Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 9) "Internacjonalizacja i globalizacja stają się signum temporis współczesnego świata, świata coraz bardziej otwartego, ale i bardziej złożonego, świata opisywanego na płaszczyźnie ekonomii otwartej, zarządzania i marketingu międzynarodowego."
(cytat, str. 9) "Podstawową płaszczyzną obecności przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej jest płaszczyzna marketingu międzynarodowego.Rozumiemy go jako zbiór zasad i narzędzi podejmowania działalności na rynkach międzynarodowych,kultury i doświadczenia historyczne, zróżnicowany poziom rozwoju społeczno-gospodarczego, różne systemy prawa i warunki prowadzenia biznesu na rynkach poszczególnych krajów i ugrupowań integracyjnych."
(cytat, str. 10) "Narzędzia realizacji strategii marketingowej na rynkach międzynarodowych zarówno w fazie wejścia przedsiębiorstwa na rynek zagraniczny, jak i w procesie jego obsługi tworzą klasyczną kompozycję marketingu-mix, ujętą przez E.J. McCarthy'ego w postaci 4P: produktu(rozdział 6), cen(rozdział 7),dystrybucji(rozdział 8) i promocji/komunikacji marketingowej(rozdział 9)"
(cytat, str. 13) "We współczesnej gospodarce internacjonalizacja staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i znaczącym.Różnorodne formy międzynarodowej współpracy gospodarczej państw i przedsiębiorstw, w tym zwłaszcza korporacji transnarodowych, stanowią swoisty signum temporis gospodarki współczesnego świata, który staje się coraz bardziej globalnym rynkiem(T.Levitt) lub globalną wioską(M.McLuhan)"
(cytat, str. 13) "Przyczyny tego stanu rzeczy należy upatrywać w tendencjach liberalizacji i deregulacji gospodarek krajowych, stanowiących przejaw otwierania się na świat oraz włączania ich w rynek międzynarodowy i globalny, w postępujących procesach integracyjnych w skali światowej i powstaniu wielkich ponadnarodowych ugrupowań, jak Unia Europejska, NAFTA, ASEAN, MERCOSUR,APEC i inne, rozległej aktywności państwa określanych mianem "tygrysów azjatyckich""
(cytat, str. 13 - 14) Natura internacjonalizacji (...) Na płaszczyźnie przedsiębiorstwa internacjonalizacja jest przesłanką genezy i rozwoju marketingu międzynarodowego, a więc sztuki i umiejętności - filozofii aktywnego działania firmy w coraz bardziej złożonym, wielowymiarowym otoczeniu rynku międzynarodowego i globalnego. Konsekwencją procesów internacjonalizacji i decyzji przedsiębiorstw o umiędzynarodowieniu swojej działalności są bowiem określone rozstrzygnięcia dotyczące strategii wejścia i form obecności na rynkach zagranicznych. Decyzje w tym zakresie stanowią podstawowe wyróżniki marketingu przedsiębiorstwa, którego orientacja jest skierowana na zagranicę, różnorodne formy współpracy i rywalizacji w wymiarach międzynarodowym i globalnym. (...) Internacjonalizacja na płaszczyźnie państwa wyraża otwarcie systemu jego gospodarki na świat, na wymianę międzynarodową, wzrost powiązań ekonomicznych poszczególnych krajów i szersze niż dotychczas włączenie ich w międzynarodowy podział pracy.
(cytat, str. 13) "Istota internacjonalizacji jako zjawiska czy procesu umiędzynarodowienia jest wyjaśniania na dwóch płaszczyznach: państwa i przedsiębiorstwa."
(cytat, str. 14) "Równocześnie internacjonalizacja stanowi także jeden z zasadniczych obszarów rozważań mikroekonomicznych - teorii przedsiębiorstwa, strategii rozwoju, zarządzania i marketingu. Właśnie na tej płaszczyźnie, mikroekonomii, pojęcie internacjonalizacji wypełnia się określoną, konkretną treścią o podwójnym charakterze."
(cytat, str. 14) "Internacjonalizacja nie stanowi jednak biernej "formy działalności", lecz jest określonym, złożonym zjawiskiem, procesem i dążeniem do umiędzynarodowienia pola rynkowych interesów przedsiębiorstwa."
