Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13 - 14) Metodologia to tyle, co nauka o metodach badania stosowanych w jakiejś nauce czy naukach.
"badanie" to ten fragment ogółu czynności naukowych, ten odcinek procesu poznawczego, który polega na zbieraniu i analizie danych w toku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z rzeczywistością badaną i który zmierza do uzyskania odpowiedzi na sformułowane uprzednio pytanie czy do rostrzygnięcia prawdziwości sformułowanej hipotezy.
W szerszym rozumieniu metodologia to nauka o poprawnych sposobach postępowania w toku całego procesu badawczego.
(cytat, str. 19) Metoda to tyle, co określony, powtarzalny i wyuczalny sposób - schemat lub wzór - postępowania, świadomie skierowanego na realizację pewnego celu poprzez dobór środków odpowiednich do tego celu.
(cytat, str. 35) ...poszczególne hipotezy mogą też różnić się swoim stopniem asercji, czyli stopniem początkowego, poprzedzającego badania przekonania badacza, iż prawdziwe jest zdanie twierdzące określone mianem hipotezy. Niekiedy ów moment asercji jest na tyle silny, że badacz podejmuje badania w tym celu, aby udowodnić, iż prawdą jest to, co głosi jego hipoteza.
(cytat, str. 49) Im lepsza metoda pomiaru, tym pomiar bardziej dokładny, ale przekonanie, iż udało się nam kierykolwiek określić dokładną, absolutnie zgodną z rzeczywistością, wartość dane zmiennej ilościowej, musi być z góry odrzucone. ... względy praktyczne składniają nas nierzadko do zastępowania metod bardziej dokładnych, ale trudniejszych czy bardziej kosztownych, metodami mniej dokładnymi, ale jeszcze będącymi do zaaprobowania z punktu widzenia problematyki i celu badań.
(cytat, str. 51) Dobór właściwego wskaźnika zakłada posiadanie określonej wiedzy o rzeczywistości badanej, znajomość pewnych zależności, którym ona podlega.
(cytat, str. 61) ... dobór zmiennych jest niejako "operacjonalizacją" naszej problematyki, stanowi przekład jej pojęć na język zjawisk empirycznych, obserwowalnych czy mierzalnych.
(cytat, str. 62) ... dopóki nie uprzytomnimy sobie znaczenia toerminów, dopóki nie uptrzytomnimy sobie treści pojęć odpowiadających terminom figurującym w pytaniach i hipotezach naszej problematyki, tak długo nie wiemy na prawdę, co chcemy badać.
(cytat, str. 64) Język danej dyscypliny naukowej okresla - wśród wielu możliwych - te sposoby rozpatrywania interesujących ją przedmiotów i zjawisk, które są w niej stosowane, a obszar zjawisk wydzielonych przez określony zbiór aspektów (zmiennych) poddaje wewnętrznej strukturalizacji i podziałowi według wyróżnionych wartości tych zmiennych.
(cytat, str. 132) Definicja to pewna wypowiedź określająca, jakie jest znaczenie terminu. Termin definiowany nazywamy definiendum, zwrot określający znaczenie tego terminu definiensem.
(cytat, str. 157) .. skale to: szeroko pojęte narzędzia do mierzenia odpowiednich zmiennych, tj. można o nich mówić jako o ilościowych lub jakościowych wskaźnikach ilościowych lub jakościowych zmiennych.
(cytat, str. 163) Pojęciem typu obejmujemy wówwczas klasę zdarzeń czy procesów przebiegających wedle pewnego opisanego mechanizmu w sposób niezakłócony, wolny od działania wpływów ubocznych, wedle jednolitej, teoretycznie określonej zasady.
(cytat, str. 165) Wskażnik zdarzenia (własności) Z to takie zdarzenie (własność) W, żę stwierdzenie jego (jej) istnienia, pojawienia się lub stopnia intensywnośći bądź faktycznie jest wykorzystane jako przesłanka, bądź zasadnie nadaje się na przesłankę wnioskowania, iż w określonych przypadkach z pewnoscią, z określonym prawdopodobieństwem lub przynajmniej z prawdopodobieństwem wyższym niż przeciętne wystąpiło zdarzenie (własnosć) Z.
(cytat, str. 174) 1. Rzeczywiste cechy i stany przedmiotu, wypowiedzi lub zachowania -> -> relacja poznawcza - > 2. Wiedza i przekonania mówiącego o przedmiocie wypowiedzi -> -> relacja ekspresyjna -> 3. Oryginalna treść wypowiedzi -> -> relacja komunikacyjna -> 4. Treść wypowiedzi odebrana i zrozumiana przez badacza
(cytat, str. 192) PRzydatność lub doniosłość teoretyczna pojęcia to, najogólniej rzecz biorąc, jego przydatność do formułowania praw ogólnych. Im większą liczbę praw potrafimy sformuować o desygnatach danego pojecia, bądź inaczej: w im większą liczbę praw dane pojęcie jest uwikłane pośrednio lub bezpośrednio, tym większa jest jego teoretyczna doniosłość.
(cytat, str. 278) Proces poznania, i to zarówno poznania naukowego, jak i poznania w toku naszych codziennych kontaktów z otaczającym nas światem, jest procesem czynnym, polegającym na selekcji i organizacji zjawisk obserwowanych i ich interpretacji.
(cytat, str. 284) W widzenie zjawisk o najbardziej nawet obserwacyjnym charakterze interweniuje cała nasza wiedza o przedmiocie i doświadczenie w jego obserwowaniu.
(cytat, str. 318) eksperyment - jest to powtarzalny zabieg polegający na planowej zmianie przez badacza jednych czynników w badanej sytuacji, przy równoczesnej kontroli innych czynników, podjęty w celu uzyskania w drodze obserwacji odpowiedzi na pytanie o skutki tej zmiany.
(cytat, str. 369) Przykładem postdykcji jest każda - mniej lub bardziej hipotetyczna - rekonstrukcja przeszłości na podstawie skutków, jakie po niej zostały. Przykładem postdykcji jest też ten typo wnioskowania wskaźnikowego, gdzie indicatum jest przyczyną, zaś wskaźnik - jeko skutkiem. Warunkiem poprawnej postdykcji jest przede wszystkim możliwośc wyelimiowania innych potencjalnych przyczyn zjawiska będącego przesłanką wnioskowania.
(cytat, str. 407) Systematyzacja przedmiotowa .... jako inwentarz twierdzeń: a) zbiór twierdzeń określających różne przyczyny tanego zjawiska (inwentarz czynników), b) zbiór twierdzeń określających różne skutki, następstwa danego zjawiska (inwentarz funkcji), c) zbiór twierdzeń opisujących różne wsłasnośći danego zjawiska (inwentarz własności)
(cytat, str. 444) Modelem pewnego zjawiska (przedmiotu, klasy zjawisk lub przemiotów) ze względu na pewną rozważaną własność czy zbiór własnosci teo zjawiska jest więc jego opis w terminach pewnych elementów składowych i związków między nimi lub układu sprzężeń i zależności między włąsnościamie tego przedmiotu, spełniający wymóg adekwatnego wyjaśnienia badanej własności czy ich zespołu.