Encyklopedia Zarządzania :: Dostosowanie sfery badawczo-rozwojowej w Polsce do funkcjonowania w Europejskiej Przestrzeni Badawczej
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Jednostki badawczo-rozwojowe (w skrócie JBR) - są to państwowe jednostki organizacyjne wyodrębnione pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym.
(cytat, str. 13) W ujęciu formalno-prawnym jednostki badawczo-rozwojowe funkcjonują w sferze działalności badawczo-rozwojowej (B+R). Sfera B+R to - wg Głównego Urzędu Statystycznego - ogół instytucji i osób zajmujących się pracami twórczymi, podejmowanymi dla zwiększenia zasobu wiedzy, jak również dla znalezienia nowych zastosowań dla tej wiedzy.
(cytat, str. 14) Jednostki rozwojowe są to z kolei w nomenklaturze GUS te podmioty gospodarcze, które prowadzą prace badawczo-rozwojowe obok innej działalności podstawowej. W przeważającej części są to przedsiębiorstwa przemysłowe posiadające własne zaplecze badawczo-rozwojowe.
(cytat, str. 16) Badania podstawowe - są to prace teoretyczne i eksperymentalne, podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia lub poszerzenia nowej wiedzy na temat przyczyn zjawisk i faktów, nie ukierunkowane w zasadzie na uzyskanie konkretnych zastosowań praktycznych.
(cytat, str. 16) Prace rozwojowe - są to prace polegające na praktycznym zastosowaniu istniejącej już wiedzy do opracowania nowych lub istotnego ulepszenia istniejących już wyrobów, procesów lub usług, łącznie z przygotowaniem prototypów oraz instalacji pilotowych.
(cytat, str. 16) Działalność badawczo-rozwojowa (B+R) obejmuje systematycznie prowadzone prace twórcze podjęte dla zwiększenia zasobów wiedzy, w tym wiedzy o człowieku, kulturze i społeczeństwie, jak również dla znalezienia nowych zastosowań dla tej wiedzy.
(cytat, str. 17) Według definicji podręcznika Oslo Manual "innowacje technologiczne lub techniczne (TPP innovations) obejmują nowe produkty i procesy wytwórcze oraz znaczące zmiany technologiczne w sferze produktów i procesów.
(cytat, str. 19) wysoka technika - high technology pojmowana jest jako dziedziny i wyroby odznaczające się wysoką intensywnością B+R (naukochłonnością) - tzn. dziedziny i wyroby, w których nakłady na działalność B+R stanowią ponad 4% wartości sprzedaży.
(cytat, str. 23) Metoda porównań wydatków (nakładów) na działalność naukowo-badawczą i badawczo-rozwojową (B+R) poszczególnych państw, zwłaszcza członków OECD, w tym UE, opiera się na wydatkach krajowych brutto (Gross Domestic Expenditure on R&D, w skróce GERD).
(cytat, str. 33) Do pracowników sfery B+R, zgodnie z podręcznikiem Frascati (ust. 279), zalicza się wszystkie osoby zatrudnione bezpośrednio przy pracach B+R, jak również osoby zapewniające bezpośrednią obsługę, takie jak kierownicy prac B+R, pracownicy administracyjni i biurowi; nie są włączane osoby spełniające pośrednią obsługę (jak np. pracownicy ochrony, stołówek itp.)
(cytat, str. 37) W każdym kraju na działalność B+R duży wpływ wywiera historyczny dorobek naukowy, ukształtowane w ciągu wielu lat struktury organizacyjne i zasady wspomagania ze środków budżetowych sfery naukowo-badawczej.
(cytat, str. 43) Im wyższy jest udział gospodarki, w porównaniu z budżetem i innymi źródłami, w finansowaniu GERD, tym większa racjonalność w pracach B+R na potrzeby przemysłu.
(cytat, str. 49) Siłą napędową przeobrażeń technologicznych są branże przemysłu i usług, których udział w nakładach na prace B+R jest ponadprzeciętny. Przyjmuje się, że ok. 90% wiedzy przemysłowej jest skoncentrowane w intensywnych technologicznie branżach.
(cytat, str. 60) Prawo UE nie wymaga od państw członkowskich i wstępujących ujednolicenia krajowych systemów zarządzania i finansowania środków budżetowych działalności B+R, jednak funkcje Unii w tej dziedzinie zakładają koordynację działań własnych w zakresie badań naukowych i badawczo-rozwojowych, tak by zapewnić wzajemną spójność polityk krajowych z polityką Wspólnot.
(cytat, str. 69) Głównym instrumentem Unii Europejskiej w sferze działalności naukowo-badawczej i badawczo-rozwojowej (B+R) są wieloletnie programy ramowe. Obejmują one szereg dziedzin ukierunkowanych pod względem przedmiotu i zakresu działania, przewidzianych do wykonania w określonym przedziale czasu.
(cytat, str. 76) Globalizacja to proces społeczny, którego cechą jest osłabienie ograniczeń geograficznych uprzednio determinujących formy organizacji społecznej i kulturowej oraz wzrost świadomości tych ograniczeń.
(cytat, str. 79) Unia Europejska aktywnie działa na rzecz internacjonalizacji działalności B+R w dwóch płaszczyznach: 1) współdziałanie krajów członkowskich i stowarzyszonych w celu koncentracji wysiłku na osiągnięciu wspólnych celów, 2) inicjowanie współpracy naukowo-technologicznej Unii jako całości i jej poszczególnych członków z krajami trzecimi, praktycznie z resztą świata.