je za oczywiste, chociaż większośc z nich z całą pewnościąjest fałszywa. Bezustannie staraj się formułować teorie, które wyznajesz i krytykuj je. Próbuj formułować terorie alternatywne .. .nawet wobec tych, które uważasz za nie do odrzucenia, albowiem tylko w ten sposób zrozumiesz teorie, które sam wyznajesz.
Ilekroć dana teoria wydaja ci się jedyną możliwą, bierz to za znak, że nie zrozumiałeś ani teorii, ani problemu, który miała rozwiązywać.
(cytat, str. 406) Obserwacja zawsze zakłada istnienie pewnego systemu oczekiwań. Oczekiwania te można sformułować w formie pytań. Obserwacja jest narzędziem potwierdzania lub korygowania odpowiedzi na tak sformułowane pytania.