Encyklopedia Zarządzania :: J��zyk i poznanie. Tom II.
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 5 z 5)
(cytat, str. 13) Dla scharakteryzowania jakiegoś języka potrzeba i wystarcza: 1) podać jego słownik, 2) podać reguły formowania zdań z pojedynczych wyrazów (reguły składni), 3) wymienić jego aksjomaty, 4) podać reguły okreslające, kiedy z jednego zdania drugie bezpośrednio wynika.
(cytat, str. 35) Modyfikacje aparatu pojęciowego życia potocznego są konieczne ze względu na liczne wadliwości, jakie aparat ten wykazuje. Do wadliwości tych należy m.in. nieostrość pojęć i terminów z nimi związanych. Nieostrość ta polega na niedokładnym ustaleniu zakresu danego pojęcia czy też terminu, wskutek czego o pewnych przedmiotach niemożliwe jest rozstrzygnąć, czy pod ten zakres podpadają, czy też nie.
(cytat, str. 232) W praktyce życiowej stawia się przed definicjami realnymi zazwyczaj cel diagnostyczny, mają one w praktyce ułatwiać rozpoznawanie przedmiotów definiowanych. Ponieważ rozpoznawanie to jest zależne od środków badawczych jakimi dysponujemy, należy brać je pod uwagę przy budowaniu definicji i stosować w niej taką charakterystykę, która stojącymi do dyspozycji środkami daje się uchwycić.
(cytat, str. 235) Definicja nominalna wyrazu W na gruncie słownika S, jest to wypowiedź, która pozwala każde zdanie zbudowane z wyrazów słownika S i z wyrazu W przetłumaczyć na zdanie zbudowane z samych wyrazów słownika S.
(cytat, str. 243) Posługwanie się wyrażeniami o chwiejnym znaczeniu (wieloznacznymi) prowadzi często do sporów słownych, w których uczestnicy sporu wygłaszają twierdzenia na pozór ze sobą niezgodne, w istocie jednak nie przeczą sobie wzajemnie, gdyż obaj rozumieją inaczej słowa, w których swoje stanowisko formułują.