Encyklopedia Zarządzania :: Teoria i praktyka zarz��dzania rozwojem organizacji
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 12 z 12)
(cytat, str. 16) (Mikołajczyk) Obudowana wieloma metodami i technikami metodologia tworzy w zarżadzaniu metodologię wiedzy w zarządzaniu. Wynika ona z ogólnie akceptowanego pojęcia metodologii ogólne nauk, którą definiuje się "jako naukę o strukturze logicznej wiedzy i metodach stosowanych w nauce, czyli o sposobach dochodzenia do twierdzeń oraz sposobach ich wyprowadzania... Metodologia w węższym znaczeniu to wiedza o metodach stosowanych w nauce".
(cytat, str. 17) (Mikołajczyk) Metodologia nauk o zarządzaniu służy wyprowacowaniu systematycznych i efektywnych procedur poznawania i doskonalenia organizacji i zarządzania. Podstawowe kwestie metodologiczne odnoszą się do zarówno do aspektów epistemologicznych jako i praktycznych.
(cytat, str. 24) (Mikołajczyk) Ingarden napisał: "ponoszenie odpowiedzialnośći jest stanem faktyczyn, który się poniekąd automatycznie nakłada na tego, kto spelnia czyn określonego rodzaju. Stajemy się odpowiedzialni za czyn, skorośmy się go podjęli i dokonali, ale i nadal pozostajemy za niego odpowiedzialni, czy tego chcemy czy nie. Ponoszenie odpowiedzialności jest stanem faktycznym pasywnie znoszonym przez sprawcę.
odpowiedzialność to zaakceptowana gotowośc sprawcy czynu do przyjęcia na siebie skutków jego powstania.
(cytat, str. 29) (Krupski) .. równowaga to stan układu, w którym nie zachodzą żadne zmiany ani w strukturze układu, ani w warunkach określających ten stan. Równowaga jest przejawem ujemnego sprzężenia zwrotnego (lub wielu takich sprzężeń) pomiędzy podukładami, z których składa się układ.
(cytat, str. 55) (Lorek) Do zasad zrównoważonego rozwoju należą: - powściągliwość, - prawo jakości ponad ilość - cele człowiego zharmonizowane z możliwościami rozwoju przyrody - efektywne wykorzystywanie nieodnawialnych zasobów przyrody - ochrona środowiska włączona do ogólnych celów i szczegółowych decyzji polityki państwa - procesy decyzyjne z udziałem społecznym - konieczność uwzględniania w rozwoju gospodarczym wymagań i możliwości środowiska przyrodniczego - stworzenie jednakowych szan życia i rozwoju wszystkich ludzi.
(cytat, str. 71) (Wodecka Hyjek, Kafel) Sektor publiczny tworzą wszelkie podmioty gospodarki narodowej działające na zasadach określonych w prawie budżetowym, oraz podmioty, których podstawowym źródłe finansowania są dotacje z budżetu państwa.
(cytat, str. 178) (Czekaj) System oceny poziomów realizacji funkcji, kryteria: - typ zadań - struktura zadań - użytkownik rezultatów zadań - intensywność realizacji zadań - wyposażenie techniczne - informatyzacja zadań - forma opracowywanych dokumentów - typ nnoścnika - zakres bezpośrednich uzgodnień - intensywność uzgodnień
(cytat, str. 188) (Roszek) Elementy procesu biznesowego - dane wejściowe - dane wyjściowe - zdarzenia - podproces - proces lub element procesu, stanowiący funkcjonalną całość wewnątrz innego precesu, a składających się z takich samych elementów strukturalnych jak cały proces. Podprocesy są wykorzystywane do uszczegóławiania czynności procesu głównego - działanie - naniższy niepodzielny element wykonawczy procesu - zasób - czynniki sterujące - atrybuty, które sterują i kontrolują przebieg procesu: porównanie wyników rzeczywistych z planowanymi, ocena wyników, wskazanie obszarów doskonalenia.
(cytat, str. 341) (Jarczyński) Elastyczność zatrudnienia oznacza zdolność dostosowania wielkości i struktury zatrudnienia do zmieniajacych się warunków, sytuacji i potrzeb firmy. Osiągana jest ona głównie przez zmianę stałego stusunku pracy na tymczasowy, co wpływa na racjonalizację kosztów.
Telepracą określa się każdy rodzaj pracy umysłowej wykonywany przez pracownika określonego przedsiębiorstwa poza tradycyjnym miejscem pracy, a nasstępnie transformację cząstkowych efektów pracy za pomocą tehnologii informatycznej.
(cytat, str. 398) (Tołoczko) Wiedza jest zasobem o charakterze nieliniowym, gdyż jej olbrzymia ilośc może okazać się dla danej jednostki bezużyteczna, a z drugiej strony jej niewielka ilość, w niektórych sytuacjach, może mieć bardzo duże znaczenie. Ta sama ilośc wiedzy wykorzystywana równolegle w dwóch róznych przedsiębiorstwach może przynieść inne skutki.
(cytat, str. 417) (Bentkowski) Koncepcja "wspólnoty działań" Community of practice odnosi się do procesu grupowego uczenia się ludzi, zainteresowanych rozwiązaniem okreśłonego problemu i w tym celu współpracujących ze soba przez dłuższy czas w formie wymiany pomysłów, szukania rozwiąząń i tworzenia nowej wiedzy. Opiera się na opracowanej w 1991 r. przez Lavea i WEgnera teorii sytuacyjnego uczenia się, która można ogólnie rzecz biorąc zdefiniować jako uczenie poprzez praktyczne działanie (terminowanie) w układzie mistrz-uczeń.
(cytat, str. 419) (Bentkowski) ... wspólnota działań to grupa pracowników, wspólpracujących ze sobą przez pewien czas. Nie jest to zespół ani organizacja zadaniowa. Niekoniecznie musi to być grupa wyznaczona do prowadzenia wyznaczonych działń bliżej określona grupa. Tworza ją luczie wykonujący "rzeczywistą" pracę. To co ich łączy, to wspólnota celów, oraz potrzeba wiedzy, co wiedzą inni.