(cytat, str. 15) "u źródeł internacjonalizacji leżą określone przesłanki o charakterze politycznym, społecznym, ekonomicznym, a także technicznym i technologicznym. Spośród nich najważniejsze, niejako "wyjściowe", znaczenie mają uwarunkowania polityczne i prawne"
(cytat, str. 16 - 17) Przesłanki internacjonalizacji działalności przedsiębiorstw (...) Wśród przesłanek ekonomicznych podstawowe znaczenie dla internacjonalizacji mają: osiągnięty poziom rozwoju gospodarki światowej jako całości i poszczególnych państw, postęp techniczny, zakres i głębokość zmian strukturalnych w gospodarce światowej, kształt i formy międzynarodowego podziału pracy, nieustanny rozwój nauki, techniki i technologii, rewolucyjne przeobrażenia w sektorach technologii informacyjnych i informatycznych (gromadzenie, przechowywanie i transmisja informacji przy użyciu Internetu), a także dążenia rozwojowe przedsiębiorstw oparte na koncentracji kapitału, powiększaniu rozmiarów i pomnażaniu swej wartości rynkowej.
(parafraza, str. 18) 1)rozwój i szybkie upowszechnienie nowych technologii informatycznych. 2)powstanie światowego rynku finansowego oraz dynamiczny wzrost zagranicznych inwestycji bezpośrednich 3)zmiany w systemach politycznych i ekonomicznych w wielu krajach współczesnego świata(prywatyzacja, liberalizacja, deregulacja), wyrażające się w otwieraniu ich gospodarek na świat i znoszeniu ograniczeń w swobodnej alokacji czynników produkcji 4)przeobrażenia mechanizmu i charakteru konkurencji między korporacjami transnarodowymi i wielonarodowymi.
(cytat, str. 18) "Globalizacja w najszerszym ujęciu oznacza bowiem proces intensyfikacji politycznych, kulturalnych i ekonomicznych relacji na płaszczyźnie międzynarodowej. Jest zjawiskiem rosnących związków i współzależności między państwami, blokami(grupami) państw, ich gospodarek i przedsiębiorstw. Na płaszczyźnie ekonomii i zarządzania globalizacja stanowi złożony, dynamiczny proces intensyfikacji produkcji i wymiany handlowej towarów, usług i kapitału w skali międzynarodowej."
(parafraza, str. 19) Obejmuje bowiem większość lub nawet wszystkie obszary aktywności społecznej, kulturowej, politycznej i ekonomicznej wykraczające poza obszar danego państwa, jego społeczeństwa i gospodarki.Procesy globalizacji dotyczą rynków i strategii funkcjonowania przedsiębiorstw, finansów, technologii, badań i rozwoju oraz wiedzy, stylów życia, modelów konsumpcji i dostępu do kultury, stylu zarządzania oraz regulacji prawnych.
(cytat, str. 19) Globalizacja - jako zasadniczy megatrend rozwoju współczesnego świata - jest zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym. Obejmuje bowiem większość lub nawet wszystkie obszary aktywności społecznej, kulturowej, politycznej i ekonomicznej wykraczające poza obszar danego państwa, jego społeczeństwa i gospodarki. Procesy globalizacji dotyczą rynków i strategii funkcjonowania przedsiębiorstw, finansów, technologii, badań i rozwoju oraz wiedzy, stylów życia, modeli konsumpcji i dostępu do kultury, stylu rządzenia oraz regulacji prawnych. Podmiotem procesów internacjonalizacji i globalizacji jest określony typ przedsiębiorstwa - korporacja transnarodowa (przedsiębiorstwo międzynarodowe, wielonarodowe, globalne). Należy je postrzegać w podwójnym wymiarze, po pierwsze - jako przesłankę procesów internacjonalizacji i globalizacji, a po drugie - w charakterze ich konsekwencji.
(parafraza, str. 19) Oczywiście globalizacja nie oznacza, że świat staje się bardziej politycznie zjednoczony, ekonomicznie współzależny u kulturowo jednorodny. Globalizacja jest bardzo nierówna w swym rozprzestrzenianiu się i bardzo zróżnicowana w swoich konsekwencjach.
(cytat, str. 20) "Modele makroekonomiczne rozpatrują procesy internacjonalizacji i międzynarodowy podział pracy na płaszczyźnie makro - państwa i gospodarki."
(cytat, str. 20) Internacjonalizacja jako proces, zjawisko czy typ zachowań rynkowych przedsiębiorstw ma określoną podbudowę teoretyczną, formułowaną na gruncie makro- i mikroekonomii. Spotykane w literaturze teorie internacjonalizacji starają się opisac i wyjaśnic jej genezę i dynamikę oraz pogrupowac i sklasyfikowac różnorodne motywy ekspansji zagranicznej firm. Można je ując w trzy podstawowe grupy: 1) teorie makroekonomiczne 2) teorie mikroekonomiczne 3) teorie eklektyczne
(cytat, str. 21) "Modele mikroekonomiczne wyjaśniają naturę internacjonalizacji poprzez analizę form i uwarunkowań aktywności międzynarodowej głównego podmiotu w gospodarce - przedsiębiorstwa z jego zróżnicowaną wiązką celów, zasobami, strategiami rozwoju i strukturą rynkową , w ramach którego funkcjonuje lub na który zamierza wejść."