Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 8 z 8)
(cytat, str. 35) ... każde działanie niemal zawsze daje się usprawnić, tzn. wykonać pod jakimś względenm lepiej i to tym lepiej, im bardziej jest złożone. To znaczy, że do pojedynczych czynów prostych trudno się dobrać, ponieważ mają niewiele elementów, które by się dało pod jakimś względem poprawić; łatwiej natomiast skrytykować długi splot czynów, zauważyć na przykład, że wiele działań było zbędnych.
(cytat, str. 51) 1. Oceny są zazwyczaj wyrażane przez różne wypowiedzi słowne, czasami też przez mimikę lub gesty 2. Oceny niestopniowalne są pozytywne lub negatywne, w przypadku stopniowalnośći dochodzi ocena obojętna. 3. Oceny względne są zrelatywizowane do celu.
(cytat, str. 55 - 56) 1, Cel ma indywiduum, a tym indywiduum najczęściej jest człowiek 2. Właściwie to nie ma celu, a jest człowiek, który sobie wyobraża, tworzy w umyśle wizję tego, co będzie w przyszłości, co on sam zrobi albo wespół z innymi. 3. Cel to zdarzenie, którego sprawcą będzie człowiek, jeżeli zrobi to co ma zrobić. 4. Czy to był cel czy tylko zamiar, dowiadujemy się ex post. cel wtedy staje się wynikiem, działanie w którym cel przekształca się w wynik nazywamy skutecznym. 5. Jeżeli jakiś zespół ma cel, to nlaeży rozumieć to dystrybutywnie - każdy z członków zespołu ma taki sam cel, lub bardzo podobny.
(cytat, str. 114) Człowiek jest materialnym nośnikiem i przetwornikiem (hardware) "nagrywanych" oraz "kasowanych" w czasie całego życia informacji (software)
(cytat, str. 178) Możliwe warianty zmian: 1. Jednoczesny wzrost wyników i kosztów, przy czym efekty zwiększają się bardziej niż koszty 2. Jednocześnie zmniejszają się rezultaty i koszty, przy czym koszty zmniejszają się bardziej niż wyniki 3. Efekty rosną przy jednoczesnym ubywaniu kosztów, które zmniejszają się w takim samym stopniu jak rosną wyniki 4. Efekty rosną przy jednoczesnym zmniejszaniu się kosztów, ale malejących w większym stopniu, niż wzrastają wyniki. 5. Efekty rosną przy jednoczesnym zmniejszaniu się kosztów, przy czym owo zmniejszenie się jest mniejsze od przyrostu kosztów.
(cytat, str. 179) Korzystność oblicza się odejmując od wyników użytecznych (efektów użytecznych) korzty, podczas gdy przy ekonomicznośći efekty dzielimi przez koszty.
(cytat, str. 217) T.Kotarbiński stoi na stanowisku zwiększonych wymagań w stosunku do człowieka, a co za tym idzie i surowszych ocen, ponieważ wtedy dopiero ktoś zrobi akurat tyle, ile wykonać może. Przecież jeżeli komuś powiemy, że wystarczy zrobić tyle a tyle, a to jest o wiele poniżej jego możliwości - będzie się czył nie wykorzystany.
(cytat, str. 258) Prakseologowie troszczyli się zawsze o to, by operować pojęciami ściśłymi, wypracowywać terminologię, ogólnie - przywiązywali dużą wagę do języka. Tymczasem coraz częściej podnoszą się głosy ze strony naukowców, że nie trzeba zbytnio martwić się o ścisłość sformułowań, o adekwatność definicji, poniewż następuje tzw. autonomizacja celu pomocniczego - "pojęciówka", tj. rozważania i spory nad terminami i pojęciami, które mają przecież służyć rozważaniom merytorycznym, stają się celem samym w sobie.